Facebook için Giriş Onayı Gerekiyor mu? İşte Yapılacaklar

Facebook hesabınızda oturum açmayı denediniz mi ve sizden bir giriş onay kodu girmeniz isteniyor mu? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Facebook’un yapay zeka algoritmaları, yeni bir oturum açma girişiminin hesabınıza potansiyel olarak zarar verebileceğinden şüphelendiğinde, erişim izni verilmeden önce sizden daha fazla bilgi vermeniz istenecektir. Bu makale size Facebook’ta “giriş onayı gerekli” sorununu çözme adımlarını gösterecek […]

Facebook için Giriş Onayı Gerekiyor mu? İşte Yapılacaklar

Facebook hesabınızda oturum açmayı denediniz mi ve sizden bir giriş onay kodu girmeniz isteniyor mu? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Facebook’un yapay zeka algoritmaları, yeni bir oturum açma girişiminin hesabınıza potansiyel olarak zarar verebileceğinden şüphelendiğinde, erişim izni verilmeden önce sizden daha fazla bilgi vermeniz istenecektir.

Bu makale size Facebook’ta “giriş onayı gerekli” sorununu çözme adımlarını gösterecek ve hesabınıza yeniden erişim kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Facebook için Giriş Onayı Gerekiyor

Facebook’un bir Silikon Vadisi devi ve en popüler sosyal medya platformlarından biri haline gelmesinin nedenlerinden biri, basitleştirilmiş kayıt ve oturum açma sürecidir. Kaydolmak için, sağlamanız gereken tek şey kullanıcı adınız, şifreniz ve cep telefonu numaranız veya e-posta adresinizdir.

Bir bilgisayarda veya mobil cihazda Facebook hesabınızda oturum açtığınızda, oturumu kapatmak için gerekli adımları uygulamadığınız sürece otomatik olarak oturumunuz açık kalır. Tarayıcınızı veya Facebook uygulamanızı her açtığınızda kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerekmez. Ancak, daha önce kullanmadığınız bir cihazdan oturum açma isteği gönderildiğinde, neredeyse her zaman girişimi bir kodla onaylamanız istenir.

Tam bilgi istemi mesajı şu şekilde okunur:

“Normalde kullanmadığınız bir tarayıcıdan, cihazdan veya konumdan giriş yapıldığını fark ettik. Facebook’a geri dönebilmen için önce sen olduğunu doğrulamamız gerekiyor.”

Bu, hesabınızı güvende tutmayı amaçlasa da, özellikle Facebook’ta bazı acil işleriniz olduğunda oldukça sinir bozucu olabilir. Bu, sevdiklerinize bir telefon görüşmesi, bir müşteriyle yapılan pazarlıklar veya hatta takipçilerinizle paylaşmak için hazırladığınız bir gönderi olabilir.

İyi haber şu ki, “giriş onayı gerekli” sorunu kolayca çözülebilir. Aslında, etrafında iki yol var. Her birinin nasıl çalıştığını görelim.

Yöntem 1: E-postanıza veya Telefonunuza Gönderilen Bir Kod Alın

“Oturum açma onayı gerekiyor” sorununu çözmenin en kolay yolu, Facebook’tan kaydolurken kullandığınız telefon numarası veya e-posta adresi aracılığıyla size bir kod göndermesini istemektir.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bu sizi, kimliğinizi nasıl doğrulamak istediğinizi seçmenizi isteyen yeni bir sayfaya götürmelidir.
 2. E-posta adresinizi kullanarak kimliğinizi doğrulamak için “E-postanıza bir kod gönder”i seçin. Bunun yerine telefon numaranızı kullanmayı tercih ederseniz, “Telefonunuza bir kod gönderilmesini sağlayın”ı seçin.
 3. “Devam Et”i tıklayın.
 4. Bu noktada, kodu alacak e-posta adresini veya telefon numarasını seçmeniz istenecektir. Hesabınıza bağlı e-posta adresi veya telefon numarası varsayılan olarak seçilidir.
 5. “Devam Et”i tıklayın. Bundan sonra, beş dakika içinde e-postanıza veya telefonunuza 8 haneli bir kod gönderilecektir. Kodu almazsanız, ekranınızın altındaki “Kodu Yeniden Gönder” düğmesine basmanız yeterlidir.
 6. Sağlanan alana kodu girin ve “Devam” düğmesini tıklayın.

Kodu girdikten sonra, ekranınızda “hepsi hazırsınız” diyen bir mesaj görmelisiniz ve oturum açmaya devam edebilirsiniz.

Yöntem 2: Arkadaşlarınızdan Yardım İsteyin

Hesabınıza bağlı e-posta adresine veya telefon numarasına artık erişemezseniz ne olur? İşte o zaman Facebook arkadaşlarınız size yardımcı olabilir. Facebook, üç arkadaşınıza benzersiz kodlar göndererek hesabınıza tekrar erişmenizi sağlar. Daha sonra cihazınıza üç kodu da girmeniz istenir.

İşte gereken belirli adımlar:

 1. “Giriş onayı gerekli” mesajının altındaki “Devam” düğmesine tıklayın. Bu sizi, kimliğinizi doğrulamak için kullanmak istediğiniz yöntemi seçmeniz gereken “Bir seçenek belirleyin” sayfasına götürecektir.
 2. “Arkadaşlarından yardım iste” seçeneğini seçin ve ardından “Devam” düğmesine basın. Facebook tarafından rastgele seçilen beş arkadaşınızın listesini içeren yeni bir sayfa açılacaktır.
 3. Bu noktada, listelenen beş arkadaşınızdan üçüyle iletişime geçmeniz ve kendi seçtikleri bir tarayıcıyı kullanarak “facebook.com/recover” adresini ziyaret etmelerini istemeniz gerekir. Bu sayfaya geldiklerinde, onlardan “Yardım”a tıklamalarını isteyin. [Your Name]” ve ardından hesabınıza erişmek için ihtiyacınız olan 4 haneli kodu almak için ekrandaki talimatları izleyin.
 4. Arkadaşlarınızdan üç kodu da aldıktan sonra “Devam Et”i tıklayın.
 5. Sağlanan alanlara kodları girin, hataları tekrar kontrol edin ve ardından “Devam” düğmesini tıklayın.

Artık hesabınıza erişebileceğinizi belirten bir mesajla “Her şey hazır” sayfasına yönlendirileceksiniz. Tek yapmanız gereken o sayfanın altındaki “Devam” düğmesine tıklamak. Ardından, hesap bilgilerinizi girmeden hemen giriş yapabilirsiniz.

Oturum Açma Onayı Gerekiyor Döngüde Takılıyor

“Giriş onayı gerekli” sorununu çözmek için Facebook tarafından kullanıcılara gönderilen doğrulama kodu, zamanın %99’unda çalışır. Ancak bazen sorun devam ediyor. Kullanıcılar, yalnızca her denemeden sonra hesaplarına erişimlerinin engellenmesi için bir dizi kod girdikleri, görünüşte sonsuz bir döngüye alındıklarını bildirdiler.

Bu, özellikle Facebook arkadaşlarınızdan yardım istemeye çalıştığınızda çok sinir bozucu olabilir. Peki, çıkış yolu nedir? Denemek isteyebileceğiniz iki sorun giderme yöntemi vardır.

Öncelikle, Facebook hesabınızdaki önbelleğe alınmış dosyaları temizlemeyi deneyin. Bu, giriş bilgileriniz de dahil olmak üzere, hesabınızla ilgili olarak cihazınızın hafızasına geçici olarak kaydedilen bilgilerdir. Önbelleği temizlemek, oturum açma bilgilerinizi ve hesabınızda başarılı bir şekilde oturum açmak için gereken dosya yürütme sırasını etkileyebilecek diğer geçici dosyaları kaldırır.

Facebook uygulama önbelleğini şu şekilde temizleyebilirsiniz:

 1. Cihazınızda “Ayarlar”ı açın ve “Uygulamalar ve Bildirimler”e gidin.
 2. “Tüm uygulamaları gör”ü seçin.
 3. “Facebook”a dokunun.
 4. “Depolama ve önbellek”i seçin.
 5. Önbelleği temizle üzerine dokunun.

Önbelleği temizledikten sonra yeniden oturum açmayı deneyin. PC kullanıyorsanız, bilgisayardaki tüm önbelleğe alınmış dosyaları kaldırmanız gerekebilir.

Bu işe yaramazsa, “nükleer” seçeneğini deneyebilir ve Facebook’u silebilirsiniz. Bundan sonra, favori uygulama mağazanıza gidin ve Facebook uygulamasının en son sürümünü yükleyin.

Baypas Edilebilir mi?

Bunu okurken, “giriş onayı gerekli” komut istemini atlamanın ve bir doğrulama kodu girmeden hesabınıza erişmenin bir yolu olup olmadığını merak edebilirsiniz. Ne yazık ki yok. Facebook, sıkı hesap güvenlik önlemleri uygulamış gibi görünüyor ve bu da oturum açma onay istemi mesajını atlamayı neredeyse imkansız hale getiriyor.

Ancak, hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek bu sorunla hiç uğraşmak zorunda kalmamak için bir şeyler yapabilirsiniz. Bu, birisi yeni bir cihazda her oturum açmaya çalıştığında benzersiz bir giriş kodu isteyerek çalışan, hesabınız üzerinde ekstra bir koruma katmanıdır.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlarken, kodu kısa mesaj biçiminde almayı seçebilirsiniz, ancak üçüncü taraf bir kimlik doğrulama uygulaması kullanarak da oturum açma kodları oluşturabilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi birini beğenmiyorsanız, Bluetooth veya USB kablosu kullanılarak cihazınıza bağlanması gereken fiziksel bir cihaz olan bir güvenlik anahtarı seçebilirsiniz.

Facebook hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Facebook’u bir tarayıcıda açın
 2. Sağ üst köşedeki avatarınıza tıklayın.
 3. “Ayarlar ve Gizlilik”i seçin.
 4. “Ayarlar”a tıklayın.
 5. Ekranınızın sol tarafındaki menüden “Güvenlik ve giriş” seçeneğini seçin.
 6. “İki faktörlü kimlik doğrulama” seçeneğine ilerleyin ve en sağdaki “düzenle” düğmesine tıklayın.

Ardından, tercih ettiğiniz kimlik doğrulama yöntemini seçmeniz istenecektir: kısa mesaj, üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulaması veya güvenlik anahtarı.

Hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama etkinleştirildikten sonra, tanınmayan bir cihazda oturum açma girişimi yapıldığında sistem, seçtiğiniz kimlik doğrulama yöntemini otomatik olarak tetikleyecektir. “Oturum açma onayı gerekli” bilgi istemi mesajı görüntülenmez.

Giriş Onayı Gerekiyor Facebook Yardım Merkezi

Şimdiye kadar tartıştığımız yöntemlerden hiçbiri “giriş onayı gerekli” sorununu çözmenize yardımcı olmazsa, Facebook Yardım Merkezi aracılığıyla mesajınızı kurtarmayı deneyebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tarayıcınızı açın ve şu adresi ziyaret edin: Hesap sayfanızı bulun.
 2. E-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin ve ardından kurtarma işlemini başlatmak için arama düğmesine basın.
 3. Parolanızı sıfırlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Alternatif olarak, hesabınızı bir arkadaşınızın veya ailenizin hesabından kurtarmayı deneyebilirsiniz.

İşte nasıl:

 1. Kurtarmak istediğiniz hesabın profiline gidin.
 2. Kapak fotoğrafının altındaki üç küçük noktayı tıklayın.
 3. Açılır menüden “Destek bul veya profili bildir”i seçin.
 4. Açılır menüden “Başka bir şey” seçeneğine gidin.
 5. “Bu hesabı kurtar” seçeneğine tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Bu kadar sinir bozucu olmak zorunda değil

Facebook’un oturum açma onayı, hesapların emniyetini ve güvenliğini artırmak için tasarlanmış bir güvenlik özelliğidir. Ancak, her zaman amaçlandığı gibi çalışmaz. Bazen, daha önce kullandığınız bir cihazdan oturum açmaya çalışırken bile hesabınız kilitlenebilir.

Neyse ki, sorunu çözmenin birkaç yolu var. Telefon veya e-posta yoluyla bir doğrulama kodu isteyebilir veya üç Facebook arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu yöntemler işe yaramazsa, Facebook uygulama önbelleğini temizlemeyi deneyebilir veya Facebook Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Facebook hesabınıza giriş yaparken “giriş onayı gerekli” sorunuyla karşılaştınız mı? Nasıl düzelttin?

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory