Gmail Hesabınızı Kimin Ele Geçirdiğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Gmail, Mona Lisa kadar güvenli görünebilir. Birisi ne kadar uğraşırsa uğraşsın, bilgilerinizi çalmaya çalıştıklarında duvara toslayacaklarından eminsiniz. Ne yazık ki, gerçek bunun tamamen tersidir. Siber suçlular ve diğer kötü niyetli aktörler, hesabınıza erişmek ve verilerinizi tehlikeye atmak için gelişmiş yöntemler kullanabilir. Bu durumda soracağınız asıl soru şudur: “Böyle bir şeyi kim yapar?” Suçluyu teşhis etmek […]

Gmail Hesabınızı Kimin Ele Geçirdiğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Gmail, Mona Lisa kadar güvenli görünebilir. Birisi ne kadar uğraşırsa uğraşsın, bilgilerinizi çalmaya çalıştıklarında duvara toslayacaklarından eminsiniz.

Ne yazık ki, gerçek bunun tamamen tersidir. Siber suçlular ve diğer kötü niyetli aktörler, hesabınıza erişmek ve verilerinizi tehlikeye atmak için gelişmiş yöntemler kullanabilir. Bu durumda soracağınız asıl soru şudur: “Böyle bir şeyi kim yapar?” Suçluyu teşhis etmek bile mümkün mü?

İkincisi mümkün olabilir ve bu makale bunu yapmanın olası yollarını tartışacaktır. İşte Gmail hesabınızı kimin ele geçirdiğini nasıl bulacağınız konusunda ayrıntılı bir kılavuz.

Gmail Hesabınızı Kimin Hacklediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Hesabınızı kimin ele geçirdiğini araştırmaya başlarken gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Muhtemelen, size itiraf etmedikçe hesabınızı kimin hacklediğini öğrenemezsiniz.

Yine de bu çaresiz olduğunuz anlamına gelmez. Faili daraltmanın birkaç yolu vardır, bunlardan biri IP adresini bulmaktır.

Önce hesabınızı kurtarmayı deneyelim.

 1. Tarayıcınızı açın ve Google’a gidin kurtarma sayfası.
 2. Ekrandaki talimatları izleyin ve saldırıya uğramış hesabınızı geri alma şansınızı artırmak için soruları yanıtlayın. Google, hesabınızın doğrulanamayacağını söylerse, başarılı olana kadar denemeye devam edin. Soruları atlamamaya dikkat edin ve cevaplarınızın %100 doğru olduğundan emin olun. İşte bu işlemi nasıl doğru yapacağınıza dair birkaç ipucu:
  • En son kullandığınızı hatırladığınız şifreyi girin. Bu kodu hatırlayamıyorsanız, başka bir tane deneyin. En son şifrelerinizden birini girerseniz, hesabınızı kurtarma olasılığınız daha yüksektir.
  • Farklı bir e-posta adresi veya kurtarma telefon numarası kullanın.

Yapmanız gereken bir sonraki şey, hesabınızla ilişkili cihazları belirlemektir. Hesabınıza yalnızca bilgisayarınızdan ve akıllı telefonunuzdan erişiyorsanız, bunlar listede görmeniz gereken yalnızca iki gadget’tır. Bunların dışındaki herhangi bir şey büyük bir kırmızı bayraktır.

 1. Gmail’e gidin ve oturum açma kimlik bilgilerinizi girin.
 2. Profil simgesine gidin ve “Google Hesabınızı Yönetin”i tıklayın.
 3. “Güvenlik” düğmesine dokunun ve cihazlarınızı yönetmenize izin veren istemi seçin. Artık hesabınıza erişmek için kullanılmış olan tüm cihazları görmelisiniz. Hatta bazıları siz Gmail’inizi kontrol ederken aktif olabilirken, bazıları en son birkaç ay veya hafta önce kullanılmış olabilir.
 4. Hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz cihaza tıklayın. Artık etkin değillerse, yanlarında bir “Çıkış Yapıldı” kutusu olmalıdır. Ancak bunun, kullanıcının başka bir oturum için geri dönmeyeceği anlamına gelmediğini unutmayın. Parolanız hâlâ ellerindeyse bunu kolayca yapabilirler.

Artık hesabınıza erişilen tüm cihazların listesine sahip olduğunuza göre, biraz daha derine inme zamanı. Aşağıdaki adımlar, endişelendiğiniz gadget’ın IP adresini nasıl belirleyeceğinizi anlatacaktır.

 1. Gmail gelen kutunuza gidin.
 2. Ekranın sağ alt kısmındaki “Ayrıntılar” düğmesine tıklayın. Seçeneği bulmakta sorun yaşıyorsanız, “Ctrl + F” kısayoluyla arama kutusunu açın ve “Ayrıntılar” yazın. E-postalarınızdan biriyle karıştırmadığınızdan emin olarak bölümü bulana kadar kaydırmaya devam edin.
 3. Cihaz listesini keşfedin ve bilgisayar korsanına ait olduğundan şüphelendiğiniz cihazı bulun. Şimdi gadget’ın IP adresini görmelisiniz.

