Google E-Tablolarda Süre Nasıl Hesaplanır?

İster hızlı bir finansal elektronik tablo oluşturmak isteyin, ister bir iş arkadaşınızla birlikte Excel benzeri bir belge üzerinde çalışmak isteyin, Google E-Tablolar, Excel’in harika, web tabanlı, ücretsiz bir alternatifidir. Elektronik tablo programlarının en değerli yönlerinden biri esneklikleridir. Bir elektronik tablo, bir veritabanı, hesaplama motoru, istatistiksel modelleme platformu, metin düzenleyici, medya kitaplığı, yapılacaklar listesi ve daha […]

Google E-Tablolarda Süre Nasıl Hesaplanır?

İster hızlı bir finansal elektronik tablo oluşturmak isteyin, ister bir iş arkadaşınızla birlikte Excel benzeri bir belge üzerinde çalışmak isteyin, Google E-Tablolar, Excel’in harika, web tabanlı, ücretsiz bir alternatifidir.

Elektronik tablo programlarının en değerli yönlerinden biri esneklikleridir. Bir elektronik tablo, bir veritabanı, hesaplama motoru, istatistiksel modelleme platformu, metin düzenleyici, medya kitaplığı, yapılacaklar listesi ve daha fazlası olarak hizmet verebilir. Olasılıklar neredeyse sonsuzdur. Google E-Tablolar da dahil olmak üzere e-tabloların günlük kullanımlarından biri, çalışanların saatlik zaman çizelgelerini veya faturalandırılabilir saatleri izlemektir.

Zamanı bu şekilde izlemek için Google E-Tablolar’ı kullanıyorsanız, sık sık iki zaman damgası arasındaki farkı (iki farklı zaman olayı arasında geçen süre) hesaplama ihtiyacı duyacaksınız. Örneğin, birisi saat 9:15’te giriş yaptıysa ve ardından saat 16:30’da çıkış yaptıysa, 7 saat 15 dakika süreyle çalışır durumdaydı. E-Tablolar’ı bunun gibi bir şey için kullanmanız gerekirse, bu tür görevlerin üstesinden gelmek için tasarlanmadığını hemen fark edeceksiniz.

Yine de, Google E-Tablolar zamanlama günlüğü işlevlerini yerine getirirken, biraz hazırlık yaparak bunu yapmaya ikna etmek kolaydır. Bu makale, Google E-Tablolar’ı kullanarak iki zaman damgası arasındaki farkı otomatik olarak nasıl hesaplayacağınızı gösterir.

Google E-Tablolarda Süre Ekleme ve Çalışma Süresini Hesaplama

Zaman verilerini içeren iki hücre arasındaki farkın ölçülmesi, Google E-Tablolar’ın hücrelerin verilerinin zaman verileri olduğunu anlamasını gerektirir. Aksi takdirde, 9:00 AM ile 10:00 AM arasındaki farkı 60 dakika veya bir saat yerine 100 olarak hesaplar. Zaman farklarını doğru şekilde saymak için, zaman sütunlarının şu şekilde biçimlendirilmesi gerekir: Zaman ve süre sütunu olarak Süre.

Ayrıca, AM/PM geçişlerini hesaba katması gerektiğinden, hesaplama kasıtlı olarak geriye doğru yapılmıştır (zaman aşımı – zaman girişi), böylece negatif sayılar elde etmezsiniz. Bu nedenle, 14:00 PM – 9:00 AM = 5.00 Saat, 9:00 AM – 14:00 PM = -5.00 Saat. İsterseniz test edin.

Kişinin işe başladığı zamanı, işten ayrıldığı zamanı ve hesaplanan çalışma süresini gösteren formatlı bir zaman çizelgesi oluşturmak için aşağıdaki gibi yapılabilir:

 1. belirli açın Google sayfası.
 2. seninkini seç Zaman: sütununa tıklayın ve 123 menüsünde açılır menüyü biçimlendirin ve ardından Zaman biçim olarak.
 3. seçin Zaman aşımı: sütununa tıklayın ve ardından 123 açılır menü öğesini seçin ve ardından Zaman.
 4. seçin Çalışılan saatler: kolon. Tıkla 123 açılır menü öğesi ve seçin Süre biçim olarak.
 5. Formülü etkinleştirmek için Çalışılan saatler sütun, ” yazın=(C2-A2)” burada C2, Zaman Aşımı hücresini temsil eder ve A2, Zaman Giriş hücresini temsil eder.

Hepsi bu kadar. Yukarıda listelenen adımları takip etmek ve sağlanan formülü kullanmak, Google E-Tablolar’da zamanı hesaplamak için nispeten kolaydır. Hesaplamalara aralar eklemek isterseniz ne olur? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Google E-Tablolarda Süre Hesaplarken Zaman Boşlukları veya İş Molaları Nasıl Eklenir?

Ücretli öğle yemekleri veya kısa süreli izinler işletmede bir fayda sağlamadığı sürece, çalışılan saatlerde molaları hesaplamanız gerekebilir. Mola süreleri ücretsiz zaman olsa bile, molalar için “Giriş Süresi” ve “Mola Sonu” kullanmak yerine ayrı girişler eklemek en iyisidir. İşte nasıl yapılacağı.

Not: Tıpkı temel giriş ve zaman aşımı hesaplamalarında olduğu gibi, zamanı aşağıdaki şekilde tersten hesaplamanız gerekir: “Zaman aşımı” – “Giriş Süresi”, ancak formül arasında ara girişleriniz olacaktır.

 1. seninkini seç Kaçmak: sütununa tıklayın ve 123 menüsünde açılır menüyü biçimlendirin ve ardından Zaman biçim olarak.
 2. seninkini seç Sözünü kesmek: sütununa tıklayın 123 menüdeki açılır girişi biçimlendirin ve ardından Zaman biçim olarak.
 3. için saatleri hesaplayın Çalışılan saatler Kolon. Tip “=(C2-A2)+(G2-E2)” anlamına gelir [Break Out (C2) – Time In (A2)] + [Time Out (E2) – Break In (G2)].
 4. Her satır için hesaplamayı kullanın, böylece Çalışılan saatler Sütun böyle görünüyor.

Google E-Tablolarda Zaman Çizelgelerinize Tarihler Nasıl Eklenir?

Çalışma zamanı girişlerine tarih eklemeyi tercih ederseniz, seçim yapmanız dışında süreç, saat ekleme işlemiyle aynıdır. tarih saat yerine biçim olarak Zaman. Biçim olarak Tarih saatini seçtiğinizde hücrelerinizde “AA/GG/YYYY SS/AA/SS” görüntülenir.

Google E-Tablolarda Dakikaları Ondalık Sayılara Dönüştürme

Zaman artışlarıyla uğraşırken, dakika yerine ondalık sayılara çevirmek faydalı olabilir, yani “1 saat 30 dakika = 1,5 saat.” Dakikaları ondalık sayılara dönüştürmek kolaydır; bunu başarmanın birkaç yolu var.

 1. seçin Çalışılan Süre sütununa tıklayın 123 üstteki menü girişini seçin, ardından biçimi Süre yerine Süre olarak değiştirin. Sayı. Hücrelerde görünen tüm tuhaf karakterleri yok sayın.
 2. İlk olarak Çalışılan Süre hücre, kopyala/yaz “=(C2-A2)*24+(G2-E2)*24” tırnak işareti olmadan. Formülü C2-A2 gibi doğru hücre kimlikleriyle değiştirdiğinizden emin olun.
 3. İlkinde oluşturduğunuz formülü kopyalayın Çalışılan Süre hücresini seçin ve sütundaki diğer tüm Çalışılan Zaman hücrelerine yapıştırın. Google, hücreleri doğru hücre kimlikleriyle otomatik olarak biçimlendirir.

Kapanışta, Google E-Tablolar açıkça zaman çizelgeleri oluşturmak için tasarlanmamıştır, ancak tam da bunu yapacak şekilde kolayca yapılandırılabilir. Bu basit kurulum, çalışılan saatleri hızlı ve kolay bir şekilde takip edebileceğiniz anlamına gelir. Zaman aralıkları 24 saati aştığında, işler biraz daha karmaşık hale gelir, ancak E-Tablolar, Saatten Tarihe biçimini değiştirerek yine de bunun üstesinden gelebilir.

adlı yazımızı da okuyabilirsiniz. Sheets’te iki tarih arasında kaç gün geçtiğini hesaplama.

Google E-Tablolar Süre Hesaplama SSS

Google E-Tablolarda çalışılan en kısa veya en yüksek süre nasıl bulunur?

Çalışılan en az süreyi hızlı bir şekilde bulmanız gerekiyorsa, bu formül yardımcı olacaktır. MIN() işlevi, bir sayı listesindeki minimum değeri bulmanızı sağlayan yerleşik bir işlevdir.

1. Yeni bir hücre oluşturun (bu örnekte I2) ve formatı “ olarak ayarlayın.Süre” “ işlevini kopyalayın/yazın=DAK(E2:E12)” tırnak işaretleri olmadan ve hücreye yapıştırın. ” gibi hücre kimliklerini değiştirdiğinizden emin olun.E2

Şimdi dak. Çalışılan saatler sütunu 5:15:00 gibi çalışılan en düşük saati göstermelidir.

kolayca uygulayabilirsiniz DAK() veya MAKS() bir sütuna veya hücre grubuna işlev. Kendiniz için bir deneyin.

Google E-Tablolarda çalışılan toplam saat nasıl hesaplanır?

Programlamaya veya Excel’e aşina değilseniz, Google E-Tablolar’ın bazı yerleşik işlevleri garip gelebilir. Neyse ki, çalışılan toplam saati hesaplamak fazla bir şey gerektirmiyor. Bu örnekte, tüm çalışanların bir günde çalıştığı toplam saati hesaplayacağız.

1. Yeni bir hücre oluşturun ve atayın Süre.

2. içinde Formül (fx) Çubuk: tip “=TOPLA(E2:E12)hücrelerden çalışılan toplam saati sağlayan tırnak işaretleri olmadan E2 başından sonuna kadar E12. Bu formül, Excel ve çeşitli programlama dilleri için standart söz dizimidir.

Toplam, “67:20:00” biçiminde görünmeli ve şöyle görünmelidir:

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow