Google Bard’a erişimim var. İşte nasıl bir şey olduğu.

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Google Bard, sınırlı bir beta sürümünde burada ve ona erişimimiz var. Tıpkı ChatGPT gibi, Bard’a konuşma istemleri girebilir ve karmaşık yanıtlar alabilirsiniz. Bunun ne kadar deneysel olduğu ve yanlış veya rahatsız edici bilgilerle yanıt verebileceği konusunda her yerde uyarılar var. ChatGPT dünyayı kasıp kavurdu. Sade, konuşma dilinde yazılmış […]

Google Bard’a erişimim var. İşte nasıl bir şey olduğu.

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

 • Google Bard, sınırlı bir beta sürümünde burada ve ona erişimimiz var.
 • Tıpkı ChatGPT gibi, Bard’a konuşma istemleri girebilir ve karmaşık yanıtlar alabilirsiniz.
 • Bunun ne kadar deneysel olduğu ve yanlış veya rahatsız edici bilgilerle yanıt verebileceği konusunda her yerde uyarılar var.

ChatGPT dünyayı kasıp kavurdu. Sade, konuşma dilinde yazılmış ayrıntılı istemlere inanılmaz derecede karmaşık yanıtlar almak için internetin gücünü kullanmanıza olanak tanır. Google’ın rekabet etmek için atlaması an meselesiydi ve rakibi Google Bard olarak biliniyor. Şirket bugün Bard’ı sınırlı bir kitleye açtı.

Bard ile biraz oynadık ve size bunun nasıl bir şey olduğunu anlatabiliriz. Genel olarak, insanların özgürce kullanması için zaten var olan ChatGPT veya Bing Chat’ten çok da farklı değil. Ancak, Google’ın sistemi, onu nasıl kullanmanız gerektiği ve verdiği yanıtlar hakkında çok daha fazla uyarı ile birlikte gelir.

Google Bard: Her yerde uyarılar

Google Bard Sorumluluk Reddi Bildirimi

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Bard’ı kovmadan önce, kapsamlı bir hizmet şartları sözleşmesini imzalamanız gerekecek. Sözleşme temelde, birçok yönden Bard’ın bir deney olduğunu söylüyor. Yalnızca yanlış değil, aynı zamanda tehlikeli yanlış bilgiler olan yanıtlar verebileceğini vurgular. Sözleşme ayrıca, Bard’ın sizin saldırgan bulduğunuz şekillerde yanıt verebileceği konusunda da uyarıyor.

Kabul ettiğinizde, yukarıda görüldüğü gibi açılan başka bir uyarı daha var. “Anladım”a bastığınızda, sonunda Google Bard’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tüm bu uyarılar, Google’ın burada aldığı uyarıyı vurgulamaktadır. ChatGPT, AI programlamanın şaşırtıcı bir başarısı olsa da, yanlış/saldırgan yanıtlar da verebilir. Yine de OpenAI, bu konuda çok büyük bir anlaşma yapmaz veya en azından Google’ın Bard ile yaptığı kadar büyük bir anlaşma yapmaz. Bunun nedeni, Google’ın Bard’dan er ya da geç para kazanması gerekmesi ve bu para kazanmanın neredeyse kesinlikle reklamları ve marka ortaklıklarını içermesidir. Açıkçası Google, yanlış bilgilerin çoğalması ve bunun toplum için ne kadar tehlikeli olabileceğiyle de ilgileniyor.

Tüm bunları kabul ettiğinizde, eğlence aslında başlar.

Çok basit bir arayüz

Google Bard Örneği

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Google Bard inanılmaz derecede basittir. İstemleri girdiğiniz tanıdık metin kutunuz var. Bu kutunun üzerinde, istemlerinizin yanıtlarının yanı sıra soru ve yanıtlarınızın hareketli geçmişini bulacağınız bir sohbet akışı bulunur.

Sol tarafta bir menünüz var. Yeni bir başlangıç ​​yapabilmeniz için hareketli geçmişinizi temizleyen bir “Sohbeti Sıfırla” düğmesi vardır. “Bard Activity” butonu, soru/yanıtlarınızı Google ile paylaşıp paylaşmayacağınızı seçebileceğiniz yeni bir sayfa açar. Bu basit bir geçiş: verilerinizi kaydediyorsunuz ya da kaydetmiyorsunuz. Son olarak, yan menüde bir “SSS” düğmesi ve bir “Yardım ve Destek” düğmesi bulunur.

Bir bilgi istemi yazdığınızda, yanıtlar oldukça hızlı bir şekilde gelir. Yanıt süresi, istemin karmaşıklığına bağlı olarak değişir, ancak sorduğum soruların hiçbiri aşırı olduğunu düşünmeme neden olacak kadar uzun sürmedi.

Yanıtınızın altında bir dizi düğme bulunur. Beğenme/aşağılama simgelerini kullanarak yanıtı “Beğenebilir” veya “Beğenmeyebilirsiniz”. “Beğenmedim” düğmesine basarak, yanıtı neden beğenmediğinizi seçmenize ve ek geri bildirimde bulunmanıza olanak tanıyan bir form açılır. Farklı bir yanıt alıp almadığınızı görmek için Bard’ı aynı komutla tekrar sorgulayan bir “Yeni Yanıt” düğmesi de vardır. “Google It” düğmesi tam olarak düşündüğünüz şeyi yapar.

Son olarak, yanıtın sağında üç nokta ile gösterilen bir taşma menü düğmesi vardır. Bu, bir “Kopyala” düğmesini ve bir “Yasal Sorun Bildir” düğmesini gizler. İkincisine bastığınızda, sizi tüm Google ürünleriyle ilgili yasal sorunlarla ilgili geleneksel bir Google Destek sayfasına götürür.

Google Bard: Prime time için hazır mı?

Google Bard Etkinliği

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

Google Bard’a sınırlarını test etmeye çalışan bir sürü soru sordum. İşte sorduğum bazı sorular ve nasıl yanıt verdiği:

 • Bana, Google Görseller’den otomatik olarak yeni bir ördek fotoğrafı çeken ve bunu bir web sitesinin ön sayfasında yayınlayan bir WordPress eklentisi yazın.
  • Bard, tam olarak istediğim şeyi yapıyor gibi görünen bir kod verdi (yine de test etmedim).
 • New Haven, CT şehrinden Novato, CA şehrine arabayla gitmek ne kadar sürer?
  • Bard bunun mil cinsinden ne kadar süreceğini açıkladı ve bana kaç saat süreceğini verdi. Yine de bu sefer çeşitli faktörlerin değişebileceği konusunda beni uyardı.
 • 42’nin yedi üssü kaçtır?
  • Bu matematik sorusu Bard için kolaydı. Doğru yanıtla (3.11973482 × 10^35) hızla yanıt verdi.
 • Kraliçe Elizabeth’in annesi, kızı doğduğunda kızıyla aynı şehirde miydi?
  • Bu, Bard’ı şaşırttı. Kraliçe Elizabeth ve annesinin aynı yerde doğmadıkları cevabını verdi ve ardından her ikisinin de doğum yerlerini söyledi. Ancak soru bu değildi. Bu yanıta “Beğenmedim” verdim.

Google Bard’a daha fazla soru sormak ve ne olacağını görmek için biraz daha zaman harcayacağım. Genel olarak, sistem iyi çalışıyor gibi görünüyor. Şimdiye kadar, ChatGPT veya Bing Chat’in size sunamadığı hiçbir şeyi gerçekten sunmuyor, ancak henüz ilk günler. Google’ın bu ürünü insanları zaten yerleşik ürünlerden uzaklaştıracak kadar farklılaştırıp iyileştirip geliştiremeyeceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Google Bard’a erişimim var. İşte nasıl bir şey olduğu.

Teknory