XREAL’in yeni AR gözlükleri Apple Vision Pro benzeri özellikleri beşte bir maliyetle destekliyor

TL;DR XREAL, Air 2 Ultra Artırılmış Gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürdü. Yeni 3D ortam sensörleri, titanyum çerçeve ve Apple’ın Uzamsal Video özelliğini destekliyorlar. Ultra hafif gözlüklerin fiyatı 699 dolar ve Mart ayından itibaren satışa sunulacak. XREAL (eski adıyla Nreal), hafif ve uygun fiyatlı bir pakette üst düzey özellikler vaat eden yeni bir Artırılmış Gerçeklik gözlüğü çifti […]

XREAL’in yeni AR gözlükleri Apple Vision Pro benzeri özellikleri beşte bir maliyetle destekliyor

TL;DR

  • XREAL, Air 2 Ultra Artırılmış Gerçeklik gözlüklerini piyasaya sürdü.
  • Yeni 3D ortam sensörleri, titanyum çerçeve ve Apple’ın Uzamsal Video özelliğini destekliyorlar.
  • Ultra hafif gözlüklerin fiyatı 699 dolar ve Mart ayından itibaren satışa sunulacak.

XREAL (eski adıyla Nreal), hafif ve uygun fiyatlı bir pakette üst düzey özellikler vaat eden yeni bir Artırılmış Gerçeklik gözlüğü çifti piyasaya sürdü.

Wayfarer tarzı gözlükler CES 2024 öncesinde tanıtıldı ve XREAL Air 2 Ultra olarak adlandırıldı. Kullanıcının 3 boyutlu bir alandaki konumunu belirlemek için eşzamanlı konum ve haritalama sağlayan iki özel 3 boyutlu ortam sensörü aracılığıyla altı serbestlik derecesine (6DoF) sahiptirler. Şirket, gözlüklerin bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesiyle 3D sensörlerin piyasadaki en küçük sensörler olacağını iddia ediyor.

XREAL Air 2 Ultra özellikleri ve özellikleri

Air 2 Ultra, tıpkı kendilerinden önceki Air 2 Pro gibi, her göz için Full HD görüntüleme sağlıyor. Derece başına 42 pikselde (PPD) 52 derecelik bir görüş alanına (FOV) sahiptirler. Şirket, PPD’nin, pazar analizine göre 34 PPD olan Apple Vision Pro’dan daha yüksek olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, Apple’ın kulaklığı aynı zamanda şirkete göre iki ekranda 23 milyon pikseli (her göz için 4K TV’den daha fazlası) paketleyen ultra yüksek çözünürlüklü bir görüntüleme sistemine de sahip.

XREAL Air 2 Ultra, Vision Pro ile tam olarak rekabet etmese de etkileyici özelliklere sahiptir. Gözlükler, önceki modellerle aynı şekilde 120 Hz’e kadar hızlı yenileme hızını ve 500 nit’lik zirve parlaklığı destekliyor. Şirket, sanal ekranın 13 feet mesafeden 154 inçlik bir ekranı taklit edebileceğini söylüyor. Görüntünün en boy oranının bağlı cihaza bağlı olacağını tahmin ediyoruz. XREAL Air 2 Ultra, Mac ve Windows Dizüstü Bilgisayarlar, Samsung Android telefonlar ve iPhone 15 serisi dahil olmak üzere çeşitli cihazlarla uyumludur.

iPhone’lardan bahsetmişken AR gözlükleri aynı zamanda Apple’ın yeni Uzamsal Video özelliğini de destekliyor. iOS 17.2, iPhone 15 Pro modellerine Uzamsal Video çekebilme özelliğini getirdi. Videoları telefonda çekebilirsiniz ancak bunları yalnızca uyumlu bir kulaklıkla 3D olarak görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcılar, Vision Pro’nun yanı sıra bu Uzamsal Videoları XREAL Air 2 ve XREAL Air 2 Pro’nun yanı sıra XREAL Air 2 Ultra’da da görüntüleyebilir. AR gözlüklerinin Apple kulaklığının beşte biri fiyatında olması da sorun değil.

XREAL Air 2 Ultra fiyatı ve stok durumu

Şu an itibariyle XREAL Air 2 Ultra tüketici kullanımına yönelik değildir. Geliştiriciler için özel olarak tasarlanmıştır. Gözlükler titanyum çerçeveye sahiptir, 80 gram ağırlığındadır, üç konum için ayarlanabilir saplara sahiptir ve göz konforu açısından TÜV Rheinland sertifikasına sahiptir.

XREAL Air 2 Ultra şu anda geliştiricilerin ön siparişine 699 $ fiyatla sunuluyor. Gönderimin Mart 2024’te başlaması bekleniyor. Geçmişte Nreal Light AR gözlüklerini satın alan geliştiriciler, XREAL Air 2 Ultra için ön sipariş verdiklerinde 100 $ indirim kazanacaklar.

XREAL’in yeni AR gözlükleri Apple Vision Pro benzeri özellikleri beşte bir maliyetle destekliyor

Teknory