Elon Musk, Twitter’ın Substack davası nedeniyle özenle seçtiği Twitter Dosyaları yazarıyla ayrıldı

Bugün Twitter’da bir HBO dizisinin tüm sezonu için yeterince olay var. Elon Musk ve baş Twitter Files yazarı arasındaki ilişki, Musk’ın Substack’e bağlantılar içeren tweet’lerdeki etkileşimleri engelleme kararıyla sona erdi. Twitter’ın bugün Substack’e karşı eylemlerinin bir sonucu olarak, yazar Matt Taibbi Twitter’dan ayrıldı ve bundan sonra yalnızca Substack’i kullanacağını söyledi. Yanıt olarak Musk takip edilmeyen(Yeni […]

Elon Musk, Twitter’ın Substack davası nedeniyle özenle seçtiği Twitter Dosyaları yazarıyla ayrıldı

Bugün Twitter’da bir HBO dizisinin tüm sezonu için yeterince olay var.

Elon Musk ve baş Twitter Files yazarı arasındaki ilişki, Musk’ın Substack’e bağlantılar içeren tweet’lerdeki etkileşimleri engelleme kararıyla sona erdi.

Twitter’ın bugün Substack’e karşı eylemlerinin bir sonucu olarak, yazar Matt Taibbi Twitter’dan ayrıldı ve bundan sonra yalnızca Substack’i kullanacağını söyledi. Yanıt olarak Musk takip edilmeyen(Yeni bir sekmede açılır) Taibbi’nin Twitter hesabı.

Bugün erken saatlerde, Mashable Twitter’ın görünüşte engellediğini bildirdi haber bülteni platformu Substack’e bağlantılar içeren tweet’lerdeki tüm etkileşimler. Birçok Twitter kullanıcısı, Elon Musk’ın Twitter Dosyalarının kapsamına liderlik etmesi için kendi seçtiği yazar Matt Taibbi de dahil olmak üzere Substack aracılığıyla haber bültenleri yayınlıyor.

Takip etmeyenler için; Twitter Dosyaları Musk’ın, şirketi devralmadan önce derlediği ve önceki Twitter yöneticilerinin çeşitli düzeylerde hükümet müdahalesini veya önyargısını gösterdiği varsayılan dahili belgeleridir. (Yayınlananların, temel içerik denetleme politikalarının kötü bir şey olmadan uygulandığını gösterdiğini belirtmeliyiz. Twitter’ın politika kararlarına kesinlikle katılmamak mümkün olsa da, yayınlanan belgeler herhangi bir devlet kurumunun şirketi zorladığını kanıtlamaz.)

İlginç bir şekilde, Taibbi ile Musk arasındaki çekişme, Taibbi’nin MSNBC sunucusu Mehdi Hasan’ın, Hasan’ın Twitter Dosyaları raporundaki çeşitli hatalar konusunda Taibbi’ye baskı yaptığı kablolu haber çekiminde ortaya çıkmasından sadece bir gün sonra geliyor. Gösteri sırasında Hasan, Taibbi’nin Twitter’da olduğu yönündeki haberleri neden haber yapmadığını sordu. sansür(Yeni bir sekmede açılır) Hindistan hükümetinin emriyle bazı kullanıcılar. Taibbi ayrıca özellikle reddetti(Yeni bir sekmede açılır) Bölüm sırasında Musk’ı eleştirmek için.

Bir Substack haber bültenine bağlantı içeren bir tweet’i retweetleme, beğenme, yer işareti koyma ve hatta yanıtlama yeteneği olmadan, bu tweet’lerin çoğu Twitter platformunda büyük ölçüde azalmış erişim alıyordu.

Başlangıçta, Twitter’ın hareketinin kasıtlı olup olmadığı kesin olarak belli değildi. Öyle görünüyordu, ne zaman haberlerle birleştirildi Twitter, Substack yazarlarının önceki gün haber bültenlerine tweet yerleştirmesini engelledi. Ancak bunun kasıtlı bir eylem olup olmadığı henüz teyit edilmemişti.

Ancak kısa süre önce Musk’a direkt hattı olan Taibbi, onaylanmış(Yeni bir sekmede açılır) Twitter’dan hareketin kasıtlı olduğunu. Taibbi’ye göre Twitter, engellemeyi kasıtlı olarak, sadece iki gün önce Substack Notes adlı tweet benzeri gönderilerle sosyal medya benzeri bir yayın başlattığı için Substack’e misilleme olarak kurdu.

Taibbi Cuma günü bir haber bülteninde, “Bu öğleden sonra erken saatlerde, Twitter’da Substack bağlantılarının engellendiğini öğrendim.” “Makalelerimi paylaşabilmek Twitter’ı kullanmamın birincil nedeni olduğu için paniğe kapıldım ve neler olduğunu sordum. Görünüşe göre Twitter düşmanca bir rakip olarak gördükleri yeni Substack Notes özelliğinden rahatsız. Sorduğumda Çalışmamı nasıl pazarlamam gerektiği konusunda, bana makalelerimi Substack yerine Twitter’da yayınlama seçeneği sunuldu.”

Taibbi, Twitter’ın çalışmalarını Substack yerine platformda yayınlama teklifini geri çevirdiğini söyledi. Ayrıca, gelecekteki Twitter Dosyaları çalışmasına erişim sağlama becerisiyle ilgili kararının “bir bedeli olacağını” da paylaştı.

Taibbi, “Substack’te kalıyorum,” dedi. “Hepiniz bana karşı çok iyiydiniz, bu şirketin yönetimi de öyle. Önümüzdeki hafta başından itibaren Twitter yerine (hepinizin erişebileceği) yeni Substack Notes özelliğini kullanacağım. Gelecekteki Twitter Dosyaları raporları söz konusu olduğunda bir bedeli olacak.”

Taibbi, yaptığı her şeyin “buna değer” olduğunu söylemeye devam ediyor. Yazar, Musk ile ilk kez ortaklık kurduktan ve Twitter sahibinin Twitter hesabını paylaştıktan sonra binlerce ödeme yapan abone kazandı. küratörlüğünde anlatı.

Substack da andan yararlanıyor. Haber bülteni hizmetinin kurucuları, bugün erken saatlerde Mashable ile ortak bir bildiri paylaştıktan sonra bir Substack gönderisi yayınladı(Yeni bir sekmede açılır) platformun “interneti nasıl değiştirdiği” hakkında.

“Bugün Twitter, Substack bağlantılarını engellemeye başladı. Umarız bu eylem yanlışlıkla yapılmıştır ve yalnızca geçicidir. Yazarlar, Substack veya başka herhangi bir yerde bağlantı paylaşma özgürlüğünü hak ediyor” diye yazdılar. “Ancak, bu değişiklik geçici olmasa bile, internetin eski iş modellerinde neden çatlakların ortaya çıkmaya başladığını hatırlatıyor.”

En son Twitter draması, Twitter’da devam eden kaosun ortasında ortaya çıkıyor. kaçmak reklamcılarA sallanan ücretli abonelik hizmeti, ile düşmanca bir ilişki gazeteciler Ve haber kaynakları(Yeni bir sekmede açılır)yıpranma ilişkiler(Yeni bir sekmede açılır) Twitter’ın önemli Güç kullanıcıları ve üçüncü taraf geliştiriciler – bunlar, Elon Musk’ın göreve gelmesinden bu yana şirketin karşılaştığı sorunlardan sadece birkaçı. Ve ne yazık ki kullanıcıları için işler yakın zamanda daha iyi olacak gibi görünmüyor.

Teknory