Google Play’i Amazon Fire TV Çubuğuna Kurma

İlk olarak 1 Haziran 2020’de yazıldı. 27 Kasım 2022’de Steve Larner tarafından, Fire TV cihaz değişikliklerini Geliştirici seçenekleri erişimi ve cihaz navigasyonu/işlevselliğine yansıtacak şekilde güncellendi. Yani, bir Amazon Fire TV Çubuğu satın aldınız ve hepsini kurdunuz ve muhtemelen onunla başka neler yapabileceğinizi merak ediyorsunuz. Bu makaleye rastladıysanız, muhtemelen Amazon Fire TV Stick’in kullanışlı olsa bile […]

Google Play’i Amazon Fire TV Çubuğuna Kurma

İlk olarak 1 Haziran 2020’de yazıldı.
27 Kasım 2022’de Steve Larner tarafından, Fire TV cihaz değişikliklerini Geliştirici seçenekleri erişimi ve cihaz navigasyonu/işlevselliğine yansıtacak şekilde güncellendi.

Google Play'i Amazon Fire TV Çubuğuna Kurma

Yani, bir Amazon Fire TV Çubuğu satın aldınız ve hepsini kurdunuz ve muhtemelen onunla başka neler yapabileceğinizi merak ediyorsunuz. Bu makaleye rastladıysanız, muhtemelen Amazon Fire TV Stick’in kullanışlı olsa bile işlevselliğinin biraz sınırlı olduğunu fark etmişsinizdir. Neler yapabileceği konusunda seçeneklerinizi genişletmek istiyorsanız, Google Play Store’u cihaza yüklemek eskiden harika bir çözümdü. Yine de, Google, Play Store’un Amazon Fire TV cihazlarında çalışmasını süresiz olarak durdurmak için adımlar attı.

Google, 2021’de Amazon Fire TV cihazlarındaki tüm işlevleri durduran güncellemeler uyguladı. Hem Google hem de Amazon, bir dereceye kadar başka işlevler sağlamak için birlikte çalışsa da, savaş asla bitmeyecek. Öyleyse, Play Store’a harika bir Fire TV alternatifi, binlerce kullanılabilir Android uygulaması sunan Android tabanlı bir hizmet olan Aptoide’dir.

Bir Firestick’i özelleştirmenin pek çok yolu vardır ve cihazınıza Aptoide eklemek de farklı değildir.

Dikkatli olun, Aptoide’ı Amazon Fire TV Stick’e yüklemek, üçüncü taraf kurulumlara izin verdiğiniz için güvenlik riskleri oluşturur. Ancak bugünlerde Play Store bile %100 güvenli değil. Aptoide olarak bilinen Google Play alternatifini bir Amazon Fire Stick’e nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. İndiriciyi Fire TV’nize, Fire TV Stick’e veya Fire TV Cube’a Kurun

Play Store’a alternatif olarak Aptoid kullanarak Android uygulamalarını indirmek için, diğer uygulamaları indiren bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. İndirici, Amazon Appstore’da kolayca bulunabildiği ve yerleşik bir yükleyici/dosya tarayıcısı içerdiği için en yaygın seçimdir. Bu, ilk gerekliliktir (Downloader’ı yüklemek ve geliştirici seçeneklerini henüz etkinleştirmemek). “Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yükle” ayarını açmak, diğer uygulamaları yükleyebilen uygulamayı, yani İndirici uygulamasını seçmenizi gerektirir. Bu nedenle, önce Downloader uygulaması kurulmalıdır. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Ev” ekranında, üzerine tıklayın “büyüteç” (“Bul” seçeneği) sol üst kısımdaki.
 2. “Bul” seçeneğinin altında bir arama kutusu görünür. Aşağı gidin ve kutuyu seçin, ardından “İndirici” uygulamasını aramak için
 3. Seçme “İndirici” yerleşik Amazon App Store arama sonuçlarından.
 4. Tıklamak “İndirmek” İndirici mağaza sayfasından.
 5. Kurulduktan ve başlatıldıktan sonra, seçin “İzin vermek” uygulamanın Fire Stick cihazınızdaki fotoğraflara, medyaya ve dosyalara erişmesine izin vermek için.

2. Fire TV, Fire TV Stick veya Fire TV Cube’unuzdaki Geliştirici Seçeneklerini Açın

Artık Amazon Appstore’dan Downloader’ı yüklediğinize göre, bunun çalışması için indireceğiniz uygulamaları yetkilendirmeniz gerekir. Güncellemeler, Haziran 2021 itibarıyla “Ayarlar -> Cihaz” menüsünden “Geliştirici seçenekleri” menüsünü kaldırdı ve Google Android’e benzer bir şekilde gizledi. Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için bu adımları izleyin.

Amazon Fire TV’ler içinaşağıdakileri yapın:

 1. git Ayarlar > Cihaz ve Yazılım > Hakkında Amazon Fire OS TV’nizde.
 2. Muhtemelen “TV’niz” olarak etiketlenmiş olan ilk seçeneği vurgulayın.
 3. art arda basın “Seçme” uzaktan kumandadaki düğme (gezinme düğmelerinin içindeki ortadaki düğme) Yedi kere. Geliştirici olana kadar kaç kez daha kalacağınızı gösteren bir geri sayım göreceksiniz.
 4. Yeterli sayıda “Seç” düğmesine bastıktan sonra ekranın alt kısmında “Gerek yok, zaten bir geliştiricisiniz” mesajı görüntülenir.
 5. uzaktan kumandaya basın “Geri” düğmesine bir kez basın. “Geliştirici seçenekleri” menü girişi artık görünür.
 6. Seçme “Bilinmeyen Kaynaklardan Gelen Uygulamalar” ve “ADB Hata Ayıklama” ve onları şu şekilde ayarlayın: “ÜZERİNDE.”

Fire TV Stick veya Fire TV Cube için aşağıdakileri yapın:

 1. git Ayarlar > Ateş TV’m > Hakkında Fire TV Stick, Fire TV Stick 4K veya Fire TV Cube cihazınızda.
 2. vurgulayın “ilk seçenek,” Fire TV Stick 4K gibi cihazınızın adıdır.
 3. art arda basın “Seçme” uzaktan kumandadaki düğme (gezinme düğmelerinin içindeki ortadaki düğme) Yedi kere. Geliştirici olana kadar kaç kez daha kalacağınızı gösteren bir geri sayım göreceksiniz.
 4. Yeterli sayıda “Seç” düğmesine bastıktan sonra ekranın alt kısmında “Gerek yok, zaten bir geliştiricisiniz” mesajı görüntülenir.
 5. uzaktan kumandaya basın “Geri” düğmesine bir kez basın. “Geliştirici seçenekleri” menüsü şimdi görünür.
 6. Seçme “Geliştirici Seçenekleri.”
 7. Seçme “Bilinmeyen Kaynaklardan Gelen Uygulamalar” sonra seçin ve açın “İndirici” üçüncü taraf kurulumları kurmasına izin vermek için. Tarayıcı veya Aptoide gibi bir uygulama gibi diğer uygulamalara da izin verebilirsiniz.
 8. İsteğe bağlı: Seçin “ADB Hata Ayıklama” “Geliştirici seçenekleri” menüsünde ve bunu olarak ayarlayın “ÜZERİNDE” ağ üzerinden veya Android telefonunuz veya bir Windows dizüstü bilgisayar gibi diğer ağa bağlı cihazlardan uygulama yüklerseniz. İhtiyacınız olmadıkça bu adım önerilmez çünkü cihazınıza herkes uygulama veya kötü amaçlı yazılım/casus yazılım yükleyebilir.

4. Aptoide’ı Fire TV’nize, Fire TV Stick’e veya Fire TV Cube’a Kurun

Google Play Store artık bir Fire TV Stick’te çalışmadığından, benzer uygulama mağazası işlevselliğini elde etmek için Aptoide’ı (daha önce bahsedildiği gibi) yükleyebilirsiniz. Amazon Appstore’dan “Downloader” uygulamasını yüklediğiniz ve Downloader’dan üçüncü taraf kurulumlara izin verdiğiniz için, Aptoide’ı Fire TV cihazınıza yükleyebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Başlatmak “İndirici” Amazon Fire TV cihaz kitaplığınızdan.
 2. İndiricinin URL/Arama Terimi kutusuna, şunu yazmak için Fire TV uzaktan kumandasını kullanın: “https://tv.aptoide.com” tam olarak gösterildiği gibi. Bu URL, ana web sitesinden farklı. Ana sayfa görünür.
 3. Aptoide sayfasını aşağı kaydırın ve “Aptoide TV’yi indirin
 4. Seçmek “Düzenlemek
 5. Seçme “Açık
 6. Seçmek “İzin vermekAptoide’ın fotoğraflarınıza, medyanıza ve dosyalarınıza erişmesine izin vermek için ”.
 7. Aptoide başlar ve Aptoide Store’dan uygulama indirmeye/yüklemeye hazırdır.

5. Aptoide Uygulamalarını Fire TV Cihazınıza Kurun

Artık Aptoide, Fire TV cihazınıza yüklendiğine göre, onu Android uygulamalarını yüklemek için kullanabilirsiniz.

 1. Başlat “Aptoide” uygulama mağazası ve uygulamalara göz atın/arayın.
 2. Listeden yüklemek istediğiniz uygulamayı seçin.
 3. Seçmek “Düzenlemek
 4. Fire TV Stick’inizde Google Play Store/Aptoide uygulamanızın keyfini çıkarın.

Şimdi gördüğünüz gibi, Google Play Store şu anda Amazon Firestick’te kullanılamıyor, bu nedenle Aptoide’ın kullanışlı olduğu alternatif bir uygulama mağazası indirmeniz gerekecek. Google Play Store’da yükleyebileceğiniz oyunların ve uygulamaların aynısını yükleyemeyecek olsanız da Aptoide, Fire TV cihazlarıyla çalışmaya devam eden harika bir alternatiftir. Son olarak, Downloader’ı “apkpure.com” ve “apkmirror.com” gibi diğer web sitelerine erişmek için de kullanabileceğinizi unutmayın, ancak yüklü bir uygulama mağazası kullanmaktan biraz daha fazla risk vardır.

Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi aşağıda paylaşın.

Teknory