Google Chrome, daha az güç ve daha az bellek kullanmak üzere

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, pil ve bellek tasarrufuna yardımcı olacak iki yeni özellik uyguluyor. İki özellik, masaüstünde Chrome için kullanıma sunuluyor. Güncelleme, önümüzdeki birkaç hafta içinde Windows, macOS ve ChromeOS için küresel olarak yayınlanacak. Chrome’u diğer tarayıcılar yerine kullanmayı ne kadar sevseniz de, onun güce ve belleğe aç bir makine olduğu bir […]

Google Chrome, daha az güç ve daha az bellek kullanmak üzere

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, pil ve bellek tasarrufuna yardımcı olacak iki yeni özellik uyguluyor.
  • İki özellik, masaüstünde Chrome için kullanıma sunuluyor.
  • Güncelleme, önümüzdeki birkaç hafta içinde Windows, macOS ve ChromeOS için küresel olarak yayınlanacak.

Chrome’u diğer tarayıcılar yerine kullanmayı ne kadar sevseniz de, onun güce ve belleğe aç bir makine olduğu bir sır değil. Ancak Google, iki yeni optimizasyon özelliği getirecek bir güncellemeyle bu sorunu çözüyor.

Google’ın sahip olduğu ilan edildi masaüstünde Chrome için bir pil tasarrufu özelliği ve bir bellek tasarrufu özelliği oluşturduğunu. Şirket, yeni performans ayarlarının şu andan itibaren kullanıma sunulacağını ve önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm dünyada Windows, macOS ve ChromeOS kullanan herkesin kullanımına sunulacağını belirtiyor.

teknoloji devine göre, bellek tasarrufu modu, tarayıcının eskisinden %30 daha az bellek kullanmasına neden olacak. Bu özellik, sekmelerinizin sorunsuz çalışmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Google tarafından açıklandığı gibi, bir sürü açık sekmeniz varsa, hafıza koruyucu, kullanmadığınız sekmelerden hafızayı boşaltır. Etkin olmayan sekmeler, onlara geri döndüğünüzde yeniden yüklenir.

Bellek tasarrufu özelliğinin aksine, pil tasarrufu yalnızca bilgisayarınızın pil seviyesi %20’ye düştüğünde başlar. %20’ye ulaştığınızda, ayar, animasyonlu ve videolu web siteleri için arka plan etkinliği ve görsel efektler gibi şeyleri sınırlamaya başlar.

Chrome’da olduğu gibi sorun yoksa, şirket, kullanıcıların her iki ayarı da kapatabileceğini belirtir. Ek olarak, bellek tasarrufu, özellikten muaf tutmak istediğiniz web sitelerini işaretlemenize olanak tanır.

Ayarlar zaten tarayıcınıza geldiyse, Chrome menüsündeki üç noktayı tıklayarak bulabilirsiniz.

Google Chrome, daha az güç ve daha az bellek kullanmak üzere

Teknory