En Yüksekten Zıplayan Robot Nasıl Bu Kadar Yükseklere Ulaşıyor?

Bu kadar küçük bir makine nasıl bu kadar büyük yükseklikleri kaldırabilir? Veritasium videosunun belirttiği gibi, bir şeyin atlama olarak sınıflandırılması için bazı teknik gereklilikler vardır – çünkü bir rokette olduğu gibi yakıt yakılamaz veya bir yay gibi mermiyle birlikte kalmayan bir fırlatma mekanizması olamaz. ok. Bu nedenle, dünyanın en yüksekten sıçrayan robotunun havaya sıçraması için […]

En Yüksekten Zıplayan Robot Nasıl Bu Kadar Yükseklere Ulaşıyor?

Bu kadar küçük bir makine nasıl bu kadar büyük yükseklikleri kaldırabilir? Veritasium videosunun belirttiği gibi, bir şeyin atlama olarak sınıflandırılması için bazı teknik gereklilikler vardır – çünkü bir rokette olduğu gibi yakıt yakılamaz veya bir yay gibi mermiyle birlikte kalmayan bir fırlatma mekanizması olamaz. ok. Bu nedenle, dünyanın en yüksekten sıçrayan robotunun havaya sıçraması için yalnızca kendi tasarımına ve yapısına güvenmesi gerekir. Robot, elastik bantlarla bir orta destek aksına bağlanan dört karbon fiber yay tarafından ileri doğru itilir.

Robotun üst kısmındaki şişe burun benzeri bölme, mile bir ip ile bağlı bir motoru barındırır. Motor açıldığında ipi sarar, böylece orta desteği kısa devre yapar ve karbon fiber kemerleri eğilmeye zorlar. Kemerler ve elastik bantlardaki montaj gerilimi bir yay görevi görür ve motor tarafından tetiklenen bir tetik, sarılmış ipi aniden serbest bıraktığında, kemerler ve elastik bantlar, robotu kuvvetli bir şekilde yukarı doğru iterek eski şekline geri döner. Yüksekliği, hafif yapısına, sarma ipi boyunca kademeli olarak enerji birikmesine ve malzemesinin elastik enerjisine borçludur. Ortaya çıkan yay inanılmaz derecede verimlidir – birden fazla hikayeyi tek sınırda fethetmek için yeterince verimlidir.

Teknory