Google, Netflix’e daha düşük bir uygulama ücreti teklif etti ancak yine de para kaybedecekti

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Google, büyük yayıncılara, Google Play Faturalandırma kapsamında ödemek zorunda oldukları gelir yüzdesini azaltan “tatlım” anlaşmaları sunuyor. Hem Spotify’a hem de Netflix’e bu tekliflerin sunulduğu bildirildi ancak Netflix yine de para kaybedeceği için teklifi reddetti. Google’ın ayrıca Activision Blizzard’a, oyunlarının rakip platformlarla birlikte Play Store’da da yayınlanmasını sağlamak için teşvikler […]

Google, Netflix’e daha düşük bir uygulama ücreti teklif etti ancak yine de para kaybedecekti

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, büyük yayıncılara, Google Play Faturalandırma kapsamında ödemek zorunda oldukları gelir yüzdesini azaltan “tatlım” anlaşmaları sunuyor.
  • Hem Spotify’a hem de Netflix’e bu tekliflerin sunulduğu bildirildi ancak Netflix yine de para kaybedeceği için teklifi reddetti.
  • Google’ın ayrıca Activision Blizzard’a, oyunlarının rakip platformlarla birlikte Play Store’da da yayınlanmasını sağlamak için teşvikler sunduğu bildirildi.

Google şu anda Epic Games ile Alphabet Inc. arasındaki hukuki mücadelenin içinde ve süreç bize Google Play Store’un nasıl çalıştığına dair bazı şaşırtıcı gerçeklere erişim sağlıyor. Süreç küçük ölçekli geliştiriciler için oldukça bilinse de, büyük geliştiriciler Play Store’da kalmalarını sağlamak için teşvikler ve daha düşük uygulama ücretleri ile özel bir dizi kurala göre oynuyorlar.

Son zamanlarda Google’ın, oyunlarının rakip platformlarla birlikte Play Store’da da yayınlanmasını sağlamak için Activision Blizzard’a 360 milyon dolarlık reklam kredisi ve ortak pazarlama teklif ettiği ortaya çıktı. Yeni raporlar artık diğer büyük geliştiricilerin de çeşitli ayrıcalıklı muamele gördüklerini gösteriyor.

Örneğin, Sınır Google’ın, Kullanıcı Seçimi Faturalandırma programı kapsamında Spotify’a Android uygulama mağazası ücretleri konusunda “tatlım” anlaşması yaptığı bildiriliyor.

Sınır Netflix’in 2017’de de bir “tatlım” anlaşması yaptığını ancak görünüşe göre bunu reddettiğini bildirdi. Bu anlaşmaya göre Netflix, uygulama içi ödeme gelirinin yalnızca %10’unu Google’a ödeyecek (o dönemdeki olağan %30’un aksine, bu oran o zamandan beri şu şekilde revize edilmiştir: Abonelik ödemeleri için %15). Netflix, kullanıcıların Netflix uygulaması içinden hizmetlerine abone olabilmesi için Google’a zaten yalnızca %15 ödüyordu ancak daha sonra kendi ödeme yöntemine geçerek çıkışını yalnızca %3’e düşürdü. Google bunu kesti, ancak bunu yapmadan önce Netflix’e küresel olarak Google Play Faturalandırmaya (GPB) geçmesi için %10’luk özel bir anlaşma teklif etti.

Şu anki durum göz önüne alındığında Netflix’in anlaşmayı reddettiğini biliyoruz. Şirket, indirimli %10 oranında bile para kaybetmeye devam edeceğini tahmin ediyordu. Netflix’ten alınan dahili bir belge, alıntılanan: Vermentionlar“Tüm Android uygulama içi kayıtların GPB aracılığıyla gerçekleştiğini varsayarsak Netflix, artan artışı hesaba katsa bile 1 yıllık kayıtlarda ~250 milyon ABD doları kaybedecektir.”

Google sözcüsü şunu önerdi: Sınır Google’ın farklı geliştiricilere farklı fiyatlar sunduğunu.

Resim 361

Google’ın 2021 Medya Deneyimi Programı kapsamında video, müzik, kitap ve uygulama sunan uygulamalar %10’a kadar düşük bir ücret ödeyebiliyor.

Google, Netflix’e daha düşük bir uygulama ücreti teklif etti ancak yine de para kaybedecekti

Teknory