E-postaların Gmail’de Spam’e Gitmesini Nasıl Durdurursunuz?

Gmail gelen kutunuz oldukça hızlı dolabilir ve aldığınız e-postaların çoğu promosyonlar ve reklamlardır. Gmail, ana gelen kutunuza aldığınız e-postaların gerçek mi yoksa spam mi olduğunu belirlemek için önceden ayarlanmış çeşitli filtreler kullanır. Bu sistem çoğu zaman çalışırken, potansiyel olarak önemli e-postalar doğrudan istenmeyen posta klasörünüze gittiğinde bir sorun oluşur. Neyse ki, e-postaların spam’e gitmesini önlemek […]

E-postaların Gmail’de Spam’e Gitmesini Nasıl Durdurursunuz?

Gmail gelen kutunuz oldukça hızlı dolabilir ve aldığınız e-postaların çoğu promosyonlar ve reklamlardır. Gmail, ana gelen kutunuza aldığınız e-postaların gerçek mi yoksa spam mi olduğunu belirlemek için önceden ayarlanmış çeşitli filtreler kullanır. Bu sistem çoğu zaman çalışırken, potansiyel olarak önemli e-postalar doğrudan istenmeyen posta klasörünüze gittiğinde bir sorun oluşur. Neyse ki, e-postaların spam’e gitmesini önlemek için kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem var.

Bu yazıda, Gmail’de e-postaların spam’e gitmesini engellemenin yollarından bahsedeceğiz. Gmail mobil uygulamasında bu sorunla nasıl başa çıkacağınızı da göstereceğiz.

Bir PC’de E-postaların Gmail’de Spam’e Gitmesini Nasıl Önlersiniz?

E-postaların Gmail’de spam olarak işaretlenmesinin birçok nedeni vardır. Çoğu e-posta, Gmail’in önceden tanımlanmış spam filtreleri nedeniyle spam’e gider. Çoğu durumda, tanıtım bağlantıları veya “spam” sözcükleri içeren e-postalar gibi daha bariz bir şeydir. Kişi aynı e-postayı çok sayıda alıcıya gönderirse, tüm e-postalar muhtemelen doğrudan spam’e gidecektir. Sahte e-posta adresleri ve onaylanmamış bir göndericiden gelen iletiler de spam uyarı etiketleri içerebilir.

Bir e-posta spam testini geçemezse, otomatik olarak Gmail hesabınızda belirtilen spam klasörüne gönderilir. Bu olduğunda bir bildirim bile almayacaksınız. Gönderdiğiniz e-postalar bile başka birinin istenmeyen postasına düşebilir. Bu, IP adresiniz Google veya bir alıcı tarafından spam olarak işaretlendiyse olabilir. E-postada yazım hataları varsa veya başlıkla ilgili sorunlar varsa da oluşabilir.

30 gün önce spam’e giden önemli bir e-posta aldıysanız, otomatik olarak silinecektir. Bu nedenle, önemli bir e-posta bekliyorsanız ve bulamıyorsanız, e-postanın orada bitmesi ihtimaline karşı spam klasörünüzü kontrol etmeniz her zaman önerilir. Bu iyi bir tavsiye olsa da, Gmail’de e-postaların spam’e gitmesini önlemenin birkaç kolay yolu vardır.

İlki, özel bir filtre oluşturmaktır. Ancak, bunu her seferinde bir e-posta adresi için yapmanız gerekir. Daha spesifik olarak, Gmail bir kullanıcıdan gelen e-postaları spam’e göndermeye devam ederse, bunun tekrarlanmamasını sağlayabilirsiniz. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. git Gmail ve hesabınıza giriş yapın.
 2. Ekranın üst kısmındaki arama çubuğuna “from:” yazın ve istenmeyen e-postaya gitmek istemediğiniz e-posta adresini yazın. Ayrıca kullanıcının etki alanı adını da ekleyebilirsiniz.
 3. Arama çubuğunun sağ tarafındaki filtre simgesine tıklayın.
 4. “Filtre oluştur” düğmesine gidin.
 5. “Asla Spam’e gönderme” kutusunu işaretleyin.
 6. “Eşleşen konuşmalara da filtre uygula” kutusu için aynısını yapın.
 7. “Filtre Oluştur” düğmesine tekrar tıklayın.

Hepsi bu kadar. Sadece ilk kutuyu işaretlerseniz, yazdığınız adresten gönderilen e-postalar artık istenmeyen postaya gitmez. Ancak, bu kişiden gelen önceki e-postaları spam klasöründen kaldırmak istiyorsanız, ikinci kutuyu da işaretlemeniz gerekir.

Daha önce de belirtildiği gibi, spam’e gitmek istemediğiniz her e-posta adresi için bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Filtre özelliği, gelen kutunuzu başka şekillerde yönetmenize izin verdiği için oldukça kullanışlıdır. Örneğin, e-postaları otomatik olarak arşivlemek, silmek, başka bir adrese yönlendirmek veya bir kategoriye eklemek için kullanabilirsiniz.

