Eşcinsel Karakterleri Oynayan Heteroseksüel Aktörler Hakkındaki Tartışma Asıl Noktayı Kaçırıyor

Tribeca film aracılığıyla görüntü. Muhtemelen şimdiye kadar bildiğiniz gibi, temsil the Bir süredir eğlence endüstrisinde sıcak düğme sorunu. Özellikle yetersiz temsil LGBT+ topluluk az miktarda eleştiri çekmedi. Eşcinsel karakterleri oynayan ‘dışarıdan’ aktörlerin eksikliği nedeniyle, heteroseksüel oyuncular sıklıkla gey rollerinde rol alırlar. Yüzeyde bir sorun gibi görünmüyor; oyunculuk oyunculuktur. Bununla birlikte, eşcinsel aktörler için fırsatların olmaması […]

Eşcinsel Karakterleri Oynayan Heteroseksüel Aktörler Hakkındaki Tartışma Asıl Noktayı Kaçırıyor

Tribeca film aracılığıyla görüntü.

Muhtemelen şimdiye kadar bildiğiniz gibi, temsil the Bir süredir eğlence endüstrisinde sıcak düğme sorunu. Özellikle yetersiz temsil LGBT+ topluluk az miktarda eleştiri çekmedi. Eşcinsel karakterleri oynayan ‘dışarıdan’ aktörlerin eksikliği nedeniyle, heteroseksüel oyuncular sıklıkla gey rollerinde rol alırlar. Yüzeyde bir sorun gibi görünmüyor; oyunculuk oyunculuktur. Bununla birlikte, eşcinsel aktörler için fırsatların olmaması sinir bozucu olabilir. Bazıları bunun sadece bir rol olduğunu iddia ederken, diğerleri açıkça LGBT+ aktörlerin zaten çok az oyunculuk fırsatına sahip olduğuna ve kurguda kendi yaşanmış deneyimlerini sergilemek için daha az fırsata sahip olduğuna işaret ediyor.

Tartışmaya birkaç yıldız ağırlık verdi. Geçmişte bir veya iki eşcinsel karakteri oynamasıyla tanınan Stanley Tucci, yakın zamanda yaptığı bir röportaj da dahil olmak üzere konu hakkında birden fazla yorum yaptı. film/news/stanley-tucci-straight-actors-gay-characters-1235660381/” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener”>Çeşitlilik. Heteroseksüel bir adam ve büyük kalibreli bir aktör olarak Tucci, cinselliğin konu dışı olduğu ve oyuncuların canları ne isterse onu oynaması gerektiği görüşünde. Şimdi, pek çok insanın Stanley Tucci konusunda benimle aynı fikirde olmayacağını biliyorum (hadi ama, ben Stanley Tucci), ama şunu söylemeliyim: bu tartışma asıl noktayı kaçırıyor.

The Last of Us'tan Bill eşcinsel mi?
HBO Max ile görüntü

Eşcinsel olmak görünmez bir özelliktir, bu doğru ve yeterince yetenekli bir aktör, kendilerine ait olmayan hemen hemen her yaşam deneyimini canlandırabilir. Mesele şu ki, açıkçası Hollywood, kendisini LGBT dostu olarak gören bir endüstri için, LGBT+ yeteneğine – varlığını sürdüren insanlara – sıcak çöp gibi davrandı.

Kaç örnek getirebilirim? peki ya gelişen lavanta evlilikleri erken film endüstrisi altında? Tüm sahte evlilikler, stüdyo başkanları tarafından eşcinsel aktörler ve aktrisler için alelacele ayarlandı, böylece izleyicileri ‘sapma’ kokusunu almasın. var Hays Kodubu, açıkça veya hatta ima edilen herhangi bir LGBT + karakterinin (çok azdı), sözde günahlarını ve ahlaksızlıklarını kefaret etmek için trajik bir sona sahip olması gerektiğini zorunlu kıldı.

Aktörlerin açıkça eşcinsel LGBT+ olmasına bile izin verilmiyor. bunlar günler ‘niş’ olarak görülmeyi planlamıyorlarsa. Açıkça eşcinsel olan kaç lider erkek tanıyorsunuz? Hayır, Neil Patrick Harris sayılmaz; zaten o daha çok bir karakter oyuncusu. Aslında, Kate Winslet bile belirtti kendileri için yaratacağı tehlikeler nedeniyle dolaptan çıkmaktan korkan birkaç birinci sınıf aktörü şahsen tanıdığı. Spesifik olarak, bir eşcinsel aktörün heteroseksüel bir rol üstlenmesinin çok zor olduğu ironik gerçeğine dikkat çekiyor (yeterince tuhaftır, bu konuda çok fazla yorum görmüyoruz. O).

Topluluğun çok sayıda olması mantıklı – sanat uzun süredir ‘gey’ alanı olarak görülüyor. Aslında, kültürümüzün sektörü ağırlıklı olarak LGBT+ alanı olarak klişeleştirmesi bana biraz ironik geliyor, ancak yine de LGBT+ topluluğunda birinci sınıf yetenek, karizma ve pazarlanabilirliğe sahip kimsenin olmadığına inanmamız bekleniyor. kendi filminin başlığı. Elbette, eşcinselleri yeteneksiz bir monolit olarak görürseniz, bu durumu ortaya koyabilirsiniz. Ama bazı insanlar ne kadar istese de bunun doğru olmadığını hepimiz biliyoruz.

İşte tam da bu yüzden LGBT+ rolleri için açıkça eşcinsel oyunculara öncelik verilmesi gerektiğine inanıyorum. Heteroseksüel bir aktörün, seçmelerde en iyi olma temelinde rol alma şansı var mı? Elbette – ve eğer ona en uygunlarsa, rolü kesinlikle almalılar. Ama eğer eşcinsel roller için işe alınanlar eşcinsel aktörler değilse, o zaman ne için işe alınıyorlar? Bir Netflix komedisini halka satmak için James Corden’ın yıldız gücünün gerekli olduğunu mu söylüyorsunuz?

Açık olmak gerekirse, heteroseksüel bir aktörün yapabileceğini söylemiyorum. Asla eşcinsel oynamak – Natasha Lyonne ile aynı fikirde olmama ve bunun etrafındaki tartışmanın, heteroseksüel bir erkeğin bir rol için başka bir erkeği öpmek zorunda kalmasının ne kadar şok edici ve cüretkar olduğuna ve bunun ne kadar zor olduğuna dönüştüğüne inanıyorum. olmuştur.

Heteroseksüel bir oyuncu eşcinsel bir karakteri oynuyor diye bütün bir filmi çöpe atma işinde değilim. bende Olumsuz LGBT+ karakterleri oynayanları cinselliklerini ortaya çıkarmak için taciz etmenin sorun olmadığını söylüyor – aktörler de insandır ve herkes gibi mahremiyetini hak eder. Herkes kendi şartlarıyla çıkmayı hak ediyor. Kit Connor örneğinin gösterdiği gibi, birini dolaptan çıkarmaya zorlamak, o kişiye gerçek ve bifobik zararlar verebilir – LGBT+ olmak önceden belirlenmiş bir deneyim değildir. Bir kişi dolapta kalmak istiyorsa, bunu yapabilmelidir.

kit connor kalp durdurucu netflix
Netflix üzerinden görüntü

Ama kesinlikle yapılması gereken bir dava var çoktan-açıkça LGBT+ kişilere (ve bu bir uyarı, kimsenin bir rol için ortaya çıkması gerekmez) sektörde daha fazla şans ve tanınma sağlanmalıdır. Sırf kim oldukları konusunda açık oldukları için kimsenin potansiyeli sınırlandırılmamalıdır.

film endüstrisinin erişimi çok büyük. Kategorik olarak insanların dünyayı nasıl gördükleri üzerinde bir etkisi var: Filmler adına gerçek cinayetler işlendi. Doğru gişe rekorları kıran film, birden fazla ülkenin yıllık GSYİH’sını sağlayabilir. Ve Amerikan pop kültürünün dünya çapında bu kadar yaygın olmasının bir nedeni var.

Empati ve kabilecilik için insan kapasitesi, kurgumuzun bile insan olarak kim olduğumuz için önemli olabileceği anlamına gelir. Açıkça eşcinsel aktörleri daha belirgin konumlara getirerek, Hollywood dünya çapında eşcinsel hakları mücadelesini geliştirmeye yardımcı olabilir. Artan önem ve görünürlük bizi şu an bulunduğumuz yere götürdü. LGBT+ Amerikalıların uzun süredir ihtiyaç duyduğu bazı eşit hakların kazanılmasına yardımcı oldu.

Altı açıkça heteroseksüel adam, eşcinsel erkekleri oynadıkları için Oscar kazandı. Sıfır açık eşcinsel erkek de aynı şeyi söyleyebilir. Tek söylediğim, LGBT+ topluluğunun Hollywood’un vermeye istekli olduğundan çok daha fazlasını hak ettiği.

Yazar hakkında

avatarı

Daniel Pacheco Munoz

Daniel Pacheco Muñoz, We Got This Covered’de Serbest Yazar. 2021’de UCI’den İngilizce derecesi ile mezun olduktan sonra Daniel, Mxdwn ve GameRant gibi siteler için yazmıştır.

Teknory