Elon Musk, X’in sorunlarından ADL’yi sorumlu tuttu, dava açtı

Eskiden Twitter olarak bilinen platform X, Elon Musk’un şirketi geçen Ekim ayında satın almasından bu yana zorlu bir yıl geçirdi. Ancak Musk’a göre X’in yaşadığı mücadelelerin bir nedeni var. Kendisi, sosyal medya platformunun gelir sorunlarının “öncelikle” nedeninin Yahudi aşırıcılık karşıtı sivil haklar örgütü İftira Karşıtı Lig’in (ADL) olduğunu söylüyor. AYRICA BAKINIZ: Elon Musk, platformda beyazların […]

Elon Musk, X’in sorunlarından ADL’yi sorumlu tuttu, dava açtı

Eskiden Twitter olarak bilinen platform X, Elon Musk’un şirketi geçen Ekim ayında satın almasından bu yana zorlu bir yıl geçirdi. Ancak Musk’a göre X’in yaşadığı mücadelelerin bir nedeni var.

Kendisi, sosyal medya platformunun gelir sorunlarının “öncelikle” nedeninin Yahudi aşırıcılık karşıtı sivil haklar örgütü İftira Karşıtı Lig’in (ADL) olduğunu söylüyor.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk, platformda beyazların üstünlüğünü savunan reklam yayınlanırken trend olan #BanTheADL gönderilerini ‘beğendi’

Musk, kendi öngörülemezliğinden veya platformdaki aşırı sağ kullanıcılarla etkileşiminden, pek çok reklamverenin reklam yayınlamayı durdurmalarının nedeni olarak açıkça belirttiği gibi, reklamverenleri şirket bağlantısı olmadan bırakan toplu işten çıkarmalardan veya belirsiz platform kurallarından ve içerik denetimi değişiklikleri veya dünya çapında bilinen bir marka adından genel bir mektuba yeniden markalama.

“ABD reklam gelirimiz hâlâ %60 düşüşte, bunun başlıca nedeni @ADL’nin reklamverenler üzerindeki baskısı (reklamverenlerin bize söylediği şey bu), yani neredeyse X/Twitter’ı öldürmeyi başardılar!” talep edildi Musk Pazartesi günü bir X gönderisinde.

Musk’un bu iddiası, X’in son birkaç aydaki geliri hakkında söyledikleriyle çelişiyor. Röportajlarda şirket, kaçan reklamverenlerin geri döndüğünü defalarca iddia etti.

Musk, “Reklamverenlerin neredeyse tamamı ya geri döndüklerini ya da geri döneceklerini söyledi” dedi. söz konusu Haziran ayındaki VivaTech 2023 konferansında.

Musk, ADL’nin yaptıklarına atıfta bulunarak, örgütün, Musk ve şirket platformdaki nefret söylemine karşı harekete geçene kadar reklamverenlere baskı yapma kampanyasına atıfta bulunuyor.

Musk, görünüşe göre ABD tatil haftasonunun tamamı boyunca ADL ile tek taraflı bir mücadele içindeydi. Musk’ı harekete geçiren ne oldu? Mashable olarak ilk rapor edildiADL Direktörü Jonathan Greenblatt, geçtiğimiz Perşembe günü X’te X CEO’su Linda Yaccarino ile “verimli” bir toplantı yaptığını paylaştı.

Bildirilen toplantı ve Yaccarino’nun haberi doğrulayan bir gönderisinin ardından, platformdaki sağcı kullanıcılar hemen platformu doldurarak her iki taraf arasındaki tartışmayı onaylamadıklarını dile getirdiler.

Musk, kendi seçtiği CEO ile ADL arasındaki toplantı hakkında ne hissettiğini görünüşe göre oldukça açık bir şekilde ifade etti. #BanTheADL etiketini yaymaya başlayan beyaz bir milliyetçinin gönderilerini hemen beğenmeye başladı. Cumartesi günü bir noktada Musk, başka bir aşırı sağcı kullanıcının bir gönderisini bile paylaştı ve ADL’nin hesabının yasaklanıp yasaklanmayacağına X kullanıcılarının karar vermesi fikrini düşündü.

“Belki de bu konuda bir anket yapmalıyız?” Misk söz konusu#BanTheADL hashtag’ine atıfta bulunuyor.

Misk ilerledi ADL’nin aslında çevrimiçi Yahudi karşıtlığından sorumlu olduğunu iddia etmek, çünkü bu, bazılarının örgütün nefret söylemiyle mücadele çalışmaları nedeniyle aldığı tepkidir. Musk, örgütü “bu platformdaki en büyük Yahudi karşıtlığı yaratıcıları” olarak nitelendirdi.

Musk’un ADL hakkındaki iddiası Yahudi karşıtı bir kinaye olarak görülüyor. Yazar ve komplo teorisi uzmanı Mike Rothschild olarak işaret etti“‘Yahudiler bunu kendi başlarına yapıyorlar’ sözü mevcut en eski Yahudi karşıtı uydurmalardan biridir.”

Musk saatler sonra geri dönmek platforma “ifade özgürlüğü yanlısı ancak antisemitizme karşı” olduğunu iddia etti. Ancak daha sonra ADL hakkında söylenmeye devam edecek ve kuruluşu X’in mali sıkıntılarından dolayı suçlayacaktı.

O zaman Musk önerilen ADL’ye karşı potansiyel bir hakaret davası. Musk ayrıca X’in bunu yapmasına karar verdiğini de sözlerine ekledi. yasaklamamak Kuruluş yasayı ihlal etmediği sürece ADL’nin hesabı.

Teknory