Godzilla Minus One ihtiyacımız olan Godzilla filmi

Godzilla Minus One, izleyeceğimiz gelecekteki Kaiju filmlerini sonsuza kadar şekillendirecek, zamansız, destansı bir başyapıt. Ben büyük (ama küçük) bir Godzilla hayranıyım. MonsterVerse’a eğilimli bir Godzilla hayranı olmama rağmen Toho Studios’un filmlerinden keyif alıyorum. Godzilla Eksi BirKitaplara uygun olacağını biliyordum. Bilmediğim şey bu mutlak şaheser sırasında ne kadar ağlayacağımdı. Godzilla Minus One’ı izlememiş olanlar için SPOİLER […]

Godzilla Minus One ihtiyacımız olan Godzilla filmi

Godzilla Minus One, izleyeceğimiz gelecekteki Kaiju filmlerini sonsuza kadar şekillendirecek, zamansız, destansı bir başyapıt.

Ben büyük (ama küçük) bir Godzilla hayranıyım.

MonsterVerse’a eğilimli bir Godzilla hayranı olmama rağmen Toho Studios’un filmlerinden keyif alıyorum. Godzilla Eksi BirKitaplara uygun olacağını biliyordum.

Bilmediğim şey bu mutlak şaheser sırasında ne kadar ağlayacağımdı.

Godzilla Minus One’ı izlememiş olanlar için SPOİLER UYARISI – Filmde olup biten her şeyden bahsediyorum. Lütfen bunu senin için mahvetmeme izin verme – Bu film okumaktan ziyade deneyim olarak çok daha iyi.

Hadi devam edelim, olur mu?

Godzilla Eksi Bir. Görüntü Toho International, Inc.’nin izniyle

Bu sadece bir Godzilla filmi değil. Bu bir savaş film. 2. Dünya Savaşı sonrası Japonya’da geçen filmde, Japonya ve vatandaşlarının hayatlarını yeniden toparlamaya çalıştıklarını, utanç ve korkularıyla mücadele ettiklerini, etrafları hava saldırısı enkazları, cesetler ve yıkılmış evlerle çevriliyken muazzam bir kayıpla mücadele ettiklerini görüyoruz. . Ana adamımız, ölmek istemediği için görevinden kaçan utanmış bir kamikaze pilotu olan Koichi’nin Godzilla’nın birbiri ardına saldırmasına rağmen gittiğini ve her seferinde akıl sağlığını giderek daha fazla kaybettiğini görüyoruz. Noriko ve küçük Akiko ile tanışıyoruz ve Koichi ile birlikte böylesine kaotik ve korkunç zamanlarda hayatta kalmaya çalışan bir aile birimi haline geliyorlar.

Japonya’nın kırılgan durumu, Godzilla’nın okyanusun derinliklerinden çıkıp yoluna çıkan her şeyi ve herkesi öldürmesiyle daha da kötüleşiyor.

Referans olarak, Toho Studios’un Godzilla filmlerini hiç izlemediyseniz, Legendary Pictures’ın MonsterVerse filmindeki Godzilla’nın tamamen farklı bir mizaca sahip olduğunu ve Toho Studios Godzilla’ya benzediğini söyleyebiliriz.

Godzilla Eksi Bir. Görüntü Toho International, Inc.’nin izniyle

Yeni başlayanlar için MonsterVerse Godzilla’da “Hey! Bu insanlar Benim oyuncaklar ve sadece BEN onları kırabilirim ve eğer başka bir titan insanlarıma dokunursa onları öldürürüm! Yalnızca tek bir titan olabilir, o da benim!” zihniyet. Toho Studios’un Godzilla’sında çoğunlukla “Herkesten eşit derecede nefret ediyorum, hepiniz Tümü öleceğim” yaşam tarzı ve bu sadece daha da acı verici bir şekilde açıkça ortaya çıkıyor Godzilla Eksi Bir.

Görünüşe göre, MonsterVerse’ın Godzilla’sı çok daha görkemli ve devasa (ve çok daha eşit oranlı bir vücuda sahip), tekrar tekrar dinleyebileceğim çok daha ürpertici bir kükreme ile. Toho Studios’unki ona göre çok daha sağlam bir görünüme sahip: minik kafası, T-Rex gibi minik kolları, kalın kalçaları ve çok daha ilkel ve dinozor benzeri bir kükreme ile daha yuvarlak bir göbeği.

Bu farklılıklar her şey bu filmde. Godzilla’nın saldırıları anlamsız ve acımasızdır; hiçbir mantığı ya da nedeni yoktur. Başka bir deyişle, sırf yapabildiği için insanları yerde eziyor – ve bu da korkutucu. Aslında bu Godzilla’dan korkuyordum ve kazanmasını gerçekten istemiyordum – ki eğer beni tanıyorsanız muhtemelen bana mesaj atıp iyi hissedip hissetmediğimi soracaksınız. Güven bana, öyleyim. Bu sadece berbat ve zalim bir Godzilla’nın olduğu delicesine iyi bir filmdi.

Mesela Ginza’ya yapılan saldırı vahşi. Godzilla ısı ışınını kullandığında, temelde bir atom bombası gibi çarpıyor; binalara, arabalara, molozlara ve insanlar Çarpmanın ardından büyük bir dalga parçalanır ve kasabanın dört bir yanına savrulur. İşte burada, yanımda ve tiyatro boyunca iki erkek ve bir kadın yabancı gibi ağlamaya başladım.

Noriko, derinden yaralanabilsin diye Koichi için kendini feda etti. Cenazesi… yürek parçalayıcıydı. Noriko’nun annesi ölürken kurtardığı bir çocuk olmasına rağmen Noriko ve Koichi’ye “anne ve baba” diyen küçük kız Küçük Akiko, Noriko’nun nerede olduğunu sorar. O çocuğun “annesi” için ağlama şekli 19 saattir beynimde yankılanıyor. Çok küçük kızlarını bir hafta boyunca göremeyecek bir anne olarak bunu deneyimlememe gerek yoktu (filmi izleyen ve bana mendil getirmemi söyleyen ama yanımda olmayan arkadaşlarım Guile ve Eric’e utanç verici bir duyuru) Neden Doku getirmek zorunda kaldım).

Godzilla Eksi Bir – ©2023 Toho Studios

Godzilla Eksi Bir Japon vatandaşlarının hükümetlerinden ne kadar mutsuz olduklarını bize gösterme konusunda inanılmaz bir iş çıkarıyor; ülkeleri için ölmelerinin beklendiğini, savaş pilotu uçaklarında fırlatma koltuğu bulunmadığını ve daha fazlasını göndereceklerini öne sürüyor. Godzilla tehdidiyle savaşmak için ölmeleri gerekiyor. Eski donanma ve eski askerler tarafından yönetilen siviller, Godzilla’yı yenmek için kendi planlarını yapar, kaynak ve malzeme bulur ve bir araya gelerek ülkelerini korumaya çalışırlar. kimsenin ölmesine gerek yok.

Küçük Akiko’nun duygusal iniş çıkışları bir kez daha Noriko için ağlıyor (hala kafamda yankılanıyor), Koichi onu sabahın erken saatlerinde bırakmak için geceyi içeri tıkarken onu bırakmayacağını söylüyor. Godzilla’ya karşı mücadeleye katıldım ve sonraki sekansın tamamındaki mutlak gerilim tırnaklarımı yememe neden oldu. Onlar yapabilirler geçici Godzilla’yı yok edin, ancak hepsi bunun dev radyoaktif kertenkelenin kesin bir sonu olduğunu düşünüyor ve Koichi, uçağına ilk kez fırlatma koltuğu takıldıktan sonra oradan uzaklaşıyor. Pastanın üzerindeki krema, Noriko’nun hayatta olması ancak Ginza saldırısı sırasında kelimenin tam anlamıyla uçup gittiğini gördükten sonra yaralanmış olmasıydı.

Ama… bir sorun var.

En sonunda boynundaki derinin etrafında yılan gibi uzanan siyah bir şey görüyoruz. Godzilla radyasyon zehirlenmesi ilerlemiş olabilir mi? Ginza’da patlatılan herkeste bu var mı? Bulaşıcı mı? Bir sonraki Godzilla’ya mı dönüşecek? Bunların hepsi görülecek.

Açıkçası, Godzilla Eksi Bir benim için yılın filmi. Evet hayrandım Barbieve gerçekten keyif aldım Oppenheimer. Ancak GDO savaşın dehşetine ve bunun insan ruhuna olan etkilerine – TSSB’ye, uğraşmanız gereken ekstra sorunlara, görünüşte öldürülemez bir canavarla uğraşırken atomik bir serpintinin mutlak dehşetine hitap ediyor. Bize insan olmanın çirkin ve bencil yanını gösteriyor, farklı aile dinamiklerini gösteriyor ve ihtiyaç duyulan zamanlarda ekip çalışmasının ve dayanıklılığın nasıl doğduğunu vurguluyor.

Bu filme tamamen boş bir sayfa ile girdim. Önizlemeyi izlememiştim, ne hakkında olduğunu okumamıştım. Filmden ilham alarak, gözlerim şiş ve burnum akarak ayrıldım ve tüm detayları kafamda yeniden gözden geçirdim. Bu sadece bir kez izlenecek bir film değil. Bu, izleyeceğimiz gelecekteki Kaiju filmlerini sonsuza kadar şekillendirecek, zamansız, destansı bir başyapıt.

Godzilla Eksi Bir S-katmanlı bir film.

Henüz izlemediyseniz, bunu neden okudun ve ne bekliyorsun?

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow