Google Play, uygulamaların kullanıcıların verileri silmesine izin vermesini zorunlu kılarak veri güvenliğini artırır

TL;DR Google Play, veri güvenliği kurallarında bir değişiklik uyguluyor. Platformdaki tüm uygulamaların, kullanıcıların hesap verilerini silmesine izin vermesi gerekecektir. Yeni politika, geliştiricilere gerekli değişiklikleri yapmaları için yeterli zamanı vermek üzere yavaş yavaş kullanıma sunuluyor. Google, Play Store’a platformundaki tüm uygulamaları etkileyecek yeni bir gereksinim ekliyor. Bu yeni gereksinim, kullanıcıların veri gizliliğini kontrol etmelerine ve korumalarına […]

Google Play, uygulamaların kullanıcıların verileri silmesine izin vermesini zorunlu kılarak veri güvenliğini artırır

TL;DR

  • Google Play, veri güvenliği kurallarında bir değişiklik uyguluyor.
  • Platformdaki tüm uygulamaların, kullanıcıların hesap verilerini silmesine izin vermesi gerekecektir.
  • Yeni politika, geliştiricilere gerekli değişiklikleri yapmaları için yeterli zamanı vermek üzere yavaş yavaş kullanıma sunuluyor.

Google, Play Store’a platformundaki tüm uygulamaları etkileyecek yeni bir gereksinim ekliyor. Bu yeni gereksinim, kullanıcıların veri gizliliğini kontrol etmelerine ve korumalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Yakın gelecekte, Google Play Store’da hesap oluşturmaya izin veren tüm uygulamaların, kullanıcıların bu hesapları silmesine izin vermesi gerekecektir. teknoloji devi, yeni kural değişikliğini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Blog yazısı.

Uygulama hesabı oluşturmaya olanak tanıyan uygulamalar için, geliştiricilerin yakında uygulama içinden ve çevrimiçi olarak hesap ve veri silme işlemini başlatma seçeneği sunması gerekecek. Veri güvenliği formunuzda bağlayacağınız bu web gereksinimi, bir kullanıcının bir uygulamayı yeniden yüklemek zorunda kalmadan hesap ve veri silme talebinde bulunabilmesi için özellikle önemlidir.

Şirketin de belirttiği gibi Play Store’daki Veri güvenliği bölümü, geliştiricilerin veri silme seçenekleri sunmasına zaten izin veriyor. Ancak bu hamle, kullanıcılara “onları talep etmeleri için daha kolay ve daha tutarlı bir yol” sağlamayı amaçlıyor.

Google Play Store veri silme

Bilgilerinizin silinmesini talep ederseniz, geliştiricinin artık o hesapla ilişkili verileri silmesi gerekecektir. Bu, hesabı geçici olarak devre dışı bırakma veya devre dışı bırakma gibi taktiklerin yeni kuralı karşılamayacağı anlamına gelir. Dolandırıcılığı önleme veya mevzuata uygunluk gibi meşru nedenlerle verileri elinde tutmak zorunda olan geliştiriciler için “bu veri saklama uygulamalarını açıkça ifşa etmek” zorunda kalacak.

Ancak, kural değişikliğinin hemen yürürlüğe girmeyeceği görülüyor. Geliştiricilere emre uymaları için yeterli süre vermek amacıyla Google, politikayı yavaş yavaş kullanıma sunuyor.

İlk adım olarak, geliştiricilerden 7 Aralık’a kadar uygulamanızın Veri Güvenliği formundaki yeni Veri silme sorularının yanıtlarını göndermelerini istiyoruz. Google Play kullanıcıları, yenilenenler de dahil olmak üzere uygulamanızın mağaza girişindeki değişiklikleri görmeye başlayacak. Veri güvenliği bölümünde ve yeni Veri silme alanında veri silme rozeti.

Şirket ayrıca, daha fazla zamana ihtiyacı olan geliştiricilerin 31 Mayıs 2024’e kadar Play Console’da uzatma başvurusunda bulunabileceklerini belirtiyor.

Google Play, uygulamaların kullanıcıların verileri silmesine izin vermesini zorunlu kılarak veri güvenliğini artırır

Teknory