En İyi Obsidyen Eklentileri

Obsidian, pandemi sonrası dünyayı kasıp kavuran bir not alma yazılımı. Artan popülaritesinin bir kısmı, esas olarak iş yükünüze ve kişiliğinize uygun eklentiler ekleyebilme özelliği nedeniyle son derece özelleştirilebilir olmasıdır. Ayrıca, hiçbir ritmi kaçırmamanızı sağlayan gerçek zamanlı senkronizasyon ile hem PC’de hem de akıllı telefonlarda mevcuttur. İşte bu harika programdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek […]

En İyi Obsidyen Eklentileri

Obsidian, pandemi sonrası dünyayı kasıp kavuran bir not alma yazılımı. Artan popülaritesinin bir kısmı, esas olarak iş yükünüze ve kişiliğinize uygun eklentiler ekleyebilme özelliği nedeniyle son derece özelleştirilebilir olmasıdır. Ayrıca, hiçbir ritmi kaçırmamanızı sağlayan gerçek zamanlı senkronizasyon ile hem PC’de hem de akıllı telefonlarda mevcuttur.

İşte bu harika programdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilecek bazı eklentiler ve bunların nasıl kullanılacağı.

Yeni Başlayanlar İçin Olması Gereken Eklentiler

Obsidian ile başlıyorsanız, muhtemelen temel bilgileri zaten biliyorsunuzdur. İşte işinizi kolaylaştıracak bazı eklentiler.

Çok Yönlü Arama

Omnisearch, hayatınızı çok daha kolaylaştırabilecek temel bir eklentidir. Nottan yalnızca bir kelimeyi hatırlasanız bile tüm notlarınızda arama yapmayı çok daha kolaylaştırır. Omnisearch hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz Burada.

Make.MD

Bu, yeni başlayan biri olarak ihtiyaç duyabileceğiniz çok basit bir eklentidir. Make.MD epeyce özellik sunar, ancak yeni başlayanlar için en kullanışlı olanı, notlarınızı farklı bölümlerde gruplamanıza izin veren Boşluklar özelliğidir. Spaces ile benzer notları ihtiyacınız olduğunda onlar için uğraşmak yerine tek bir alanda kategorilere ayırabilirsiniz.

Make.MD’yi yüklemek kolay ve basittir. Topluluğa gidin ve yüklenecek eklentiyi arayın. Eklenti hakkında daha fazla bilgiyi dokümantasyon sayfasından okuyabilirsiniz. Burada.

Gelişmiş Tablolar

Not alma süreciniz bazı verileri tablo benzeri bir biçimde toplamayı içeriyorsa, kesinlikle Gelişmiş tablolara ihtiyacınız vardır. Gelişmiş tablolar, Excel tablolarını kullanmaya oldukça benzer bir his verir (elbette biraz basitleştirilmiş) ve eklenti mobil cihazlar için de mevcuttur. Kullanımının bir demosu GitHub sayfasında bulunabilir. Burada.

Üretkenlik Eklentileri

Üretkenliğinizi artırmak istiyorsanız, yardımcı olabilecek bazı uygulamaları burada bulabilirsiniz.

Tam Takvim

Notlar güçlü olsa da, onları unutursanız fazla bir şey yapmazlar. Tam Takvim ile notlarınız üzerinde çalışırken bile günlük programlarınızı ve planlarınızı kolayca takip edebilirsiniz. Notlarınızı takviminizdeki etkinliklere bağlayabilir ve gününüzü daha iyi gözden geçirebilirsiniz. Bir görevin zamanı geldiğinde bir alarm başlatmak için bir hatırlatma eklentisiyle iyi bir şekilde eşleşir. Bu konuda daha fazlasını görebilirsiniz Burada.

Hatırlatma

Hatırlatıcı eklentisi tam olarak göründüğü gibi yapar. Hatırlatıyor. Eklenti, bir hatırlatıcı ile işaretleme yapılacak işleri yönetme özelliği sunar. Kendinize gerekli görevleri hatırlatmak için Tam Takvim ile kullanabilirsiniz. Hatırlatıcı eklentisini kullanmak o kadar basit değil, bu yüzden kullanımını kontrol etmeniz gerekebilir. Burada.

Görevler

Bu eklenti, kasanızdaki görevleri izlemenize yardımcı olur. Görevlerinizi kolayca sorgulayabilir ve istediğiniz yerde tamamlandı olarak işaretleyebilirsiniz. Görev eklentisi ile son tarihler, yinelenen görevler veya bitiş tarihleri ​​ekleyebilirsiniz. Bu eklenti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz Burada.

Alışkanlık Takibi

En iyi alışkanlık izleme eklentisi için iki ana rakip var: Alışkanlık Takibi veya Alışkanlıklar Takvimi

Sadece geliştirmeye çalıştığınız bir alışkanlığın arka arkaya otuz tikini görmenin ne kadar ilham verici olacağını bir düşünün. Alışkanlık Takibi ve Alışkanlık Takvimi, alışkanlıklarınızı takip etmenize ve alışkanlıklarınıza ne kadar bağlı kaldığınıza dair aylık bir inceleme yapmanıza olanak tanır. İzleyici daha renkli bir arayüze sahiptir, ancak Takvim basitliği ön plana çıkarır.

Yazarlar ve Editörler için En İyi Obsidyen Eklentileri

Yazarlar ve editörler, Obsidian’ın en büyük hayranlarından bazılarıdır, bu yüzden işte onlar için bazı yararlı eklentiler.

uzun biçim

Longform, roman, senaryo ve diğer uzun projeleri yazmanıza ve düzenlemenize olanak tanır. Bir dizi notu veya sahneyi düzenli bir el yazması halinde düzenlemenizi sağlar. Daha kısa çalışmalar için tek notalı projeleri de destekler. Oturum hedeflerini yazma ve kelime sayımlarını otomatik olarak görüntüleme gibi ağız sulandıran birçok özelliğe sahiptir. Bu eklentinin bir demosunu görebilirsiniz Burada.

Dangerzone Yazma

Çoğu yazar, karşılaştıkları en büyük sorunun dikkat dağınıklığı olduğunu kabul edecektir. Dangerzone, Instagram’ı kontrol etmek için yazmayı bırakmakla yazdığınız her şeyi kaybetmek arasında seçim yapmanızı sağlar. Belirli bir süre yazmadıkları takdirde yazdıkları her şeyi silerek yazarları daha üretken kılan bir eklentidir. kontrol edebilirsin Burada.

Gelişmiş Obsidyen Eklentileri

Kanban

Kanban panosu, projeleri ve görevleri yönetmek için kullanılan görsel bir araçtır. Tahta tipik olarak birkaç sütuna sahiptir ve her sütunda yapılacak tüm görevleri taşıyan bir kart veya yapışkan not bulunur. Her sütun, çalışma sürecinin bir aşamasını temsil eder ve kartların hareketi, ilerleme kaydedildiğini gösterir.

Kanban for Obsidian eklentisi, güçlü Kanban panosu metodolojisini Obsidian kasanıza getirerek not alma ve proje yönetimi deneyiminizi geliştirir. Bu çok yönlü eklenti, Kanban panolarını kullanarak görevleri, fikirleri ve projeleri görsel olarak organize etmenize olanak tanıyarak işinizin zirvesinde kalmanıza ve üretkenliği artırmanıza yardımcı olur.

Veri görünümü

Dataview, Obsidian Vault’unuzla bir veritabanı gibi ilişki kurmanıza izin veren gelişmiş bir eklentidir. Verileri sorgulamanıza, ayıklamanıza, sıralamanıza ve filtrelemenize olanak tanır. Bu konuda daha fazla bilgi edinin Burada.

Obsidyen Eklentileri Nasıl Kurulur

Eklentileri kurarken yapılacak ilk şey, uygulamadaki “Kısıtlı Modu” kapatmaktır. Bu modu etkinleştirdiyseniz, topluluk eklentileri yükleyemezsiniz.

“Kısıtlı Mod”u nasıl kapatacağınız ve eklentileri nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Ayarlar’a tıklayın.
  2. “Eklenti güvenliği”ni seçin.
  3. “Kısıtlı Mod”u kapatın.
  4. Ana menüye geri dönün.
  5. Yan menüye gidin ve görüntülenen seçeneklerden “Topluluk eklentileri”ni tıklayın.
  6. Kullanılabilir eklentilerin bir listesini görmek için “Gözat” düğmesine tıklayın.
  7. İstediğiniz eklentileri seçin ve “Yükle”ye tıklayın.
  8. Kurduktan sonra, “Etkinleştir”i tıkladığınızdan emin olun.

Obsidyen Eklentileri Kullanmalı mıyım?

Obsidian ile başlarken, işlerin çok karmaşık hale gelmemesi için yalnızca birkaç temel eklenti seçin. Basitten başlamak, Obsidian’ın yerel olarak nasıl çalıştığını anlamanıza ve onun güçlü yanlarını ve sınırlamalarını daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Hatta bazı minimalist Obsidyen kullanıcıları, bir şey yapmanız gerekene ve “Tanrım, daha kolay bir yolu olmalı” diye düşünmeye başlayana kadar herhangi bir eklenti eklememenizi önerecek kadar ileri giderler, ancak o zaman gitmeniz gerektiğini söylerler. bir eklenti için.

Yine de bu en iyi tavsiye olmayabilir. Çoğu zaman, daha kolay bir şey görene kadar daha kolay bir şeye ihtiyacınız olduğunu bilmiyorsunuz. Ne de olsa, biri icat edene kadar hiç kimse elektriğe ihtiyacımız olduğunu düşünmemişti.

Obsidian Eklentileri ile Daha Kolay Not Alın

Obsidian’ı rakiplerinden çok daha üstün kılan, eklenti desteğidir, bu nedenle en iyi eklentiler hakkında bilgi sahibi olmadan Obsidian’ı kullanmak, kendi kendine giden bir araba satın almak ve sonra direksiyona kendiniz geçmek gibidir.

Bu harika eklentileri ve daha fazlasını keşfetmek için zaman ayırın ve yorum bölümünde kullandığınız diğer harika eklentileri bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow