Elon Musk, Tesla’nın ‘bu yılın sonlarında’ tamamen otonom sürüşe ulaşabileceğini söyledi

Twitter/Threads dramının ortasında unutmak kolay, ama Elon Musk hala o otomobil şirketi Tesla’nın CEO’su. Ve daha önce pek çok kez hedefini kaçırmış olsa da, hâlâ tamamen otonom, denetimsiz kendi kendine sürüşün yakında geleceğinin sözünü veriyor. Perşembe günü Çin’in Şangay kentinde düzenlenen 2023 Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda konuşan (üzerinden elektrek(yeni bir sekmede açılır)) Musk, Tesla’nın “insan […]

Elon Musk, Tesla’nın ‘bu yılın sonlarında’ tamamen otonom sürüşe ulaşabileceğini söyledi

Twitter/Threads dramının ortasında unutmak kolay, ama Elon Musk hala o otomobil şirketi Tesla’nın CEO’su.

Ve daha önce pek çok kez hedefini kaçırmış olsa da, hâlâ tamamen otonom, denetimsiz kendi kendine sürüşün yakında geleceğinin sözünü veriyor.

Perşembe günü Çin’in Şangay kentinde düzenlenen 2023 Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda konuşan (üzerinden elektrek(yeni bir sekmede açılır)) Musk, Tesla’nın “insan denetimi olmadan tam sürücüsüz sürüşe çok yakın” olduğunu düşündüğünü ve “tam sürücüsüz sürüşe, belki de (seviye) dördüncü veya beşinci diyeceğiniz şeye, sanırım bu yılın sonlarında ulaşacağını” söyledi.

AYRICA BAKINIZ:

Tesla’nın Model 3 ve Y için temel, ücretsiz rengi değişti

Musk’tan bahsediyor Tamamen otonom sürüş için SAE standartları(yeni bir sekmede açılır)4. Seviyenin neredeyse otonom sürüş olduğu, bazı durumlarda otomobilin sürücü müdahalesi olmadan kendi kendine gidebildiği, Seviye 5 ise tam otonom sürüş olduğu ve otomobilin temelde her yerde ve her koşulda kendi kendine gidebildiği.

Şu anda, Tesla’nın Tam Otonom sürüş yardım paketi(yeni bir sekmede açılır) hala esasen 2. seviyede(yeni bir sekmede açılır)araba belirli senaryolarda yardımcı olur, ancak sürücünün her durumda dikkatli ve kontrolü devralmaya hazır olması gerekir.

Seviye 4 ve 5 özerklik, arabaya navigasyon talimatlarını yazmak ve ardından araba varış noktasına giderken uykuya dalmak gibi senaryolar da dahil olmak üzere çok daha gelişmiştir (fark, Seviye 5’in bunu her yerde ve her koşulda yapabilmesidir) . Mercedes-Benz teklif etti(yeni bir sekmede açılır) Almanya’da Seviye 4 kendi kendine sürüş, ancak yalnızca son derece sınırlı bir senaryoda, Seviye 5 ise henüz herhangi bir şirket tarafından ticari olarak satılan bir arabada sunulmadı.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Bir Haftada 1.000 Mil Tesla Sürmeyi Öğrendiğim Her Şey


Şangay’da konuşan Musk, “geçmişte bu tahminde yanıldığını” kabul etti, ancak Tesla’nın “buna bizim hiç olmadığımız kadar yakın” olduğunu da hissettiğini söyledi. Yanlış olduğu konusunda şaka yapmıyor. 2016’da “yaklaşık 5,5 yıl içinde” geleceğini söyledi. 2017’de Tesla’nın 3-6 ay içinde ABD kıyılarından kıyılarına otonom bir araba sürebileceğini söyledi (benzer bir başarı sergileyen bir Tesla’nın 2016 videosu sahnelendi). Ve 2019’dan beri, Tesla’nın şu anda beta aşamasında olan Tam Otomatik Sürüş paketinin daha gelişmiş bir sürümünün yakında geleceğine dair söz vermeye devam etti (FSD’nin son sürümünün Seviye 4 veya Seviye 5 özerkliğe ne kadar yakın olacağı belli değil).

Her halükarda, Temmuz ayı, bu nedenle Musk’ın “bu yılın sonları” zaman çizelgesi oldukça agresif. Tesla’nın bu sefer yapıp yapamayacağını yakında öğreneceğiz.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow