Şu ana kadar bildiğimiz ve görmek istediklerimiz

Robert Triggs / Android Yetkilisi Apple’ın iPhone 15 serisi şu anda hala oldukça yeni, ancak sızıntı ortamı birkaç yıl öncesine göre çok daha gelişmiş durumda ve bu sayede zaten bir dizi iPhone 16 söylentisi ve sızıntısı ortalıkta dolaşıyor. Apple, 2023 iPhone serisinde bazı önemli değişiklikler yaptı; bunlar arasında USB-C, sessize alma düğmesinin yerini alan Eylem […]

Şu ana kadar bildiğimiz ve görmek istediklerimiz

Robert Triggs / Android Yetkilisi

Apple’ın iPhone 15 serisi şu anda hala oldukça yeni, ancak sızıntı ortamı birkaç yıl öncesine göre çok daha gelişmiş durumda ve bu sayede zaten bir dizi iPhone 16 söylentisi ve sızıntısı ortalıkta dolaşıyor.

Apple, 2023 iPhone serisinde bazı önemli değişiklikler yaptı; bunlar arasında USB-C, sessize alma düğmesinin yerini alan Eylem Düğmesi, Paslanmaz Çelik yerine Titanyum gövdeler, Pro olmayan iPhone’larda Dynamic Island, Pro için bir periskop kameranın eklenmesi yer alıyor. Maksimum model ve daha fazlası. Apple’ı yeterince uzun süredir takip ediyorsanız iPhone 15 serisindeki bu yeni özelliklerin çoğunun büyük olasılıkla iPhone 16 modellerine geleceğini biliyorsunuzdur. Bugün Profesyonellere özel olan şey muhtemelen gelecek yıl Pro olmayan versiyonlara da yansıyacaktır. Apple işleri böyle yapıyor. Tüm bunlar ve elimizdeki sızıntılarla birlikte iPhone 16 serisinden neler bekleyebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Apple iPhone 16 serisi: Bir bakışta

  • Ne zaman çıkması bekleniyor? Apple’ın Eylül 2024’te iPhone 16 serisini piyasaya sürmesini bekleyebilirsiniz.
  • Hangi yeni özellikler olabilir? iPhone 16 serisinin A serisi bir işlemci alması gerekiyor. Ayrıca yeni bir düğme, geliştirilmiş kameralar, daha büyük ekranlar ve muhtemelen bir “Ultra” modelin yer alacağı da söyleniyor.
  • Ne kadara mal olabilir? iPhone 16’nın Pro olmayan modeller için 799 dolardan, Pro çeşitleri için ise 999 dolardan başlamasını bekliyoruz.

iPhone 16 serisi olacak mı?

Apple iPhone 15 Pro inceleme kahramanı

Robert Triggs / Android Yetkilisi

Apple’ın 2024’te yeni iPhone’ları çıkaracağına şüphe yok. Şirketin numaralı serisi iPhone 4’ten bu yana istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Ondan önce Apple’ın orijinal iPhone ve iki iPhone 3G modeli vardı. Ancak iPhone 4’ten bu yana Apple, numaralı adlandırma şemasını uyguluyor ve artık iPhone 16 serisine yaklaşıyoruz. 2024 serisi iPhone’ların 18. yılını işaretleyecek. Apple nihayet duvarlarla çevrili iOS bahçesini açacak kadar olgunlaşacak mı? Kim bilir? Ancak incelememiz gereken tonlarca iPhone 16 bilgimiz var. Aşağıyı öğrenmek için okumaya devam edin.

iPhone 16 serisinin çıkış tarihi en muhtemel tarihi nedir?

Elinizde Apple iPhone 15 Pro kilit ekranı

Robert Triggs / Android Yetkilisi

  • Apple iPhone 13: 14 Eylül 2021
  • Apple iPhone 14: 7 Eylül 2022
  • Apple iPhone 15: 12 Eylül 2023

Apple, iPhone 5’ten bu yana yeni iPhone’ları Eylül ayında piyasaya sürüyor. iPhone SE modelleri haricinde Eylül ayı, Apple’ın amiral gemisi duyuruları için tercih ettiği aydır. Apple ancak pandemi sırasında rotadan çıktı ve Ekim ayında iPhone 12 serisini piyasaya sürdü. Ancak her şey planlandığı gibi giderse ve üretimde son dakika aksaklıkları yaşanmazsa, iPhone 16 serisinin Eylül 2024’te saat gibi işlemesi bekleniyor. Olası bir iPhone 16 çıkış tarihi hakkında sızdırılan ayrıntılar için henüz çok erken, ancak bu makaleyi güncelleyeceğiz. bu konuda herhangi bir şey duyduğumuzda.

iPhone 16 serisi hangi söylentilere ve özelliklere sahip olabilir?

Apple iPhone 15 Pro Eylem Düğmesi

Robert Triggs / Android Yetkilisi

Tasarım, ekran ve düğmeler

Apple, iPhone 15 serisinde birkaç önemli tasarım değişikliği yaptı ve şirketin bunları ileriye dönük olarak iyileştirmesini bekliyoruz. Apple’ın yeni piyasaya sürülen Eylem Düğmesinin gelecek yıl Pro olmayan iPhone 16 modellerine de geleceğini düşünüyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi temel iPhone modellerine Pro özelliklerinin getirilmesi Apple’ın yıllardır uyguladığı bir uygulama. iPhone 15 ve 15 Plus’taki Dynamic Island bunun en iyi örneğidir. Dolayısıyla, yeni düğme yerine sessize alma düğmesini tercih ederseniz, iPhone 16 serisi resmileştikten sonra büyük olasılıkla tamamen kaybolacağını bilin.

Apple, iPhone 16 serisini yeni bir düğmeyle daha donatabilir.

Yeni bir düğme yeterli değilse, Apple’ın iPhone 16 serisini başka bir düğmeyle donatacağı yönünde söylentiler var. Bir göre MacSöylentiler raporApple, şirket içinde bu yeni düğmeyi “Yakalama Düğmesi” olarak adlandırıyor. Cihazın sağ tarafında görünmesi bekleniyor ve sesine bakılırsa fotoğraf çekmeyle bir ilgisi olabilir. Sonuç olarak, iPhone 16 serisi, güç düğmesi, iki ses düğmesi, Eylem Düğmesi ve yeni Yakalama Düğmesi dahil olmak üzere beş adede kadar düğmeyle gelebilir gibi görünüyor. Belirsiz olan şey, tüm iPhone 16 modellerinin bu söylentiye sahip yeni düğmeyi alıp almayacağı veya Apple’ın, onları Plus ve standart değişkenlerden daha premium hale getirmek için Pro modellerine tekrar ayırıp ayırmayacağıdır.

Başka bir teori Apple’ın gelecek yılın iPhone 16 Pro modelleri için tüm fiziksel düğmeleri kaldırabileceği ve katı hal düğmelerini tercih edebileceği yönünde. Bu özelliğin iPhone 15 serisinde yoğun bir şekilde bekleniyordu ancak üretim sorunları nedeniyle ertelenmesi gerektiği bildirildi.

Yeni 2024 iPhone’ların toplam kapladığı alan da her zamankinden daha büyük olabilir

Yeni 2024 iPhone’ların genel kapladığı alan da her zamankinden daha büyük olabilir. Bloomberg’in Mark Gurman ve ekran analisti Ross Young, Apple’ın iki iPhone 16 Pro modelinin boyutunu “çapraz olarak bir inçin onda biri kadar” artırmayı planladığı konusunda hemfikir. Yeni ekranların iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max için sırasıyla 6,2 inç ve 6,8 inç olması bekleniyor ve bu da onları “iPhone” için şimdiye kadarki en büyük ekran haline getiriyor. Bu sırada, 9’dan 5Mac’e En üst seviye iPhone’un gelecek yıl “Ultra” markasını benimseyebileceğini ve 6,9 ​​inç ekrana sahip olabileceğini, daha küçük iPhone 16 Pro’nun ise 6,3 inç OLED alabileceğini iddia ediyor.

Temel iPhone 16 ve iPhone 16 Plus için Apple’ın aynı ekran boyutlarına sadık kalmasını bekliyoruz. Görüntü analisti Young ayrıca öneriyor Apple’ın yalnızca 2025 yılında temel iPhone’lara yüksek yenileme hızına sahip ekranlar getirmesi bekleniyor. Bu, gelecek yıl da daha ucuz iPhone’larda 60Hz ekranlarla sıkışıp kalabileceğimiz anlamına geliyor.

Başka bir görsel değişiklik Dinamik Ada’nın boyutunu önemli ölçüde küçültebilir. Elektrikli Ocak 2023’te iPhone 16 Pro modellerinin ekran altı yüz kilidi açma veya Face ID barındırabileceğini bildirdi.

iPhone 16 serisi kamera özellikleri

Apple iPhone 15 Pro kamera muhafazası

Robert Triggs / Android Yetkilisi

iPhone 16’nın kamera özellikleri hakkında halihazırda bir takım söylentiler dolaşıyor. Apple, bu yıl iPhone 15 Pro Max’te yeni bir tetraprism zoom lensini tanıttı. Lensin 120 mm tam çerçeve kamera lensinin performansıyla eşleşmesi bekleniyor. Apple analisti ve güvenilir muhbire göre Ming-Chi Kuolens gelecek yıl en iyi iPhone modeliyle sınırlı kalmayacak ve hem iPhone 16 Pro hem de iPhone 16 Pro Max tetraprizma telefoto kameralara sahip olacak.

Weibo ihbarcısı Dijital Sohbet İstasyonu ayrıca iPhone 16 Pro’nun yalnızca Pro Max modeli yerine 5x yakınlaştırmalı kamera kazanacağını da iddia etti. Ayrıca iPhone 16 Pro’nun 48MP birincil kamera sensörüne sahip olacağını da iddia ediyorlar.

DCS, iPhone 16 Pro Max’in “periskop ultra telefoto” ile gelebileceğini, bunun da Pixel 7 Pro ve Galaxy S23 Ultra gibi modellerden daha yüksek bir odak uzaklığına sahip olabileceği anlamına geldiğini ekliyor. Bu arada, Haitong Uluslararası Menkul Kıymetler analisti Jeff Pu iddialar Apple’ın iPhone 16 Pro ve Pro Max’e 48MP ultra geniş kamera ekleyeceği. Eğer doğruysa bu, şu anda iPhone modellerinde kullanılan 12MP ultra geniş sensöre kıyasla büyük bir çözünürlük yükseltmesi olacak.

Beklenen diğer özellikler ve özellikler

iPhone 16 serisinin diğer özellikleri henüz bilinmiyor ancak yıllık işlemci yükseltmesini bekliyoruz. Apple’ın işleri nasıl yaptığına bağlı olarak, iPhone 16 ve 16 Plus ideal olarak Apple’ın şu anda iPhone 15 Pro telefonlarında kullandığı A17 Pro çipini almalı, iPhone 16 Pro serisi ise Apple’ın yepyeni bir 18 serisi çipini görebilir.

Ancak analist Jeff Pu (üzerinden Makro söylentiler) bu teoriyi çürüttü. Dört yeni iPhone 16 serisi telefonun tamamının A18 serisi çiplerle donatılacağını iddia ediyor. Pu ayrıca çiplerin, A17 Pro çipinde kullanılan birinci nesil 3nm işlemi yerine TSMC tarafından ikinci nesil 3nm işlemiyle üretilmesini bekliyor. Pro olmayan ve Pro iPhone 16 modellerinin aldığı işlemcilerde hâlâ bir fark olabilir. Pu’ya göre iPhone 16 ve 16 Plus, A18 çipini alırken, iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max, A18 Pro çipiyle donatılmış olarak gelecek. Bu arada iPhone 16 serisinin RAM ve depolama katmanları bu yılla aynı kalabilir.

22 Ekim tarihli bir rapor Bloomberg’in Mark Gurman, Apple’ın önümüzdeki yıllarda üretken yapay zekayı ürünlerine nasıl yerleştirmeyi planladığını anlattı. Apple’ın çabalarının meyveleri iPhone 16 serisinde görülebilir; şirketin gelecek yılın büyük iOS güncellemesinin yanı sıra dijital asistanı Siri’ye de yapay zeka özelliklerini entegre ettiği bildiriliyor.

iPhone 16 serisinin fiyatı ne kadar olabilir?

iPhone 15 14 serisi

Robert Triggs / Android Yetkilisi

  • iPhone 15: 799$’dan başlıyor
  • iPhone 15 Artı: 899$’dan başlıyor
  • iPhone 15 Pro: 999$’dan başlıyor
  • iPhone 15 Pro Maksimum: 1.199$’dan başlıyor

Apple, Pro Max modelinin fiyatlarını zaten artırdı. Temel 128 GB iPhone 14 Pro Max’i 2022’de 1.099 dolara satın alabilirsiniz, ancak iPhone 15 Pro Max büyük değişikliklere uğradı ve 256 GB’lık model için 1.199 dolardan başlıyor. Apple’ın iPhone 16 Pro Max için yeni 1.199 dolarlık fiyat ve daha yüksek temel depolama alanına sadık kalmasını bekliyoruz. Serinin geri kalanına gelince, Apple’ın fiyatları değiştirmeyeceğini mi yoksa artıracağını mı söylemek zor. Henüz büyük yükseltmeler duymadık, bu nedenle iPhone 16 serisi de 799 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkabilir. Telefonlar hakkında daha fazla bilgi sızdırıldıkça fiyatları tahmin etme konusunda daha iyi bir konumda olacağız.

iPhone 16 serisini beklemeli misiniz?

Apple iPhone 15 Pro Uygulama Çekmecesi

Robert Triggs / Android Yetkilisi

Şu anda yeni bir amiral gemisi iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone 16 serisini sırf bir yıl kaldı diye beklemek pek mantıklı değil.

Apple iPhone 16 serisi: Görmek istediklerimiz

Apple iPhone 15 Pro USB C kablosu ve bağlantı noktası

Robert Triggs / Android Yetkilisi

Daha iyi ısı dağılımı

Aşırı ısınma sorunlarının genel olarak fark edilmesi nedeniyle iPhone 15 serisi iyi bir başlangıç ​​yapmadı. Pro iPhone 15 modelleri, Pro olmayan modellere göre daha fazla etkileniyor. Apple sorunu kabul etmiş ve aşırı ısınmayı azaltan bir düzeltme sunmuş olsa da şirketin iPhone 16 serisindeki termallerle daha iyi bir iş çıkaracağını umuyoruz. Ming-Chi Kuo, Apple’ın iPhone 15 Pro serisini daha hafif hale getirmek için soğutma teknolojisini feda ettiğini iddia ediyor ve telefonların ısınmasının nedeni buysa şirketin dersini aldığını ve gelecek yıl düzeltmeler yapacağını umuyoruz.

Daha yüksek ekran yenileme hızı

iPhone 15 ve 15 Plus’ın ekran yenileme hızı 60Hz’de arkaik bir his veriyor. Artık hiçbir premium Android akıllı telefon 60Hz’de takılı kalmıyor ve neredeyse hepsi en az 120Hz ekran yenileme hızı sunuyor, hatta daha fazla değil. Apple’ın Pro olmayan iPhone’larda yüksek yenileme hızına sahip ekranların bulunmaması konusunda gerçekten ikna edici bir mazereti yok. En ucuz iPhone’da bize en az 90Hz ekran sunmak için 2025’i beklemeyeceğini gerçekten umuyoruz.

Daha hızlı şarj

Apple artık USB-C yarışına girdiğinden iPhone 16 serisinde şarj hızlarını artırabilir. Şirket halen iPhone 14 dönemi 20W kablolu şarj hızlarını kullanıyor. MagSafe aynı 15W kablosuz şarjı da destekler. Elbette Apple daha iyisini yapabilirdi. Çılgın 200W şarj hızları istediğimizi söylemiyoruz, ancak gerçek 45W şarja geçiş bile hoş bir yükseltme olacaktır.


Şu ana kadar bildiğimiz ve görmek istediklerimiz

Teknory