Samsung Galaxy telefonları yakında AMD’nin FSR oyun yükseltme teknolojisini alabilir

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Samsung, AMD ve Qualcomm’un Galaxy telefonlar için FidelityFX Süper Çözünürlük yazılımı geliştirdiği bildiriliyor. RTX GPU’lar için ancak cep telefonlarında NVIDIA’nın DLSS teknolojisiyle rekabet etmesi bekleniyor. FSR, Steam Deck ve ROG Ally gibi taşınabilir cihazlarda zaten mevcut. Revegnus, FSR projesi hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmadı ancak Samsung’un bunu gelecekteki amiral […]

Samsung Galaxy telefonları yakında AMD’nin FSR oyun yükseltme teknolojisini alabilir

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Samsung, AMD ve Qualcomm’un Galaxy telefonlar için FidelityFX Süper Çözünürlük yazılımı geliştirdiği bildiriliyor.
  • RTX GPU’lar için ancak cep telefonlarında NVIDIA’nın DLSS teknolojisiyle rekabet etmesi bekleniyor.
  • FSR, Steam Deck ve ROG Ally gibi taşınabilir cihazlarda zaten mevcut.

Revegnus, FSR projesi hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmadı ancak Samsung’un bunu gelecekteki amiral gemisi S serisi telefonları için hazırlaması mümkün. AMD ve Qualcomm’un çabalardaki varlığı, FSR’nin hem Exynos’a hem de Snapdragon destekli Galaxy cihazlarına geleceğini görebileceğimizi gösteriyor.

Samsung AMD Qualcomm FSR teknolojisi

Peki FidelityFX Süper Çözünürlük tam olarak nedir? FSR, desteklenen oyunlarda kare hızlarını artırmak için yükseltme ve kare oluşturma tekniklerini kullanır. Üst düzey oyun performansı sunmak için hemen hemen her GPU üzerinde çalışabilir. FSR şu anda AMD Radeon GPU’larında mevcuttur ve belirli oyunlar tarafından desteklenmektedir. Bunu Steam Deck ve ROG Ally gibi taşınabilir cihazlarda bulacaksınız.

Bununla birlikte, FSR ile NVIDIA’nın DLSS’si arasındaki en önemli farklardan biri, birincisinin yapay zeka kullanmaması, ikincisinin ise kullanmasıdır.

Mobil cihazlar için FSR, NVIDIA’nın teknolojisiyle rekabet edecek şekilde geliştiriliyorsa, ek yüksek kaliteli kareler oluşturmak ve ek pikseller oluşturarak görüntü kalitesini artırmak için yapay zekayı kullanarak oyun deneyimini büyük ölçüde artırabilir. Ancak Samsung telefonları için piyasaya sürüldüğünde kaç tane ve hangi mobil oyunun bu teknolojiyi destekleyeceği belli değil.

Samsung ve ortaklarının teknolojinin akıllı telefonlarda nasıl çalışacağını açıklamasını beklememiz gerekecek. Samsung’un Galaxy S24 serisine tonlarca yeni yapay zeka özelliği eklemeyi planladığını biliyoruz ve FSR, telefonlara gelecek bu yeni özelliklerden biri olabilir.


Samsung Galaxy telefonları yakında AMD’nin FSR oyun yükseltme teknolojisini alabilir

Teknory