Elon Musk, Twitter oturum açma gereksiniminin ‘geçici’ olduğunu iddia ediyor

Bu sadece bir “geçici acil durum önlemi”. Twitter’ın sahibi Elon Musk, Cuma günü platform kullanıcılarının, bir hesapta oturum açmadıkları sürece tweet’lere ve profillere hem masaüstü hem de mobil cihazlarda web tarayıcıları aracılığıyla erişilemeyeceğini fark etmelerinden sonra böyle söyledi. Değişiklik, temelde tüm Twitter içeriğini kayıtsız ziyaretçilerden engelledi ve kayıtlı kullanıcıları tarafından bile iyi karşılanmadı. “Geçici acil […]

Elon Musk, Twitter oturum açma gereksiniminin ‘geçici’ olduğunu iddia ediyor

Bu sadece bir “geçici acil durum önlemi”.

Twitter’ın sahibi Elon Musk, Cuma günü platform kullanıcılarının, bir hesapta oturum açmadıkları sürece tweet’lere ve profillere hem masaüstü hem de mobil cihazlarda web tarayıcıları aracılığıyla erişilemeyeceğini fark etmelerinden sonra böyle söyledi. Değişiklik, temelde tüm Twitter içeriğini kayıtsız ziyaretçilerden engelledi ve kayıtlı kullanıcıları tarafından bile iyi karşılanmadı.

“Geçici acil önlem” tweet attı(yeni bir sekmede açılır) Musk, oturum açma gereksinimiyle ilgili bir kullanıcı gönderisine yanıt olarak. “Verileri o kadar çok yağmalıyorduk ki, normal kullanıcılar için hizmetin kalitesini düşürüyordu!”

Musk’ın tam olarak neyi kastettiği belli değil, ancak muhtemelen herhangi bir resmi API gerektirmeden web sitelerinden veri çeken web kazıyıcılardan bahsediyor. (Sonuçta, Twitter’ın API’si artık ciddi şekilde sınırlandırılmıştır ve çoğu kullanım durumu için aylık minimum 42.000 ABD Doları tutarındadır.)

Twitter’da çalışan yazılım mühendisi Aqueel Miqdad da Musk’tan dakikalar önce durumla ilgili bir güncelleme ekledi.

“Bu geçici bir kısıtlamadır” tweet attı(yeni bir sekmede açılır) Mikdad. “Yakın gelecekte çıkış yapmış Twitter erişimini yeniden etkinleştireceğiz.”

Mashable’ın bugün erken saatlerde bildirdiği gibi, birçok Twitter kullanıcısı Cuma günü platformun, bir kullanıcı oturum açmadığı sürece Twitter içeriğine erişimi engellediğini fark etti. Platformer’dan Zoe Schiffer’in işaret ettiği gibi, Twitter’daki değişiklik beklenmedikti.

Schiffer, “Musk’un devraldıktan sonraki ilk projesi, Twitter ana sayfasını kaydolma ekranı yerine Keşfet’e yönlendirmekti.” söz konusu(yeni bir sekmede açılır)İçeriği bir girişin arkasına kilitlemek için yapılan bu hareketin, Musk’ın ziyaretçileri trend içerikle dolu bir sayfaya yönlendirmeye yönelik önceki kararına nasıl ters etki yarattığını açıklıyor.

O zamanlar, AI şirketlerinin dil modellerini eğitmek için veri toplamasını engellemek için bir önlem gibi görünüyordu. Ayrıca, Twitter’ın aylık aktif kullanıcı tabanını büyütmek için ziyaretçileri bir hesap açmaya zorlamak için bir manevra gibi görünüyordu. Mashable’ın daha önce de belirttiği gibi, 2015 yılında Twitter, “500 milyon kişinin” herhangi bir hesaba giriş yapmadan platformu aylık olarak ziyaret ettiğini paylaşmıştı.

Ziyaretçileri bir Twitter hesabına giriş yapmaya zorlama kararının aslında geçici olup olmadığı henüz belli değil. Ne Musk ne de Miqdad, bir kez daha oturum açma gereksinimi olmadan ziyaretçiler için Twitter erişimi sağlayan herhangi bir zaman çizelgesi paylaşmadı.

Teknory