İstenmeyen e-posta filtresi oluşturmanın başka bir yolu daha vardır ve bu, Gmail ayarları aracılığıyladır. Yapman gereken bu:

 1. Açık Gmail.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki “Ayarlar” simgesine gidin.
 3. Açılır menüden “Tüm ayarları gör” düğmesine tıklayın.
 4. Ekranın üst kısmındaki “Filtreler ve Engellenen Adresler” sekmesini seçin.
 5. “Yeni bir filtre oluştur”a gidin.
 6. Filtrenin uygulanacağı e-posta adreslerini girin. Ayrıca, e-postaların içerebileceği belirli kelimeleri ve diğer ayrıntıları da ekleyebilirsiniz.
 7. “Bir filtre oluştur”a gidin.
 8. “Asla spam’e gönderme” ve “Eşleşen konuşmalara da filtre uygula” kutularına tıklayın.
 9. “Filtre oluştur” düğmesini tekrar seçin.

Gmail’de e-postaların spam’e gitmesini önlemenin ikinci yöntemi, önceki e-postaları spam klasöründen manuel olarak kaldırmanızı gerektirir. İşte nasıl yapıldığı:

 1. git Gmail ve hesabınızda oturum açın.
 2. Sol kenar çubuğundaki “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 3. “Spam” klasörüne ilerleyin.
 4. Spam klasöründen kaldırmak istediğiniz e-postayı bulun.
 5. E-posta adresinin yanındaki kutuyu işaretleyin.
 6. E-postaların üzerindeki “Spam değil” seçeneğini seçin.

Ayrıca bu e-postayı tıklayıp “Spam olmadığını bildir” seçeneğini de tıklayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, gelecekte bu e-posta adresinden gelecek postalar tekrar istenmeyen postaya gitmeyecektir.

Gmail, e-postalarının spam’e gitmesini önlemek için kullanıcıları kişi listenize eklemenizi önerir. Gmail, kişilerinizden gelen e-postaları asla spam olarak göndermez. Yeni bir Gmail kişisi oluşturmak basittir ve yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır. İşte nasıl yapıldığı:

 1. git Google Kişileri.
 2. Henüz yapmadıysanız, Google hesabınızda oturum açın.
 3. Sağ alt köşedeki artı düğmesine tıklayın.
 4. “Kişi oluştur”u seçin.
 5. Kullanıcının adı, soyadı, e-postası ve daha fazlası gibi iletişim bilgilerini girin.
 6. Ekranın sağ üst köşesindeki “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Ayrıca “Birden çok kişi oluştur”u seçerek aynı anda birden fazla kişi ekleyebilirsiniz. Birini Google Kişilerinize eklemenin başka bir yolu da doğrudan e-postadan eklemektir. Onlardan aldığınız bir e-postayı açtığınızda, e-posta adreslerine tıklayın. Kişi simgesi, o kişi hakkındaki temel bilgileri doldurabileceğiniz ve kişilerinize kaydedebileceğiniz açılır pencerede görünecektir.

Tüm bu yöntemler kusursuzdur ve spam klasörünüzü kontrol etmek zorunda kalmadan size zaman kazandırır. Bir daha asla önemli bir e-postayı kaçırma riskini almayacağınızdan bahsetmiyorum bile.

Bir Mobil Cihazda Gmail’de E-postaların Spam’e Gitmesi Nasıl Engellenir?

E-postaların telefonunuzdaki Gmail’deki spam klasörüne gitmesini de engelleyebilirsiniz. Gmail mobil uygulamasının, e-postaların spam’e gitmesini önlemek için çok fazla çözüm sunmadığını unutmayın. Örneğin, mobil uygulamada özel filtreler oluşturamazsınız. Bu yüzden önceki bölümlerdeki adımları bilgisayarınızda takip etmeniz daha iyi olacaktır.

Bununla birlikte, e-postaların spam olma ihtimalini en aza indirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. İlk olarak, aynı adresten gelen e-postaların gelecekte spam’e gitmemesi için bir e-postayı nasıl spam olmayan olarak belirleyeceğinizi göstereceğiz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Telefonunuzda Gmail uygulamasını açın.
 2. Sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 3. “Spam” klasörüne gidin.
 4. Spam olarak etiketlenmemesi gereken e-postayı bulun.
 5. “Spam olmadığını bildir” seçeneğine dokunun.

Hepsi bu kadar. Bu e-posta adresinden bir dahaki sefere bir posta aldığınızda, artık spam’e gitmeyecek. Bazı telefonlarda, e-postaya dokunmanız ve ardından sağ üst köşedeki üç noktaya gitmeniz gerekebilir. “Spam olmadığını bildir” seçeneği orada olacaktır.

Gmail mobil uygulamasında kişiler için filtre oluşturamazsınız ancak e-postaları önemli olarak işaretleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, alan mavi olana kadar basılı tutun ve e-postaya basın. Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun ve “Önemli olarak işaretle”yi seçin. Yalnızca bir e-postayı önemli olarak işaretlemiş olsanız bile, Gmail size bir sonraki gönderide bu e-posta adresini tanıyacak ve bundan sonra hepsini önemli olarak işaretleyecektir.

Önemli E-postaları Bir Daha Asla Spam’e Düşürmeyin

Gmail’in istenmeyen e-posta filtreleri kullanışlıdır, ancak bazen yanlış da olabilirler ve önemli e-postaları istenmeyen postaya gönderebilirler. Bunu önlemenin birkaç yolu vardır, ancak en etkili olanı belirli e-posta adresleri için bir filtre oluşturmaktır. Ayrıca bu e-posta adreslerini kişilerinize ekleyebilirsiniz ve Gmail bu e-postaları bir daha asla spam’e göndermez.

Daha önce Gmail’de e-postaların spam’e gitmesini engellemeyi denediniz mi? Bunu başarmak için hangi yöntemi kullandınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory