Yapay zeka kullanımını ifşa etmek için Facebook ve Instagram’daki siyasi reklamlar gerekli

OpenAI az önce en yeni büyük dil modeli (LLM) GPT-4 Turbo’yu duyurdu. Elon Musk’un xAI’si yakın zamanda kendi AI sohbet robotu Grok’u tanıttı. Ve Samsung da Yüksek Lisansı Gauss ile bu kervana katılıyor. Tüm bunların ötesinde yapay zeka destekli video ve görüntü oluşturucular gelişmeye devam ediyor. Yapay zekanın web üzerinde giderek daha fazla içerik oluşturmasıyla […]

Yapay zeka kullanımını ifşa etmek için Facebook ve Instagram’daki siyasi reklamlar gerekli

OpenAI az önce en yeni büyük dil modeli (LLM) GPT-4 Turbo’yu duyurdu. Elon Musk’un xAI’si yakın zamanda kendi AI sohbet robotu Grok’u tanıttı. Ve Samsung da Yüksek Lisansı Gauss ile bu kervana katılıyor. Tüm bunların ötesinde yapay zeka destekli video ve görüntü oluşturucular gelişmeye devam ediyor. Yapay zekanın web üzerinde giderek daha fazla içerik oluşturmasıyla birlikte, bazı sosyal medya platformları kullanıcıların medyanın ne zaman yapay zeka tarafından oluşturulduğunu veya değiştirildiğini bilmesini istiyor.

Yapay zeka tarafından oluşturulan içerikle ilgili bir dizi politikayla adım atan en son şirket, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi olan Meta’dır. Ve yeni kurallar dizisi, özellikle siyasi reklamverenler için platformlarında bir standart belirliyor.

İçinde Blog yazısı Çarşamba günü Meta, siyasi reklamverenleri bir Facebook veya Instagram reklamının “yapay zeka kullanımı da dahil olmak üzere dijital olarak oluşturulduğunu veya değiştirildiğini” açıklamaya zorlayacak yeni bir politikaya sahip olduğunu açıkladı. Buna “dijital olarak oluşturulmuş veya değiştirilmiş her türlü fotogerçekçi görüntü veya video veya gerçekçi ses veren ses” dahildir. Politika tüm sosyal konularla, seçimle ilgili veya siyasi reklamlarla ilgili olacaktır.

Meta’nın yeni politikasına göre, reklamda mevcut, gerçek bir kişinin “söylemediği veya yapmadığı bir şeyi söylediğini veya yaptığını” tasvir eden bir reklama ilişkin açıklama yapılması gerekecek. Ayrıca, bir reklamda kurgusal ama gerçekçi görünen bir kişi yer alıyorsa, bunun da bir açıklama içermesi gerekir. Aynı durum, gerçekçi bir olayın üretilmiş görüntülerini kullanan veya gerçekleşen gerçek bir olayın görüntülerini manipüle eden herhangi bir siyasi reklam için de geçerlidir.

Meta, yapay zeka veya dijital manipülasyonun açıklama gerektirmeyen bazı kullanımlarının bulunduğunu söylüyor. Ancak bunlar yalnızca “reklamda dile getirilen iddia, iddia veya sorun açısından önemsiz veya önemsiz” kullanımlar içindir. Meta, görüntü boyutunu ayarlama, görüntüyü kırpma, renk düzeltme ve görüntü keskinleştirme gibi bu istisnaların örneklerini sağlar. Şirket ayrıca, reklamdaki iddiaları veya sorunları değiştiren bu örneklerden herhangi birini kullanan herhangi bir dijital manipülasyonun açıklanması gerektiğini yineledi.

Ve elbette, yapay zeka tarafından oluşturulan veya değiştirilen bu reklamların tümü hâlâ Facebook ve Instagram’ın aldatıcı veya tehlikeli içerikle ilgili kurallarına tabidir. Şirketin doğrulama ortakları bu reklamları yanlış bilgi veya aldatıcı içerik açısından derecelendirmeye devam edebilir.

Yapay zeka, 2024 ABD Başkanlık seçimi gibi gelecek yıl yapılacak seçimlerde daha önce hiç olmadığı kadar öne çıkan bir faktör olacak. Artık Meta’nın bile kendine has bir özelliği var. sahip olmak büyük dil modelinin yanı sıra Yapay zeka sohbet robotu ürün. Bu teknolojiler gelişmeye devam ettikçe okuyucular, daha fazla çevrimiçi şirketin bir dizi kurumsal veya platform standardı üreteceğinden emin olabilirler. Ufuktaki seçimlerle birlikte Meta artık siyasi reklamların temel kurallarını belirliyor gibi görünüyor.

Meta’nın yeni yapay zeka politikası 2024’te resmi olarak yürürlüğe girecek ve dünya çapındaki reklamverenleri kapsayacak.

Teknory