Google az önce bir dizi yararlı arama özelliği başlattı

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Google, aramayı daha kolay ve daha yararlı hale getirmek için bir dizi yeni arama özelliğini duyurdu. Yeni özelliklerin merkezinde Google Haritalar, Arama, Lens ve Alışveriş yer alıyor. Biri Google Lens ve diğeri Google Haritalar dışında, özelliklerin çoğu bugün kullanıma sunuluyor. Bir şeyleri bulmanıza yardımcı olacak daha fazla yol arıyorsanız,… Okumaya devam et Google az önce bir dizi yararlı arama özelliği başlattı

Google az önce bir dizi yararlı arama özelliği başlattı

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, aramayı daha kolay ve daha yararlı hale getirmek için bir dizi yeni arama özelliğini duyurdu.
  • Yeni özelliklerin merkezinde Google Haritalar, Arama, Lens ve Alışveriş yer alıyor.
  • Biri Google Lens ve diğeri Google Haritalar dışında, özelliklerin çoğu bugün kullanıma sunuluyor.

Bir şeyleri bulmanıza yardımcı olacak daha fazla yol arıyorsanız, Google dileğinizi yanıtladı. Şirket bugün Google Haritalar, Arama, Lens ve Alışveriş’e gelen çeşitli yeni özellikleri duyurdu.

Şirketin resmi blogunda Google, aramayla ilgili bir dizi duyuru yayınladı. Özelliklerin çoğu ilk olarak Eylül ayında Search On 2022 etkinliği sırasında ortaya çıkmış olsa da, bugünün ayrıntıları bu yeni özelliklerin lansmanını duyuruyor. İşte duyurulanların bir özeti.

yemek bulma

Hiç yeni bir yemek gördünüz mü ve bunun ne olduğunu ve nereden bulabileceğinizi öğrenmek istediniz mi? Google, tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olmak için Google Lens’e “yakınımda çoklu arama” adlı yeni bir işlev ekledi. Ürün Müdürü Cindy Huynh’in belirttiği gibi duyurubu özellik, bir yiyeceğin resmini veya ekran görüntüsünü çekmenize ve o yiyeceği satan bir yer bulmak için “yakınımda” kelimesini eklemenize olanak tanır.

Huynh’ın açıklaması şu şekilde:

Ne zaman lezzetli görünen bir yemeğe rastlasam, bunun ne olduğunu ve nereden bulacağımı öğrenmeliyim. Buna yardımcı olmak için, bugün ABD’de İngilizce olarak kullanıma sunulan ‘yakınımda çoklu arama’ özelliğini oluşturduk. yakınlarda satan bir yeri hızlıca bulmak için “yakınımda” kelimeleri. Bu yeni arama yöntemi, bölgemdeki yerel işletmeleri bulmama yardımcı olacak, böylece tatillerde mahalledeki dükkanları daha kolay destekleyebileceğim.

Google

Şirket, bu özelliğe ek olarak, kullanıcıların bir yemeğin adını ve ardından “yakınımdakini” yazarak, yemeğin servis edildiği yerleri, fiyatını ve içindekileri bulmasına olanak tanıyan başka bir özelliği de kullanıma sunuyor.

3D ve AR alışverişi

Google’ın bugün kullanıma sunduğu başka bir şey de AR alışverişindeki iyileştirmeler. Bugün Google, kullanıcıların 3B oluşturma ve artırılmış gerçeklik (AR) kullanarak ayakkabı alışverişi yapmasına olanak tanıyan bir özellik yayınladı. Bu yeni özelliğin, kullanıcılara mobilyaların bir alanda nasıl göründüğünü gösteren teknolojinin nasıl çalıştığına benzer şekilde çalıştığı söyleniyor. Şu anda, özellik Saucony, Vans ve Merrell dahil olmak üzere yalnızca bir avuç marka için çalışıyor gibi görünüyor.

Şirket ayrıca 3 boyutlu ayakkabı dönüşleri yaratmaya çalıştığını da açıkladı. Ancak, 3D ayakkabı görselleri önümüzdeki aylara kadar mevcut olmayacak.

