Ford, Mustang Mach-E’den Önce Bu 4 Kapılı Pony Arabayı Yapmayı Düşündü

Konsept otomobil, hayal edebileceğiniz gibi görünüyordu – yani, fazladan bir çift kapı takılmış daha uzun bir dingil mesafesine sahip bir Mustang coupe. Coupe’nin tasarımından tek önemli sapma, muhtemelen arka koltuktaki yolculara daha fazla alan sağlamak için uzatılmış bir C sütunuydu. Eğlenceli gerçek: Ön çamurlukta, Ford’un Mercury markasının daha sonra 1967’de tanıtılan Mustang’in lüks bir versiyonu […]

Ford, Mustang Mach-E’den Önce Bu 4 Kapılı Pony Arabayı Yapmayı Düşündü

Konsept otomobil, hayal edebileceğiniz gibi görünüyordu – yani, fazladan bir çift kapı takılmış daha uzun bir dingil mesafesine sahip bir Mustang coupe. Coupe’nin tasarımından tek önemli sapma, muhtemelen arka koltuktaki yolculara daha fazla alan sağlamak için uzatılmış bir C sütunuydu. Eğlenceli gerçek: Ön çamurlukta, Ford’un Mercury markasının daha sonra 1967’de tanıtılan Mustang’in lüks bir versiyonu için kullandığı bir model adı olan “Cougar” amblemi görülebilir.

Bazı kaynaklar, gözümüze son derece gerçekçi görünse de, konseptin (resimde görülen) yalnızca tam boyutlu bir kil model olduğunu ve gerçekten çalışan bir araç olmadığını bildiriyor. Her halükarda, proje hiçbir zaman ciddi bir üretim düşüncesine doğru ilerlemedi. Midilli arabası türünün yaratıcısı için, dönme ihtiyacı hiç olmadı. 1965 model yılının sonunda 680.000’den fazla Mustang satıldı ve on yılın sonunda bu sayı 2 milyonun üzerine çıktı. Ford’un kompakt sedanına gelince, yeniden tasarlanmış bir Falcon, 1966’da Fairlane’in çerçevesinin kısaltılmış bir versiyonunda ortaya çıktı.

Bugünlerde, Ford yılda yalnızca yaklaşık 47.500 Mach-E dışı Mustang satıyor ve açıkçası, en yeni nesil S650 duyurulduğunda otomotiv dünyası topluca rahat bir nefes aldı. Chevy’nin Camaro ile ve Dodge’un Challenger ile liderliğini takiben, Ford’un midilli arabasını tamamen baltalamayı haklı çıkarması kolay olurdu. Rozeti bir elektrikli SUV ile paylaşmak anlamına gelse bile, eski usul Mustang’in en az birkaç yıllık ömrü kaldığı için minnettarız.

Teknory