Google, Bard’ı eğitmek için verileri ‘gizlice çalmaktan’ dava açtı

Kaliforniyalı bir hukuk firmasının dosyalanmış(yeni bir sekmede açılır) AI teknolojilerini eğitmek için web’den büyük miktarda veriyi “gizlice çaldığı” için Google’a karşı bir toplu dava. Clarkson Hukuk Bürosu, teknoloji devini ihmal, mahremiyet ihlali, hırsızlık, telif hakkı ihlali ve yasa dışı yollardan elde edilen kişisel verilerden kazanç sağlamaktan dava ediyor. “Google, tüm kişisel ve profesyonel bilgilerimizi, yaratıcı […]

Google, Bard’ı eğitmek için verileri ‘gizlice çalmaktan’ dava açtı

Kaliforniyalı bir hukuk firmasının dosyalanmış(yeni bir sekmede açılır) AI teknolojilerini eğitmek için web’den büyük miktarda veriyi “gizlice çaldığı” için Google’a karşı bir toplu dava.

Clarkson Hukuk Bürosu, teknoloji devini ihmal, mahremiyet ihlali, hırsızlık, telif hakkı ihlali ve yasa dışı yollardan elde edilen kişisel verilerden kazanç sağlamaktan dava ediyor. “Google, tüm kişisel ve profesyonel bilgilerimizi, yaratıcı ve kopyalanmış çalışmalarımızı, fotoğraflarımızı ve hatta e-postalarımızı -neredeyse dijital ayak izimizin tamamını- aldı ve bunları ‘gibi ticari Yapay Zeka (‘AI’) Ürünleri oluşturmak için kullanıyor. Bard'”, 11 Temmuz’da Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde yapılan şikayette bulundu.

AYRICA BAKINIZ:

FTC, potansiyel tüketici zararları için OpenAI’yi araştırıyor

Dava, Google’ın geçen hafta gizlilik politikasını sessizce güncellemesinin hemen ardından geldi ve herkese açık bilgilerin Bard gibi AI ürünlerini eğitmek için kullanılabileceğini iddia etti. Google, esasen web’de yayınlanan herhangi bir şeyin adil bir oyun olduğunu söylüyor, ancak hukuk firması, AI modellerini eğitme nedeniyle tazminat veya izin olmaksızın verileri kazıyarak bunun büyük bir mahremiyet ihlali olduğuna inanıyor. Dava, dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcıya sahip milyarlarca dolarlık bir şirket olan Google’ın kullanıcıları “savunulamaz” bir konuma soktuğunu iddia ediyor: “ya interneti kullanın ve tüm kişisel ve telif hakkıyla korunan bilgilerinizi Google’ın doyumsuz AI modellerine teslim edin – ya da kaçının tamamen internet.”

bir açıklamada Reuters(yeni bir sekmede açılır)Google genel danışmanı Halimah DeLaine Prado iddiaları “temelsiz” olarak nitelendirdi ve “Google Translate gibi hizmetlerin arkasındaki AI modellerini sorumlu bir şekilde ve uyumlu bir şekilde eğitmek için açık web’de yayınlanan bilgiler ve herkese açık veri kümeleri gibi kamu kaynaklarından gelen verileri kullanıyoruz” dedi. Yapay Zeka İlkelerimizle.”

Yakın zamanda Clarkson, ChatGPT’yi yaratan şirket olan OpenAI’ye karşı, aynı tür veri kazıma işlemini kullanarak “kişisel verilerin çalınması ve kötüye kullanılması” nedeniyle benzer bir toplu dava açtı. Büyük dil modelleri, AI sohbet robotlarını eğitmek ve onları konuşkan ve akıllı hale getirmek için büyük miktarda veriye ihtiyaç duyar. Hem Bard hem de ChatGPT, çalışmak için büyük dil modellerine güveniyor ve bu da özel verilerin kullanımı ve telif hakkı ihlaliyle ilgili endişeleri artırıyor.

En son dava, Google’ın, verilerini araştırma ve eğitim amacıyla ücretsiz hale getiren, kar amacı gütmeyen Common Crawl gibi veri kümelerinin yanı sıra Medium ve Kickstarter gibi sitelerden gelen verileri kötüye kullandığını söylüyor. Google, modellerini beslemek için Gmail ve Google Arama’daki kendi verilerini de kullanır. Kazınan diğer veriler, dijital kütüphanelerdeki e-kitaplar gibi telif hakkıyla korunan çalışmaları ve hatta şirketin sanatçılara ve yazarlara tazminat ödemeden kullandığı korsan web sitelerinden içerir.

Clarkson’ın davasının anahtarı, kamu malı meselesidir. Ancak şikayette, “‘halka açık’ hiçbir zaman herhangi bir amaç için ücretsiz kullanım anlamına gelmemiştir” dedi. Evet, bazı veriler veya satın alınabilir, ancak bu, kullanımlarının bağlamına ve kullanıcı onayına bağlıdır. Evet, kullanıcılar web’de içerik yayınladıklarında gizlilik ilkelerini kabul ederler, ancak başka bir yerde kullanılıp kullanılmadığını bilme hakları vardır. Başka bir deyişle Clarkson, “Google bir kez ve herkes için anlamalı: İnternetin sahibi değil.”

Teknory