Dragon Age: The Veilguard’da Romantizm ve İlişkiler Nasıl İşler?

Dragon Age: The Veilguard, BioWare RPG’sidir ve bu da oyunun romantizm içereceği gerçeği de dahil olmak üzere birçok şey ifade eder. BioWare’in Edmonton ofisine yaptığım son gezide öğrendiklerime dayanarak, oyun Bilgilendiricisi Kapak haberine göre Veilguard, takımın bugüne kadarki en romantik maçı olacak. İlişki Düzeyi Oyundaki her yoldaşın Rook ile ilgili bir İlişki Seviyesi vardır ve […]

Dragon Age: The Veilguard’da Romantizm ve İlişkiler Nasıl İşler?

Dragon Age: The Veilguard, BioWare RPG’sidir ve bu da oyunun romantizm içereceği gerçeği de dahil olmak üzere birçok şey ifade eder. BioWare’in Edmonton ofisine yaptığım son gezide öğrendiklerime dayanarak, oyun Bilgilendiricisi Kapak haberine göre Veilguard, takımın bugüne kadarki en romantik maçı olacak.

İlişki Düzeyi

Oyundaki her yoldaşın Rook ile ilgili bir İlişki Seviyesi vardır ve yaptığınız seçimler (ve özellikle yoldaş hakkında değil, genel olarak dünyada), yoldaşlara söyledikleriniz, onlara nasıl yardım ettiğiniz veya etmediğiniz ve daha fazlası hepsi buna etki eder. Bir yoldaşın İlişki Seviyesini her yükselttiğinizde, özellikle o yoldaş için harcayabileceğiniz bir beceri puanı açarsınız. Yoldaş beceri ağaçları, pasif yetenekler, dövüş yetenekleri ve daha fazlasının yanı sıra üç benzersiz sınıf uzmanlığına giden yollar içeren Rook’un geniş ağacıyla karşılaştırıldığında sönük kalsa da, burada yine de biraz özelleştirme var.

Her yoldaşın beş yeteneğe erişimi vardır, ancak savaşa yalnızca üçünü götürebilirsiniz. Bu nedenle, bir yetenek puanının hangi yeteneklere harcanacağını ve bu yeteneklerin savaş alanındaki mevcut yapınızla nasıl sinerji oluşturabileceğini stratejize etmek önemlidir. Doğrulayamasam da, Dragon Age serisinin sanat yönetmeni Matt Rhodes yoldaş sorunlarının, problemlerinin ve kişisel görevlerinin bu İlişki Seviyesinde ve bir yoldaşın Rook ile nasıl etkileşime girdiğinde rol oynayacağını ima ediyor.

“[Bellara Lutara, for example] Rhodes, oyun yönetmeni Corinne Busche’nin Arlathan Ormanı’nda Rook’un Bellara’yı aradığı doğrusal, hikaye odaklı bir görevi oynamasını izlerken bana “kendi hikaye örgüsüne sahip ve bu hikaye yolunuza paralel ilerliyor” diyor. Busche, “ilişkiler anahtardır, sadece romantizm değil, arkadaşlıklar da. Sadece karakterlerin sizinle olan ilişkilerine değil, birbirleriyle olan ilişkilerine de yaslanmak istedik. Bu, bulunan bir aile ve günün sonunda, birbirlerinin arkasında olduklarına güvenmeleri gerekiyor.” diye ekliyor.

Romantik

Dragon Age: The Veilguard Game Informer Kapak Hikayesi Özel Ayrıntılar

Ancak endişelenmeyin, BioWare hayranları – Busche, oyundaki ilişkilerin önemli bir parçasının romantizm olduğunu ve bazı romantizmlerin oldukça baharatlı olacağını belirtiyor. Ancak, Busche’ye göre “her romantizmin çok farklı bir tadı” olduğu için hepsi olmayacak. Bazı karakterler doğrudan konuya girerken, diğerleri daha önce hiç ilişki yaşamamış oldukları için daha gariptir. “Bu karakterlerin kim olduğunu, romantizmlerinin nasıl geliştiğinden öğreniyorsunuz” diyor. Romantik ve platonik ilişkileri, yoldaşlarınızı “seviye atlatmanın” başka bir yoluna benzetiyor. Rook’un yoldaşlarla olan ilişkisini belirleyen sadece deneyim ve beceri puanları değil, aynı zamanda diegetik konuşmalar da.

BioWare, Veilguard’daki her yoldaşın panseksüel olduğunu açıkladı, bu da bazı oyunlarda NPC’lerin kendi cinsellik anlayışlarından ziyade oyuncuya göre romantik ve cinsel ilgi alanlarını ayarladığı topluluk tarafından “playersexual” olarak adlandırılan yaklaşımdan belirgin şekilde farklı. Panseksüel yoldaşlar olarak, herhangi bir cinsiyetten (veya cinsiyetten bağımsız olarak) insanlara ilgi duyarlar. Bu kritik bir ayrımdır çünkü Veilguard’da yoldaşlarınız sadece sizin ilginizi çekmek için yarışmayacak – aynı adlı Veilguard’daki diğer yoldaşlara ilgi duyabilirler.

Bir yoldaşa soğuk davranmak, onu takımda başka birinin sıcak omzuna itebilir. Busche, yoldaşların birbirleriyle romantizm kurabileceğini söylüyor, ancak bunun Rook’un onlarla romantizm kurmasını engellediği anlamına gelip gelmediğini doğrulayamıyorum.

Oyunla ilk zamanlarımda romantizme benzeyen hiçbir şey görmedim. Ancak, Rook’un diyalog seçimlerinde zaman zaman romantik eğilimli “duygusal” tepkiler gördüm ve bu da Rook’un buz büyücüsü ve özel dedektif arkadaşı Neve Gallus ile flört etmesine yol açtı. Busche bunun flört etmek ve platonik ilişkileri romantik bölgeye itmek için bir seçenek olduğunu söylüyor, ancak Rook’un flörtöz çabaları her zaman karşılık bulmuyor. Ancak bu, diğer seçenekleri görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmiyor – arkadaşça, alaycı ve doğrudan diyalog seçimleri de gördüm ve bu farklı diyalog türlerinin Rook’un arkadaşlarıyla ilişkilerine nasıl karıştığını ve karıştığını görebiliyorum. Benim için hala büyük ölçüde gizemli bir sistem, ancak Veilguard bu sonbaharda çıkacağı için daha fazlasını öğrenmek için çok uzun süre beklememe gerek yok ve siz de beklemeyin.


oyun hakkında daha fazla bilgi, özel detaylar, röportajlar, video özellikleri ve daha fazlası için aşağıdaki Dragon Age: The Veilguard merkez butonuna tıklayın.

Teknory