GIMP’de Bir Resmin Boyutu Nasıl Değiştirilir

GIMP (GNU Görüntü İşleme Programı), kaliteden ödün vermeden görüntü boyutlarını ve dosya boyutunu ayarlamak için en iyi açık kaynaklı düzenleme araçları arasındadır. Bir görüntünün boyutunu değiştirmek kolay bir iş gibi görünse de, bunu GIMP’de yaparken rehberliğe ihtiyacınız olabilir. Aksi halde görselin niteliklerini ve görsel çekiciliğini bozarsınız. GIMP’de görsel yeniden boyutlandırma konusunda bilginiz yoksa bu makale […]

GIMP’de Bir Resmin Boyutu Nasıl Değiştirilir

GIMP (GNU Görüntü İşleme Programı), kaliteden ödün vermeden görüntü boyutlarını ve dosya boyutunu ayarlamak için en iyi açık kaynaklı düzenleme araçları arasındadır. Bir görüntünün boyutunu değiştirmek kolay bir iş gibi görünse de, bunu GIMP’de yaparken rehberliğe ihtiyacınız olabilir. Aksi halde görselin niteliklerini ve görsel çekiciliğini bozarsınız.

GIMP’de görsel yeniden boyutlandırma konusunda bilginiz yoksa bu makale süreci açıklayacaktır.

GIMP’de Bir Görüntüyü Yeniden Boyutlandırma

Görsel hikaye anlatımını geliştirmek için her dijital platform, kullanıcıların uyması gereken görüntü boyutlarını ve en boy oranını önerir. Sonuç olarak, çoğu insan görüntüleri kırparak, birleşik ve profesyonel olmayan fotoğraflara yol açıyor. Neyse ki GIMP ile çözünürlüğü ve en boy oranını korurken görüntünüzü istediğiniz boyuta değiştirme özelliklerine erişebilirsiniz.

Görüntüyü Ölçeklendir Özelliğini Kullanarak GIMP’de Görüntü Boyutunu Yeniden Boyutlandırma

İzlenecek adımlar şunlardır:

 1. Cihazınızın ana ekranına gidin ve GIMP uygulamanızı başlatın. Açıldığında üstteki menü çubuğundan “Dosya” seçeneğini seçin.
 2. Düzenlemek istediğiniz görüntüyü cihazınızdan seçmek için açılır menüdeki “Aç” seçeneğine dokunun.
 3. Resmi seçtikten sonra sağ alt köşedeki “Aç” seçeneğine basın; görseliniz düzenleme kontrol paneline eklenecektir. Üstteki menü çubuğuna gidin ve “Resim” seçeneğine dokunun.
 4. Görüntüyü ölçeklendir iletişim kutusunu açmak için açılır menüden “Görüntüyü ölçekle”yi seçin.
 5. Görüntü boyutlarını değiştirmeden önce “Enterpolasyon” bölümüne gidin ve açılır menüden “Kübik” veya “Sinc (lanczos3)” seçeneğini seçin. Bu, boyutu değiştirdiğinizde görüntü kalitesinin korunmasına yardımcı olacaktır.
 6. “Resim boyutu” bölümüne gidin ve görüntünüzün genişlik değerini uygun kutuya girin. Alternatif olarak, “Genişlik” kutusunu seçin, sağ taraftaki açılır oka dokunun ve istediğiniz boyutu seçin.
  • Boyut kutularının yanındaki zincir simgesi kilitliyse yükseklik boyutları, genişliğe orantılı bir boyuta göre otomatik olarak değişecektir. Bu, görüntü çözünürlüğünü korumak için olur. Boy değerinizi girmek istiyorsanız GIMP’in boyutu otomatik olarak güncellemesini önlemek için zincire dokunun.
  • Boyut birimlerini pikselden değiştirmek için “Px”in yanındaki açılır menüye dokunun ve istediğiniz birimi seçin.
  • Görüntü boyutu bölümünün altında yazdırma amaçlı X ve Y çözünürlük bölümü bulunmaktadır. Görüntünüzü yazdırmak istiyorsanız her iki değeri de tipik yazdırma çözünürlüğü olan 300 piksele ayarlayın.
 7. Bitirdiğinizde diyalog kutusunun altındaki “Ölçek”e dokunun, görseliniz hazır olacaktır.
 8. Üstteki menü çubuğunda “Dosya” seçeneğine dokunun ve “Farklı Dışa Aktar”ı seçin. “JPEG görüntüsü”nü seçin ve görüntü kalitesini 100 olarak ayarlayın.
 9. Görüntüyü bilgisayarınıza kaydetmek için “Dışa Aktar” düğmesine basın.

Ölçek Aracını Kullanarak GIMP’de Bir Görüntüyü Yeniden Boyutlandırma

Bu yöntem, görsel boyutlarını girmek yerine görselinizi yüklemeyi ve istediğiniz boyutu elde etmek için ölçeği dışarıya veya içeriye doğru sürüklemeyi içerir. İşte yapmanız gerekenler:

 1. GIMP uygulamanızı başlatın ve yukarıdaki yöntemde açıklandığı gibi görselinizi düzenleme kontrol paneline yükleyin.
 2. Görseliniz hazır olduğunda sol üst köşedeki “Araç paletine” gidin ve “Birleşik dönüştürme aracı”nı seçin. İlk sıradaki altıncı seçenek. Bu, görüntünüzün çevresine kare kutular içeren bir ölçek ekleyecektir.
 3. “Sınırla (kaydırma)” bölümüne gidin ve “Ölçekle” seçeneğini işaretleyin.
 4. “Pivottan” seçeneğine ilerleyin ve ayrıca “Ölçek” seçeneğini de işaretleyin.
 5. Görüntünüzün yanlarındaki kare kutulara gidin ve görüntüyü büyütmek için fareyi veya dokunmatik yüzeyi kullanarak bunları dışarı, pencere kenarlarına doğru sürükleyin. Tam tersine, görüntünün boyutunu küçültmek için bunları içe doğru sürükleyin. Pencerenin sol alt köşesindeki piksel yüzdesini kontrol ederek görüntü boyutunu izleyebilirsiniz.
 6. Görseliniz hazır olduğunda üstteki menü çubuğundan “Dosya” seçeneğine dokunun ve “Farklı Dışa Aktar” seçeneğini seçin. “JPEG”i seçin ve görüntü kalitesini 100 olarak ayarlayın.
 7. Yeniden boyutlandırılan resminizi cihazınıza kaydetmek için “Dışa Aktar” düğmesine dokunun.

Yeniden boyutlandırma kutularını sürüklediğinizde, görüntünün en boy oranını korumak için varsayılan olarak genişlik ve yükseklikte değişikliklerin aynı anda ve orantılı olarak gerçekleştiğini unutmayın. Yalnızca genişliği veya yüksekliği değiştirmek istiyorsanız ölçek kutularını sürüklerken “Shift” tuşuna basın.

GIMP’de Görüntüyü Katmanlarla Yeniden Boyutlandırma

Görüntünüzde başka bir görüntü, metin, nesneler veya şekiller gibi katmanlar varsa, her öğeyi ayrı ayrı yeniden boyutlandırmak, estetik açıdan hoş bir genel kompozisyon oluşturmak için çok önemlidir. Ayrıca görüntü ayrıntılarını vurgulamanıza ve vurguyu kaldırmanıza da yardımcı olur.

GIMP’de görüntü katmanlarını şu şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz:

 1. Katmanlı görüntünüzü GIMP düzenleme panosunda açın.
 2. Düzenlemek istediğiniz katmana ve üstteki menü çubuğundaki “Katman” seçeneğine dokunun.
 3. Açılır menüden “Katmanı ölçekle”yi seçin.
 4. “Katman boyutu” bölümüne gidin, katmanın genişlik boyutunu girin ve “Enter” tuşuna basın. Sağdaki zincir simgesi kilitliyse genişliği ayarladığınızda uzunluk boyutu otomatik olarak değişecektir.
 5. “Ölçekle”ye dokunduğunuzda katmanın boyutu otomatik olarak değişecektir. Diğer katmanlar için işlemi tekrarlayın.
 6. İşiniz bittiğinde üstteki menü çubuğundaki “Dosya” seçeneğine dokunun ve “Farklı Dışa Aktar”ı seçin. Dosyayı bilgisayarınıza kaydetmek için “JPEG”i seçin ve alttaki “Dışa Aktar”a dokunun.

SSS

GIMP’deki resmimi kalıcı olarak değiştirmeden yeniden boyutlandırabilir miyim?

Ne yazık ki, bir görüntüyü GIMP’de düzenlediğinizde kalıcı olarak değiştirilir. Orijinal görüntüyü korumak istiyorsanız düzenlemeden önce bir kopyasını cihazınıza kaydedin. Alternatif olarak görüntüyü çoğaltabilir ve orijinal görüntünün üstündeki katmanı düzenleyebilirsiniz.

Resim dosyamın boyutunu ayarlamak resmimin kalitesini etkiler mi?

Resim dosyanızın boyutunu küçültmek kalitesini düşürür. Görüntü dosyası boyutu ne kadar küçük olursa kalite o kadar düşük olur ve bunun tersi de geçerlidir.

Görüntü katmanlarının her birini tek tek düzenlemem gerekiyor mu?

Katmanlar panelinden görüntü katmanlarınızı grup olarak seçip hepsine aynı boyut uygulayabilirsiniz. Ancak her katmanın oranlarını ve hizalamasını etkileyeceğiniz için bu önerilmez. En iyi uygulama her katmanı tek seferde düzenlemektir.

Görüntünüzün Kalitesini Yeniden Boyutlandırın ve Koruyun

İlk başta, GIMP’in karmaşık arayüzü, resminizi yeniden boyutlandırmak istediğinizde sizi korkutabilir. Ancak, nasıl gezineceğinizi öğrendikten sonra tüm özelliklere erişebildiğinize sevineceksiniz. Görüntü boyutlarınızı ve boyutunuzu farklı işletim sistemlerinde yeniden boyutlandırabilir ve keskinliğini korumak için ayarları değiştirebilirsiniz.

Resimlerinizi yeniden boyutlandırmak için GIMP kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, tercih ettiğiniz yeniden boyutlandırma yöntemi hangisidir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory