Facebook ve Instagram resmi olarak Kanada’da haberleri engellemeye başladı

Meta, Kanada’da Facebook ve Instagram aracılığıyla haberleri engelleme tehdidinde başarılı oldu. 1 Ağustos Salı gününden itibaren Meta kullanılabilirliği sonlandırmak Kanada’daki Facebook ve Instagram kullanıcıları için haberler. Meta’nın Kanadalı kullanıcılar için haberlerle ilgili içeriği engelleme kararı, Haziran 2023’te Kanada Parlamentosu tarafından kabul edilen Çevrimiçi Haber Yasası’na yanıt olarak verilmiştir. Avustralya ve Kaliforniya’da önerilen benzer yasaların izinden […]

Facebook ve Instagram resmi olarak Kanada’da haberleri engellemeye başladı

Meta, Kanada’da Facebook ve Instagram aracılığıyla haberleri engelleme tehdidinde başarılı oldu.

1 Ağustos Salı gününden itibaren Meta kullanılabilirliği sonlandırmak Kanada’daki Facebook ve Instagram kullanıcıları için haberler. Meta’nın Kanadalı kullanıcılar için haberlerle ilgili içeriği engelleme kararı, Haziran 2023’te Kanada Parlamentosu tarafından kabul edilen Çevrimiçi Haber Yasası’na yanıt olarak verilmiştir.

Avustralya ve Kaliforniya’da önerilen benzer yasaların izinden giden Çevrimiçi Haber Yasası (Bill C-18), “dijital platformlar ve haber kaynakları arasında adil gelir paylaşımını sağlar.” Başka bir deyişle, Kanada hükümeti, Meta ve Google gibi teknoloji devlerinin Kanadalı haber kuruluşlarına değerli trafik çekmeleri ve sitelerinde yayınlanan gönderilerden kazanç sağlamaları için ödeme yapmasını istiyor. Özellikle yerel haber merkezleri, sosyal medyanın geleneksel haber dağıtım modelini bozmasından büyük ölçüde etkilendi.

AYRICA BAKINIZ:

Meta’nın AI ‘personas’ı önümüzdeki ay Facebook ve Instagram’da başlayabilir

Buna cevaben Meta, mevzuatın “Meta’nın platformlarımızda paylaşılan haber içeriğinden haksız bir şekilde yararlandığı ve bunun tersi doğru olduğu şeklindeki yanlış önermeye dayandığını” söylüyor. Meta, Kanadalı milletvekilleriyle iletişim kurmak yerine Kanada’daki haberleri engellemekle tehdit ediyordu ve bunun yerine platformlarındaki haberlere erişimi tamamen kaldırarak yasalara uymaya karar verdi.

Kanadalı gazeteciler ve haber kaynakları, Meta’nın kararının etkileri hakkında haber yapmaya başladılar bile. Zaten Meta’nın yayıncılık politikalarının kaprislerine karşı savunmasız olan yerel haber merkezleri artık onun platformlarında sıfır görünürlüğe sahip. “Meta ile olan bu kavga bunu daha da zorlaştırıyor. Geçim kaynaklarımız tehlikede.” tweetlendi The Rover adlı bir haber bülteninin kurucu ortağı Christopher Curtis. gelen hesaplar Kült MTL ve yerli yazar Anna Mary McKenzie ayrıca içeriklerinin engellendiğini tweetledi.

Teknory