İşin geri kalanı basittir. Tek gereken, IP adresiyle ilişkili fiziksel konumu keşfetmektir. Çeşitli IP uygulamaları, basit arayüzleri ve daha da önemlisi hızlı sonuçlarıyla günü kurtarabilir.

 1. Tarayıcınızı başlatın ve bir IP bulma aracına gidin. gibi kullanıcı dostu bir web sitesi arayın. iplocation.net.
 2. İzlemek istediğiniz cihazın IP adresini kopyalayın ve adresi “IP Arama” alanına yapıştırın.
 3. Enter’a dokunun ve işte – yazılım, potansiyel bilgisayar korsanının cihazının nerede olduğunu ortaya çıkaracaktır. Bu bilgileri, izniniz olmadan hesabınıza kimlerin eriştiğini tahmin etmek için kullanabilirsiniz.

Gmail Hesabınız Hacklenirse Ne Yapmalısınız?

Gmail hesabınızı kimin ele geçirdiğini bilmek (veya tahmin etmek) canlandırıcı olabilir, ancak bununla yüzleşelim – bu, saldırıya ilk tepkiniz olmamalı. Bunun yerine, daha fazla hasarı önlemek için hesabınızı güvence altına almak çok daha önemlidir.

Google’ın iki faktörlü kimlik doğrulamasının devreye girdiği yer burasıdır. Saldırıya uğramış hesabınızda yalnızca şifrenizi değil, telefonunuzu da kullanarak oturum açmanıza olanak tanır. Bu kullanışlı özelliği şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

 1. “Google Hesabınızı Yönetin” bölümüne gidin ve pencereyi keşfedin.
 2. “Güvenlik”i seçin.
 3. Google hesabınızda oturum açma seçeneklerini içeren bölümü bulun.
 4. İki adımlı doğrulamaya girmenizi sağlayan komut istemine basın.
 5. “Başlayın”a dokunun ve verilen talimatları izleyerek kimlik doğrulamanızı ayarlayın.

İki adımlı doğrulamanız çalışıyor ve çalışıyor ancak henüz adımınızı atmayın. Yine de Google’a, hesabınızda oturum açmak isteyen kişinin başka biri değil, siz olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için, Google’ın istemleri kullanışlı olabilir. Doğrulama kodlarından daha uygundurlar ve SIM kartla ilgili risklere karşı koruma sağlarlar.

Temel olarak, Google istemleri, Google’ın akıllı telefonunuza gönderdiği bildirimlerden başka bir şey değildir. Bu istemleri alabileceğiniz platformlardan bazıları arasında Android telefonunuz, Smart Lock özellikli iPhone’lar, Google Fotoğraflar, YouTube ve Google uygulamanız bulunur.

Bir istem aldıktan sonra, oturum açma talebinde bulunan sizseniz “Evet”e dokunduğunuzdan emin olun. Değilse, bilgisayar korsanı ağınızda kalmak isteyebilir, bu nedenle kendi istem isteklerini gönderebilirler. İstemi tanımıyorsanız, “Hayır”ı tıklayın.

Google istemleri, iki adımlı kimlik doğrulama yoluyla hesabınıza giriş yapmanın en etkili yolu olsa da, başka yöntemler de mevcuttur:

 • Bir parça kağıda bir yedek kod yazın.
 • Dijital yedekleme kodlarını PC’nize veya akıllı telefonunuza kaydedin.
 • Metin mesajları, sesli aramalar ve diğer ilgili yöntemleri kullanarak doğrulama kodlarını ayarlayın.
 • güvenmek Google Kimlik Doğrulayıcı uygulama.
 • Fiziksel güvenlik cihazlarını (güvenlik anahtarları olarak da bilinir) depolayın.

Gmail Hack’lerini Nasıl Önlersiniz?

“Bir zerre önlem bir kilo tedaviye bedeldir” sözü bu durumda her zamankinden daha doğru geliyor. Kuşkusuz, hiçbir hesap saldırıya karşı dayanıklı olamaz, ancak Gmail profilinizi güvenceye almak için pek çok şey yapabilirsiniz. İşte kolayca uygulanabilir birkaç öneri.

 • Harfleri, sayıları, sembolleri, küçük harfleri ve büyük harfleri birleştiren güçlü parolalar kullanın.
 • Gereksiz uzantıları silin.
 • Bilgisayarınızı düzenli olarak güncelleyin.
 • Şüpheli mesajları açmaktan kaçının.
 • Boştayken ekranınızı kilitlemeyi düşünün.

Hasar Kontrolü En İyi Arkadaşınız

Bir Gmail hesabının ele geçirilmesi durumunda, boşta oturmak ve suçlunun bilgilerinizi incelemesine izin vermek istemezsiniz. Ancak paniğe kapılmış olsanız bile, hızlı ve uygun şekilde harekete geçmek ve faili olduğu yerde durdurmak çok önemlidir. Kimliklerini bilmek yardımcı olur, ancak hesabınızın güvenliğini sağlama açısından fazla bir şey yapmaz. Etkinleştirme ve iki faktörlü doğrulama yoluyla oturum açma üstün bir yaklaşımdır, bu yüzden ertelemeyin.

Gmail’inizi kimin hacklediğini bulmayı başardınız mı? Nasıl bir yöntem kullandınız? Hacklenmeye nasıl tepki verdiniz? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Teknory