FAA, SpaceX’in Patlayıcı Yıldız Gemisi Fırlatma Konusunda Dava Açtı

Dava, FAA’yı hedef alıyor ve teşkilatın “anormallikler” hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen, zararların kontrol altına alınmasını sağlayamadığını iddia ediyor. Havacılık kontrol kuruluşunun, onayladığı fırlatma olaylarının sayısını azaltmak veya farklı fırlatma yerleri arasında geçiş yapmak gibi alternatifleri ele almaması nedeniyle Ulusal Çevre Politikası Yasasını (NEPA) ihlal ettiği de söyleniyor. Şikayet, FAA’nın, habitat tahribatı, biyolojik çeşitlilik hasarı […]

FAA, SpaceX’in Patlayıcı Yıldız Gemisi Fırlatma Konusunda Dava Açtı

Dava, FAA’yı hedef alıyor ve teşkilatın “anormallikler” hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen, zararların kontrol altına alınmasını sağlayamadığını iddia ediyor. Havacılık kontrol kuruluşunun, onayladığı fırlatma olaylarının sayısını azaltmak veya farklı fırlatma yerleri arasında geçiş yapmak gibi alternatifleri ele almaması nedeniyle Ulusal Çevre Politikası Yasasını (NEPA) ihlal ettiği de söyleniyor. Şikayet, FAA’nın, habitat tahribatı, biyolojik çeşitlilik hasarı ve orman yangınlarını tutuşturma potansiyelinin yanı sıra ışık, ısı ve atmosferik kirlilik gibi çoklu risk senaryolarına nasıl bakmadığını iddia ediyor.

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi tarafından yapılan bir değerlendirmeye göre, Reuters raporda, Starship fırlatma testi “3,5 dönümlük (1,4 hektar) bir çalı ateşini ateşledi ve kuzeybatıya 6,5 ​​mil (10,5 km) sürüklenen toz haline getirilmiş bir beton bulutu gönderdi.” İdari Usul Kanunu’nu (APA) FAA’nın zaman aşımına uğradığı iddiasıyla da gündeme getiren dava, ajansın davranışının “keyfi ve kaprisli” olduğunu ve onayları uyarınca yeni bir çevresel etki beyanı (EIS) sunması gerektiğini iddia ediyor. Yakın geçmişte, SpaceX’in tartışmalı Starship testine devam etmesine izin veren -par işi.

Teknory