Mountain View merkezli kuruluşun duyurduğu bir başka değişiklik de, tam temel eşleşmenizi bulmayı kolaylaştıracak bir değişikliği uygulamaya koyması. Şirket, “yeni fotoğraf kitaplığının farklı cilt tonları, yaşlar, cinsiyetler, yüz şekilleri, etnik kökenler ve cilt tipleri yelpazesini temsil eden 148 model içerdiğini” belirtiyor.

Bu kitaplık ile Google, insanların “farklı ürünlerin sizde nasıl göründüğünü daha iyi görselleştirmesine” yardımcı olması gerektiğini iddia ediyor.

“Şöyle çalışır: Google’da ‘Clinique Even Better Foundation’ gibi çeşitli fiyat ve markalarda fondöten gölgesi arayın”, Google açıkladı. “Sizin için en uygun olanın hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için, çekim öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere, benzer cilt tonuna sahip modellerde fondötenin nasıl göründüğünü göreceksiniz. Beğendiğiniz birini bulduğunuzda, satın almak için bir satıcı seçin.”

Canlı Görüntü ve EV şarjı

devam etmek Google Haritalar Duyuru, Google’ın Live View adlı yeni bir görsel arama deneyimi sunduğu ortaya çıktı. Bugün açıklanan diğer özelliklerin çoğundan farklı olarak, bu özelliğin Android ve iOS için Google Haritalar’da önümüzdeki haftanın başında belirli şehirlerde kullanıma sunulması planlanıyor. Bu şehirler Londra, Los Angeles, New York, Paris, San Francisco ve Tokyo’dur.

Nasıl çalıştığını açıklamak için Google şu örneği sağladı:

Tatil alışverişinizi bitirmek ve arkadaşlarınızla sohbet etmek için New York’u ziyaret ettiğinizi varsayalım. Yakındaki mağazaları ve kafeler, bankalar ve ATM’ler gibi diğer yerleri görmek için telefonunuzu kaldırın ve arama çubuğundaki kamera simgesine dokunun. Google açıkladı AR destekli yönlendirmeler ve oklarla, hangi yönde olduklarını ve ne kadar uzakta olduklarını görebilir ve hatta yakın görüş alanınızda olmayan yerleri (blokun etrafındaki bir giyim mağazası gibi) tespit edebilirsiniz. Bir bakışta mahallenin gerçek duygusu.

Canlı Görüntü Demo ile Arama

Google Haritalar’a gelen diğer özellik, EV sahiplerine çok yardımcı olması gereken bir özellik. Google’a göre en iyi şarj istasyonlarını bulmak eskisinden çok daha kolay olacak. Artık “EV şarj istasyonlarını” arayabilir ve 50kW veya daha yüksek şarj istasyonlarının gösterilmesi için “hızlı şarj” filtresini seçebilirsiniz. Ayrıca şirket, kullanıcıların EV’lerinin fiş tipini daha fazla ülkede bulabileceklerini söylüyor.

Google Haritalar’daki son güncelleme, “erişilebilir yerler” özelliğini Android ve iOS’ta dünya çapında kullanıma sunacak. Bu özellik ilk olarak 2020’de kullanıma sunuldu, ancak yalnızca Avustralya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD için kullanıma sunuldu.

Google Lens Çevirisi

Son olarak Google, bu yılın ilerleyen zamanlarında yayına girecek olan Google Lens için yeni bir güncelleme sunmayı planlıyor. Güncelleme, kullanıcıların daha karmaşık arka planlardaki metni çevirebilmesi için AR Çeviri yeteneklerini geliştirecek. Ek olarak, orijinal metni örtmek yerine, özellik artık orijinal metni silecek ve altındaki pikselleri, Magic Eraser’ın Google Fotoğraflar’da çalışmasına benzer şekilde yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir arka planla yeniden oluşturacak.

Bu duyurular, Google Arama’ya yalnızca birkaç hafta önce eklenen diğer iki özelliğin hemen ardından geliyor.

Teknory