Google Classroom’da İntihal veya Hile Nasıl Tespit Edilir?

Öğretmenler şimdiden iş yoğunluğu içinde. Özellikle çoğu okul çevrimiçi öğrenmeye geçtiğinden, intihal veya kopya çekmeyi manuel olarak kontrol etmek sıkıcı ama önemli bir görevdir. Öğrenciler akıllıdır ve her zaman daha iyi notlar almanın bir yolunu ararlar. Bu nedenle, öğretmenlerin bu konuda bilgili olmaları ve kopya veya intihal tespit etmek için daha kolay araçlar kullanmaları önemlidir. […]

Google Classroom’da İntihal veya Hile Nasıl Tespit Edilir?

Öğretmenler şimdiden iş yoğunluğu içinde. Özellikle çoğu okul çevrimiçi öğrenmeye geçtiğinden, intihal veya kopya çekmeyi manuel olarak kontrol etmek sıkıcı ama önemli bir görevdir. Öğrenciler akıllıdır ve her zaman daha iyi notlar almanın bir yolunu ararlar. Bu nedenle, öğretmenlerin bu konuda bilgili olmaları ve kopya veya intihal tespit etmek için daha kolay araçlar kullanmaları önemlidir.

Google Classroom’un devreye girdiği yer burasıdır. Bir öğrenci çalışmasını gönderdiğinde, öğretmenleri bu faydalı intihal kontrol aracıyla tüm düzeltme geçmişini kontrol edebilir. Bu makale, Google Classroom’da intihal veya kopya çekmenin nasıl tespit edileceğini açıklayacaktır.

Google Classroom – İntihal veya Hile Nasıl Tespit Edilir

Google Classroom, Orijinallik Raporu adı verilen yararlı bir kontrol aracına sahiptir. Bu araç, bir öğrencinin çalışmasını sayısız web sitesi sayfasına ve milyonlarca kitaba göre kontrol edebilir. Yine de, yalnızca çevrimiçi olarak yayınlanan kitapları veya yayınları kontrol edebileceğini not etmek önemlidir. Çevrimiçi olmayan kaynaklardan gelen bilgiler izlenemez.

Bu raporlar, bulduğu intihal hakkında çok sayıda bilgi görüntüler:

 • Aynı veya benzer içeriğe sahip belirli web siteleri
 • Kullanılan intihal materyal yüzdesi
 • Alıntı yapılan veya aktarılan pasajların miktarı
 • İşaretlenen pasajların miktarı

Orijinallik Raporlarını açmak için şu adımları izleyin:

 1. “Sınıf”ı ve ardından “Sınıf Çalışmaları”nı tıklayın.
 2. “Oluştur”u ve ardından “Ödev”i tıklayın.
 3. “İntihal kontrol et”i tıklayın.

Özgünlük Raporları Nasıl Etkinleştirilir?

Öğrenciler çalışmalarını gönderdikten sonra Özgünlük Raporlarını etkinleştirdiyseniz, öğrenciler gönderdikleri çalışmalar hakkında rapor çalıştıramazlar. Öğrencilerin bir rapor çalıştırmasını istiyorsanız, çalışmalarını geri vermeniz ve raporu çalıştırdıktan sonra ödevlerini teslim etmelerine izin vermeniz gerekir.

Öğrenciler çalışmalarını gönderdikten sonra Özgünlük Raporlarını açmak için aşağıdaki adımları kullanın:

 1. “Sınıf”a tıklayın ve “Sınıf Çalışması”na tıklayın.
 2. Ödevin yanında “Düzenle”yi tıklayın.
 3. İntihal kontrolü yap’a tıklayın.

Özgünlük Raporları Nasıl İncelenir?

Özgünlük Raporları, öğrenciler ödevlerini gönderdikten sonra otomatik olarak çalıştırılır. Bir öğrenci bir ödevi göndermeyi bırakıp yeniden gönderirse Google Classroom, öğretmen için başka bir özgünlük raporu çalıştırır.

Özgünlük raporlarını şu şekilde inceleyeceksiniz:

 1. “Sınıf”a ve ardından “Sınıf Çalışmaları”na tıklayın.
 2. “Ödev”e tıklayın, ardından “Ödevi Görüntüle”ye tıklayın ve öğrencinin dosyasını seçin.
 3. Bayraklı pasaj sayısına tıklayın.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Şeyler

 • 45 gün boyunca özgünlük raporları görüntülenebilir olacaktır. Bu sürenin sonunda, not verme aracını kullanarak başka bir rapor çalıştırmanız gerekecek.
 • Özgünlük Raporları bir ödev için etkinleştirildiğinde, öğrenciler ödevlerini teslim etmeden önce üç kez rapor çalıştırabilir. Öğretmenler, öğrencilerin çalıştırdığı raporları göremez. Ve öğrenciler, teslim etmeden önce son raporlarını çalıştırdıktan sonra ödevlerini düzenleyebilir ve düzenleyebilirler.
 • Özgünlük raporu oluşturmak için yalnızca dosya boyutu 2 MB’ı aşmayan belgeler kullanılabilir.
 • Bir Google Workspace for Education Fundamentals hesabınız varsa, sınıf başına beş ödev için Originality Reports’u açabilirsiniz. Sınırsız sayıda özgünlük raporu kullanmak istiyorsanız Google Workspace yöneticinizden Teaching and Learning’e veya Google Workspace for Education Plus’a geçmesini istemeniz gerekir.

Özgünlük Raporlarınız Gizli mi?

Özgünlük Raporlarını kullandığınızda, Google Classroom içeriğinizin sahipliğini üstlenmez. İçeriğiniz size ve öğrencilerinize aittir. Orijinallik Raporları, web’de herkese açık olan her şeyi arar ve bunlar kalıcı olarak depolanmaz.

Google Workspace for Education Fundamentals, aşağıdaki uygunluk standartlarını karşılar:

 • Eğitim Hakları ve Mahremiyet Yasası (FERPA)
 • 1998 tarihli Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA)
 • Future of Privacy Forum (FPF) tarafından sunulan Öğrenci Gizliliği Taahhüdü
 • ISO/IEC 27018:2014 (Veri standartları)

Kilitli Sınav Modu Özelliği Nasıl Açılır

Kilitli Sınav Modu, Google Classroom’da kopya çekmeyi önlemenin harika bir yoludur. Bu özellik, değerlendirmelerinizin bütünlüğünü sağlamaya yardımcı olur. Google Formlar’da açılabilir ve tüm öğrencilerin diğer kaynaklara erişmesini engeller. Öğrenciler Google Classroom’da bir sınava girerken, bu özellik onların diğer kaynaklarla kopya çekmelerini engelleyecektir.

Bu özellik, tüm uygulamaları, uzantıları, sekmeleri ve ekran görüntüsü işlevlerini otomatik olarak devre dışı bırakır. Sınav boyunca kullanılamayacaklar ve öğrencileri Google Classroom ile kısıtlayacaklar. Öğrencilere ödevi vermeden önce Google Classroom’da bu özelliği açabilirsiniz.

SSS

Özgünlük raporları, sınıfınızdaki diğer öğrencilerin çalışmalarını ve okuldaki önceki öğrencilerin çalışmalarını karşılaştırabilir mi?

Bu, yöneticiniz tarafından açılırsa, okuldaki tüm eşleşmeleri görebileceksiniz. Ancak bunu yalnızca Google Workspace for Education Plus ve Teaching and Learning Upgrade sürümlerine yükselttiyseniz yapabilirsiniz. Bu süreç, alanınızın okul külliyatını inceleyerek çalışır. Öğrencilerin çalışmalarını okul külliyatına kopyalandığında karşılaştırmak için aşağıdakiler gereklidir:

• Alan adınız için okul eşleşmeleri açık olmalıdır

• Özgünlük raporları, ödeviniz için açık olmalıdır

• Dosya türü desteklenmelidir

Özgünlük raporları diğer alan adlarına göre kontrol ediliyor mu? Öyleyse, bu öğretmenler öğrencimin ödevlerini görebilir mi?

Hayır. Öğrenci çalışmaları, diğer alan adlarıyla karşılaştırılmak üzere depolanmaz ve diğer alan adlarını kullanan öğretmenler, öğrencilerinizin ödevlerini göremez.

Özgünlük raporları, bir öğrencinin tek metin kullanıp kullanmadığını size gösterebilir mi?

Evet, metin olmayan altıdan fazla karakter bulunursa, bir ödevde birkaç komut dosyası varsa size bildirilir.

Alıntılanan veya aktarılan pasajlar nelerdir?

Bu pasajlar, öğrencinin alıntı yaptığı veya alıntı yaptığı bir web sitesinde bulunan metne benzer metin parçalarıdır.

İşaretli pasajlar nelerdir?

Bayraklı pasajlar, Originality Report’un bir web sayfasında bulunan ve bir öğrencinin alıntı yapmadığı veya alıntı yapmadığı bilgilere benzer bulduğu pasajlardır. İşaretlenmiş bilgileri, nerede bulunduğunu ve web sitesine bir bağlantıyı görebilirsiniz.

İnceleme Sürecini Hızlı Hale Getirme

Google Classroom’daki özgünlük raporları özelliği sayesinde, herhangi bir olası intihal olup olmadığını kontrol etmek için Google Arama’nın gücünü kullanabilirsiniz. Öğrencilerinizden çalışmalarını teslim etmeden önce en fazla üç kez alıntı olup olmadığını kontrol etmelerini isteyebilirsiniz. Orijinallik Raporlarını birden çok dilde de çalıştırabilirsiniz.

Google Classroom, manuel aramaları ortadan kaldırır ve alıntı gerektiren pasajları harici kaynağa bir bağlantıyla birlikte otomatik olarak vurgulayarak not vermeyi kolaylaştırır. Özgünlük Raporlarını ihtiyacınız olduğunda kolayca kaydedebilir, paylaşabilir veya yazdırabilirsiniz.

Google Classroom’un özgünlük raporu özelliğini hiç kullandınız mı? Eğer öyleyse, yararlı buldunuz mu? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory