Mark Hamill, “Jedi’ın Dönüşü”ndeki “Yaygın Olarak Ünlü” Sahnesinden Birinin Nasıl “Rahatsız Edilebileceğine” Şaşırdı

Lucasfilm aracılığıyla görüntü içinde bir sahne var Star Wars: Jedi’ın Dönüşü bu bazı insanları yıllardır rahatsız ediyor. Filmin ilk üçte birinde Luke Skywalker (Mark Hamil) Tatooine’de arkadaşlarını kurtarmak için Hutt Jabba’nın güçleriyle savaşıyor. Çölde bir kayıkta ve yeşil ışın kılıcını alır almaz Jabba’nın muhafızlarından birini tekmeliyor, değil mi? Çünkü ayağı gardiyanın yüzünden oldukça uzakta ve […]

Mark Hamill, “Jedi’ın Dönüşü”ndeki “Yaygın Olarak Ünlü” Sahnesinden Birinin Nasıl “Rahatsız Edilebileceğine” Şaşırdı

Lucasfilm aracılığıyla görüntü

içinde bir sahne var Star Wars: Jedi’ın Dönüşü bu bazı insanları yıllardır rahatsız ediyor.

Filmin ilk üçte birinde Luke Skywalker (Mark Hamil) Tatooine’de arkadaşlarını kurtarmak için Hutt Jabba’nın güçleriyle savaşıyor. Çölde bir kayıkta ve yeşil ışın kılıcını alır almaz Jabba’nın muhafızlarından birini tekmeliyor, değil mi? Çünkü ayağı gardiyanın yüzünden oldukça uzakta ve yine de gardiyan gerçekten vurulmuş gibi geri düşüyor. Bu, bunun bir koreografi hatası mı yoksa “kuvvet tekmesi” olarak adlandırılan gerçekten harika bir hareket mi olduğu konusunda büyük bir tartışma başlattı.

Son zamanlarda, söz konusu sahne, kritik bir döngüde rahatsız edici anı gösteren bir gif aracılığıyla bir kez daha var olmaya çağrıldı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu tutarsızlık Jedi’ın dönüşü ölümüne tartışıldı. force kick on’u ararsanız Wookiepedia, yukarıdaki gif örnek olarak kullanılmıştır. Ancak makale, vuruştan “hata” olarak bahsetmeye devam ediyor.

“Koreografi hatası, dublörün tekme etkisine çok geç, Hamill bacağını indirirken tepki vermesinden oluşuyor. Çekim “kusuru”, kameranın, tekmenin aslında dublörü vurmadığını açıkça gösterecek bir açıyla yerleştirilmesinden oluşur. Sıra, “kuvvet tekmesi” olarak anılır ve şaka yollu bir şekilde Luke’un, tekmenin fiziksel etkisinden ziyade uşağı alaycı çukuruna düşürmek için Kuvvet telekinezisini kullandığını tahmin eder.

Peki. Yani elimizde “force kick” teriminin sadece “hata”yı açıklamak için yaratıldığını açıklayan bir hayran sayfası var. Ama bu her şeyin başı ve sonu mu? Ya Skywalker’ın kendisine sorsak? Bir hata olup olmadığı konusunda daha fazla yetkisi olmayacak mıydı?

Hamill bunu “geniş çapta kutlanan” ve “mükemmel bir şekilde uygulanan Force-Kick” olarak nitelendirdi. Sesinde bir hafiflik mi var? Elbette! Ama bunun bir hata mı yoksa güçlü bir tekme mi olduğu gerçekten önemli mi?

Bu, uzay savaşları ve uzaylı yaratıklar hakkında, uzayda patlamalar (oksijen olmadığı için patlama da yok) hakkında bir film. Demek istediğim, insanlar inançsızlıklarını uzayda patlamaları kabul edecek kadar askıya almaya fazlasıyla hazırlar, ama güçlü bir tekme, üzerinde ölmek istedikleri bir tepe mi? Tanrı, bununla ilgili diğer her şeyi kabul ettiğimizde bir tekmeyi kabul etmemizi yasakladı. tamamen kurgusal film.

Sadece filmin tadını çıkar. Seni mutlu etmek için var. Bunu bir film sınıfı tartışmasına dönüştürmeyin. Ve sadece bir hatırlatma – hala tartışmaya istekli biri varsa, bu bir güç vuruşu.

Kendiniz görmek istiyorsanız, tüm orijinal üçleme Yıldız Savaşları filmler şu anda Disney Plus’ta yayınlanıyor.

Yazar hakkında

John Silman

John Silman

Jon Silman bir stand-up komedyeni ve inatçı bir gazete muhabiridir (bekleyin, o eski bendim). Şimdi çoğunlukla Brie Larson ve MCU’nun o ‘Black Adam’ filminin yaptığından daha hızlı burun dalışı yaptığı hakkında yazıyor. Bir Zelda dövmesi (yani Link) ve ‘Below Deck’ şovuna karşı doyumsuz bir sevgisi var.

Teknory