Google, tatil için tam zamanında yeni Android özelliklerini duyurdu

TL;DR Google, Android’e bir dizi yeni özellik getiriyor. Bu yeni özellikler fotoğraflar, mesajlar, Google TV, Wear OS ve daha fazlası içindir. Denemek için bazı tatil temalı özellikler bile var. Tatil sezonu bağış yapma zamanıdır ve Google, kullanıcılarına bazı hediyeler verme havasında görünmektedir. Bu hediyeler, Android için bir dizi yeni özellik biçiminde gelir. Google’ın sahip olduğu […]

Google, tatil için tam zamanında yeni Android özelliklerini duyurdu

TL;DR

  • Google, Android’e bir dizi yeni özellik getiriyor.
  • Bu yeni özellikler fotoğraflar, mesajlar, Google TV, Wear OS ve daha fazlası içindir.
  • Denemek için bazı tatil temalı özellikler bile var.

Tatil sezonu bağış yapma zamanıdır ve Google, kullanıcılarına bazı hediyeler verme havasında görünmektedir. Bu hediyeler, Android için bir dizi yeni özellik biçiminde gelir.

Google’ın sahip olduğu ilan edildi bugün Google Fotoğraflar’a, mesajlara, Google TV’ye ve daha fazlasına gelecek bir dizi yeni özelliği sunarak yılbaşını kutluyor. Kullanıcıların tatil ruhuna girmesine yardımcı olacak bir şey bile var.

Fotoğraflara ve mesajlara stil ekleme

İlki, Google Fotoğraflar’da bulunan kolaj düzenleme aracıdır. Görünüşe göre kolaj düzenleyici, iki yeni sanatçıdan bazı yeni benzersiz Stil tasarımları alacak. Henüz kullanmadıysanız, Styles, şirketin Eylül ayında tanıttığı bir şeydir. Anılarınıza otomatik olarak grafik sanatı ekleyen, karalama defteri meraklılarını hedefleyen bir özelliktir.

Google’ın Android kullanıcılarının kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmasının bir başka yolu da yeni çıkartma kombinasyonları eklemektir. Emoji Kitchen, Gboard aracılığıyla yeni çıkartmalar oluşturmak için kullanılabilecek yeni emojiye sahiptir.

İçeriği daha erişilebilir hale getirme

İçerikle ilgili özelliklere geçiş yapan Google, Android’de yeni bir Okuma modu sunarak içerik erişilebilirliğini artıracağını söylüyor. Bu yeni mod, kör, az gören veya disleksik kişilerin ekranda ne olduğunu anlamasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Özellik, kontrast, yazı tipi ve boyutu gibi özelleştirilebilir ekran seçenekleri ve hız kontrollü bir metinden konuşmaya işlevi ekler.

Google ayrıca içeriğe erişmeyi ve TV’nizde yayınlamayı kolaylaştırıyor. Mountain View merkezli kuruluş, kullanıcıların videolarına, kısa filmlerine veya aboneliklerine tek dokunuşla erişmelerini sağlayacak yeni bir YouTube ana ekran arama widget’ı oluşturduğunu söylüyor. Ek olarak Google, kullanıcıların doğrudan Google TV’den uyumlu bir TV’ye yayın yapmalarını sağlayacak bir özelliği önümüzdeki hafta kullanıma sunacağını söylüyor.

Hareket halinde üretkenlik

Son özellik grubu, hareket halindeyken işlerin yapılmasına odaklanır. Google’ın bahsettiği bu tür ilk özellik, kullanıcıların telefonlarını kullanarak uyumlu bir arabayı kilitlemesine, kilidini açmasına veya açmasına olanak tanıyan bir dijital araba anahtarıydı. Bu özellik, kullanıcının dijital anahtarı Pixel ve iPhone üzerinden arkadaşları ve ailesiyle paylaşmasına da izin veriyor gibi görünüyor. Diğer telefonlara sahip kişilere gelince, teknoloji devi, özelliğin yakın gelecekte Android 12 ve sonraki sürümlere sahip belirli Android telefonlara gelmesinin beklendiğini belirtiyor.

Son birkaç özellik, Wear OS’yi içerir ve yeni döşemeler, Google Keep’te bir güncelleme ve Adidas koşu uygulamasıyla Google Asistan entegrasyonunu içerir. Yeni kutucuklar, kullanıcıların en sevdikleri kişilerle iletişim kurmasını ve Wear OS saatlerinden gün doğumu ve gün batımı saatlerini görmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Google Keep güncellemesi, notların ve yapılacak işlerin görünümünü iyileştirmek için fotoğraflar, ortak yazarlar ve arka plan renkleri gibi görsel iyileştirmeler eklerken. Ve Google Asistan’ın Adidas koşu uygulamasıyla entegrasyonu, kullanıcıların “Hey Google, Adidas Running ile koşuya başla” gibi istemleri kullanarak 30’dan fazla antrenman türüne hızla atlamalarına olanak tanıyacak.

Teknory