George Lucas, ‘Star Wars’ İçin Özel Efekt Süpervizörünü Neredeyse Kovacaktı

George Lucas (Fotoğraf: Michael Hickey/WireImage) Hepimizin bildiği gibi Yıldız Savaşları 1977’de büyük bir gişe rekorları kıran hit oldu ve en önemlisi çığır açan özel efektleri nedeniyle değildi. Yani, akıllara durgunluk veren George Lucasfilmin vizyona girmesinden sadece bir yıl önce, özel efekt süpervizörünü kovacaktı. Star Wars yaratıcısından neden bu kadar çılgınlık? Annesi bir keresinde ona asla […]

George Lucas, ‘Star Wars’ İçin Özel Efekt Süpervizörünü Neredeyse Kovacaktı

George Lucas (Fotoğraf: Michael Hickey/WireImage)

Hepimizin bildiği gibi Yıldız Savaşları 1977’de büyük bir gişe rekorları kıran hit oldu ve en önemlisi çığır açan özel efektleri nedeniyle değildi. Yani, akıllara durgunluk veren George Lucasfilmin vizyona girmesinden sadece bir yıl önce, özel efekt süpervizörünü kovacaktı.

Star Wars yaratıcısından neden bu kadar çılgınlık? Annesi bir keresinde ona asla bir anlam ifade etmeyeceğini söylediği için mi stresliydi? Hayır, öfkesinin nedeni bu değildi. Ayrıntıları açıklayalım.

2022 Disney Plus belgesel dizisinin ikinci bölümünde Işık ve Büyüİlk Star Wars filminin özel efektlerinin yapılış hikayesi anlatılıyor.

Elbette George Lucas, Industrial Light & Magic (ILM) adını verdiği kendi özel efekt şirketini kurmak zorunda kaldı. Bunun nedeni, o zamanlar özel efekt stüdyosu olmamasıydı ve Lucas, sadece kendisi için olmasa da bir tane yaratması gerektiğini fark etti. Yıldız Savaşları.

Stüdyo, Lucas filmi çekmek için ayrılmadan önce 1975’te Kaliforniya’da çalışıyordu.

Ancak Lucas nihayet Amerika’ya döndüğünde, ne kadar ilerleme kaydettiklerini kendi gözleriyle görmek için doğrudan ILM’ye koştu. Lucas, oldukça sinirlendiğini açıklıyor. “Eve gitmek için uçağa bindiğimde ilk gittiğim yer ILM oldu. Geri döndüğümde, özel efektleri yapmak için bir yıldan az zamanımız kalmıştı. Bir milyon dolar harcamışlardı ve ne bileyim üç elleri vardı.”

ILM’de sorumlu kişi Görsel Efektler Süpervizörü John Dykstra idi. İsim bazılarına tanıdık gelebilir, çünkü Dykstra filmdeki çalışmalarıyla övgü topladı ve hatta bu filmle En İyi Görsel Efekt dahil olmak üzere iki Akademi Ödülü kazandı. Daha sonra Batman filmleri, Örümcek Adam filmleri ve bir sunucu üzerinde çalıştı. diğer projelerin.

Yine de, şu anda, George Lucas’ın sinirlendiğini söylemek güvenli.

ILM çalışanı Ken Ralston’ın tanımladığı gibi, “Bir gün başyazıya gidip bir şey için bir film parçası almam gerekiyordu ve siz de başyazıya geçmek için gösterim odasından geçmeniz gerekiyordu. Enerji dolu koştum, uçarak gösterim odasına gittim. George ve Dykstra hararetli bir tartışma içindeydiler, bağırıyorlardı ve ben tam ortasında koştum.”

Dykstra gerilimi şöyle anlattı: “Onun (George Lucas) mutsuz olduğunu biliyorum ama benden mi yoksa durumdan mı mutsuz olduğunu bilmiyorum. Stüdyo ensesinden nefes alıyordu.”

Kısa süre sonra stres nedeniyle şiddetli göğüs ağrıları çekecek ve hastaneye gitmesine neden olacak olan Lucas, filmin zamanında bitmesini sağlamak için ne yapması gerektiğini bulmak zorunda kaldı. Ancak Dykstra’dan o kadar mutsuz görünüyordu ki, bölüm sırasında oynatılan bir ses klibinde Görsel Efekt Süpervizörünü kovmaya karar verdiğini itiraf etti.

Lucas, “John Dykstra’yı kovacaktık,” dedi ve ardından, “Bunca zaman boyunca tüm bu parayı harcamıştı ve hiçbir şey olmuyordu. Gerçekten karmakarışıktı ve üretim programları yoktu. Her şeyi nasıl yapacaklarına dair hiçbir planları yoktu. Çok üzücüydü.”

Ancak, o sırada başlıca özel efekt kameramanları olan Richard Edlund da dahil olmak üzere ILM’deki diğer çalışanlar, orada olup bitenlere ışık tutuyor. Edlund şöyle açıkladı: “Pan, tilt, bom ve palet ve tüm bu şeylerle hareket kontrolünü kullanarak bir sahneyi her çektiğimizde, bir çekim yapmak çok zordu. Ve çekmemiz gereken binlerce öğemiz olduğunu fark ettik.”

Hatta belgesel dizisinin bir noktasında Edlund, Lucas’a süreci göstermeye başladığından ve bunun Lucas’ın gerçekte ne yapılması gerektiğini ve tam olarak nasıl yapılması gerektiğini öğrenmesine yardımcı olduğundan bahsetmişti. Edlund, bunun Lucas için küçük bir eğitim olduğuna inandığı sonucuna bile varıyor.

Dykstra ayrıca, “Ekipman ve minyatürleri inşa etme işini yaparken gömüldük. [for] Günde 18 saat.”

Görünüşe göre Lucas’ın ILM’nin çalışmasını yargılamak için kullandığı tek yöntem tamamlanmış çekimlerdi, dolayısıyla Lucas, o noktaya kadar bu kadar ayrıntılı modeller yapmadaki başarılarına rağmen işi bitirmedikleri sonucuna vardı. Lucas’ın önceki filmi, son derece başarılı Amerikan Grafitihiçbir şekilde bir özel efekt gösterisi değildi.

Peki, Lucas’ın fikrini ne değiştirdi? Başlangıçta, modeller üzerinde çalışmanın herhangi bir şekilde gerçekleştirilmesinden değil, daha çok başka bir pratik nedenden dolayıydı. Lucas, “Başka özel efekt evi – görsel efekt evi olmadığını söylediğimde, dünyada, tüm dünyada yoktu, hiç yoktu. Yani başka seçeneğim yoktu.”

Ne Lucas yaptı Yapılması gereken, ILM’deki işi organize etmeye ve onları daha kesin bir programa oturtmaya yardımcı olması için George Mather ve Rose Duignan da dahil olmak üzere başka kişileri işe almaktı. Lucas, insanları kovmak yerine ekip için yardım tuttu ve işler daha iyi hale geldi.

Lucas şimdi Dykstra hakkında ne düşünüyor? Pekala, muhtemelen önce, Lucas’ın o sırada farkında olmadığı ve Lucas çekimden döndüğünde yeterince çekim yapamamasına kısmen katkıda bulunan başka bir şeyin daha olduğunu açıklamalıyız – ve bu ille de kötü bir şey değil.

Bunu en iyi ILM’deki özel efekt kameramanlarından biri olan Dennis Muren açıklıyor. “Eski süreçlerle, eski tekniklerle yapılabilecek pek çok çekim vardı, ancak John’un ortaya koyduğu şey, onu bir kez kabul ettiğinizde istediğiniz her türlü çekimi yapabilecek bir sisteme sahip olmanızı sağlayan bir zarafetti. ”

Dykstra, Lucas’ın işin kalitesini görmeye başladığını belirttikten sonra, “Ürün, ‘ucuz ve neşeli’ yaklaşımla yetinseydik olacağından çok daha ilginç ve çağrışım uyandırıcıydı.”

George Lucas sonunda Dykstra’nın çalışmalarını takdir etmeye başladı ve yıllar sonra şu sonuca vardı: “Daha önce kimsenin yapmadığı şeyleri yapıyorduk. John Dysktra, onu tasarlamada ve çalıştırmada çok önemliydi.”

üzerinde çalıştıktan sonra Yıldız Savaşları tamamlandı, Dykstra ve Lucas yollarını ayırdı ve Dykstra sonunda üzerinde çalışmaya başladı. Battlestar Galactica.

Lucas’ın filmin yapımı sırasında Dykstra’yı kovmaması iyi bir şey. Yıldız Savaşları, çünkü aksi takdirde, olduğundan biraz daha az muhteşem görünebilirdi. Dykstra’nın çalışmalarındaki “zarafet” muhtemelen filmin sonucunda önemli bir fark yarattı ve her Star Wars hayranı buna minnettar.

Yazar hakkında

Curtis Roberts

Curtis Roberts

Yazıyorum öyleyse varım. Bu benim tutkum ve aşkım ve bana pek çok şey hediye etti, umarım okuyucularıma daha fazlasını verir.

Teknory