Google, Bard AI sohbet robotu görünümünde kötü amaçlı yazılım yayan Facebook dolandırıcılarına dava açtı

yapay zeka şu anda en büyük şey bu. Dolayısıyla, elbette dolandırıcılar, yeni teknolojiyle ilgilenen insanlardan yararlanmak için bu abartılı reklama yöneldiler. Şimdi Google devreye giriyor ve kurbanların hassas verilerini çalmak için teknoloji devini taklit eden bir grup dolandırıcıya dava açıyor. Google Baş Hukuk Müşaviri Halimah DeLaine Prado, şirketin resmi blogunda yer alan yeni bir gönderide, […]

Google, Bard AI sohbet robotu görünümünde kötü amaçlı yazılım yayan Facebook dolandırıcılarına dava açtı

yapay zeka şu anda en büyük şey bu. Dolayısıyla, elbette dolandırıcılar, yeni teknolojiyle ilgilenen insanlardan yararlanmak için bu abartılı reklama yöneldiler.

Şimdi Google devreye giriyor ve kurbanların hassas verilerini çalmak için teknoloji devini taklit eden bir grup dolandırıcıya dava açıyor.

Google Baş Hukuk Müşaviri Halimah DeLaine Prado, şirketin resmi blogunda yer alan yeni bir gönderide, kullanıcıları Facebook’tan kötü amaçlı yazılım indirmeye yönlendiren bir dolandırıcı gruba karşı Pazartesi günü Kaliforniya’da dava açtığını duyurdu.

Google’a göre, dolandırıcılar “sosyal medya sayfaları oluşturdular ve insanları ücretsiz olarak kullanılabilen, indirilmesi gerekmeyen üretken yapay zeka aracımız Bard’ı ‘indirmeye’ teşvik eden reklamlar yayınladılar.” Dolandırıcılar, planlarının bir parçası olarak Google’ın logolarını, ticari markalarını ve Bard gibi ürün adlarını kullandı. Reklamlar genellikle hedefleri dolandırıcılar tarafından kurulan ancak Google’la bağlantılı gibi görünecek şekilde oluşturulmuş bir üçüncü taraf web sitesine yönlendirir. Sitede ziyaretçilerin Bard’ı kullanmak için yazılım indirmeleri teşvik ediliyor. Ancak bu aslında zararlı bir kötü amaçlı yazılımdır ve daha sonra kurbanın hassas verilerini çalmak için kullanılır.

AYRICA BAKINIZ:

Bütün bir eyaletin nüfusunun verileri bir fidye yazılımı grubu tarafından çalındı

Google bu kişilerin kimliklerini bilmese de dava, Google’ın alan adı kayıt şirketleri ile birlikte çalışarak alan adları ortaya çıktıkça bunları devre dışı bırakmasına izin vererek bu belirli dolandırıcı grubunun alan adları üzerinde kendi planlarını kurmasını engellemeyi amaçlıyor.

Google, bu dolandırıcı grupla ilgili “yaklaşık 300 yayından kaldırma” başvurusunda bulunduğunu söyledi. Şirket, planın, gizlenmiş kötü amaçlı yazılımı indirdikten sonra kullanıcıların sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesiyle sonuçlandığını söylüyor.

Mashlanabilir Bu dolandırıcılığı ilk kez ele aldım Mayıs ayında, Vietnam’daki dolandırıcıların büyük Facebook sayfalarını nasıl çaldıkları ve kullanıcıları Bard ve diğer araç ve uygulamalar gibi görünen kötü amaçlı yazılımları indirmeye nasıl ikna ettiklerine dair daha geniş bir raporun parçası olarak bu olay gerçekleşti. Sınır bir örnek paylaştı Google’ın açtığı davada yer alan dolandırıcı Facebook sayfalarından biri ve bu sayfa, bu yılın başındaki raporumuzda diğerlerinin yaptığı gibi görünüyor.

Bu kesinlikle Google tarafından atılmış ilginç bir adımdır ve daha fazla şirketin dolandırıcılarla bu şekilde mücadele etmesine yol açabilir. Aslında Mashable daha önce de rapor edildi Kötü amaçlı yazılım yaymak için OpenAI’nin son derece popüler ChatGPT markasını kullanan dolandırıcılar hakkında.

Google’ın Bard ile birlikte belirttiği gibi, kullanıcıların Google’ın yapay zeka sohbet robotunu kullanmak için herhangi bir yazılım veya üçüncü taraf uygulamasını indirmesine gerek yok. Web’de ücretsiz olarak mevcuttur. Aynı şey ChatGPT için de geçerli.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow