Google, Arama’yı ChatGPT’den korumak için panik düğmesine basıyor olabilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi TL;DR Google, yapay zeka araçlarının popülaritesindeki ani artışı, Arama işi için yıllardır potansiyel olarak en büyük tehdit olarak görüyor. CEO Sundar Pichai’nin bu tehdidi ele almak için şirket içindeki çok sayıda grubun çalışmalarını durdurduğu bildirildi. Google’ın kendi sohbet robotu, ChatGPT gibi rakiplerine rakip olabilir, ancak aynı zamanda reklam iş […]

Google, Arama’yı ChatGPT’den korumak için panik düğmesine basıyor olabilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, yapay zeka araçlarının popülaritesindeki ani artışı, Arama işi için yıllardır potansiyel olarak en büyük tehdit olarak görüyor.
  • CEO Sundar Pichai’nin bu tehdidi ele almak için şirket içindeki çok sayıda grubun çalışmalarını durdurduğu bildirildi.
  • Google’ın kendi sohbet robotu, ChatGPT gibi rakiplerine rakip olabilir, ancak aynı zamanda reklam iş modelini de mahvedebilir.

ChatGPT ve Dall-E gibi yapay zeka araçlarının popülaritesindeki ani artış, Google’ın şirketin geleceğini korumak için çabalamasına neden oluyor. Mountain View merkezli kuruluş, bunun sonunda işini alt üst edebilecek bir şeyin başlangıcı olabileceğinden korkuyor.

Yakın tarihli bir rapora göre New York Times, Google’ın yöneticileri ChatGPT’yi Arama işi için büyük bir tehdit olarak görüyor. Durum o kadar kritik görünüyor ki, yönetim sözde “kırmızı kod” ilan etti. CEO Sundar Pichai’nin, AI ürünleri oluşturmaya odaklanmak için ekipleri mevcut projelerinden çekmeye bile başladığı bildirildi.

Google’ın ChatGPT korkusu, aracın basit bir kullanıcı isteminden bilgi sağlama yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Gücü, size yalnızca bir bağlantı listesi vermek yerine yanıtlar sağlama ve öneriler sunma becerisinde yatmaktadır. Bununla birlikte, araç deneyseldir ve yanlış veya zehirli bilgiler vermeye eğilimli olduğundan mükemmel olmaktan uzaktır.

Araç, sorunlarına rağmen, sonunda bir endüstri bozucu haline gelebileceğini gösterdi. Ancak Google, oturup ne olacağını görmek için beklemek istemiyor.

Olarak New York Times Google’ın zaten ChatGPT ile rekabet edebilecek Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) adlı bir sohbet botu olduğunu belirtiyor. Bu yılın başlarında, eski bir Google çalışanının botun bilinçli olduğunu iddia etmesinden sonra manşetlere çıktığında bunu duymuş olabilirsiniz.

LaMDA’yı mükemmelleştirmenin ve serbest bırakmanın tek sorunu, New York Times Bahsedilen, botun Google’ın arama reklamı iş modelini parçalayabileceği endişesidir. Kullanıcılar tam olarak aradıklarını sağlayan sıkı yanıtlar alıyorsa, bu, kullanıcıların reklam bağlantılarını tıklamaları için daha az neden olacaktır.

Google, işletmesine yönelik bu algılanan tehdit hakkında ne yapmaya karar verirse versin, muhtemelen hemen hiçbir şeyi aceleye getirmek zorunda kalmayacak. Daha önce de belirtildiği gibi, ChatGPT mükemmel olmaktan uzaktır ve çoğu zaman doğru yanıtlar veremez veya sorgulara taraflı veya saldırgan sonuçlar verir. Bu kırışıklıkların giderilmesi zaman alacaktır.

Google, Arama’yı ChatGPT’den korumak için panik düğmesine basıyor olabilir

Teknory