Google’ın Manifest V3 değişiklikleri yakında Chrome’da uBlock Origin’i devre dışı bırakacak

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, Manifest V3’ün Haziran 2024 gibi erken bir tarihte kararlı olmayan şubelerde Chrome’da kullanıma sunulacağını duyurdu. Bu, uBlock Origin gibi birçok reklam engelleyicinin işlevleri için kullandığı Manifest V2’yi kullanımdan kaldıracaktır. uBlock Origin geliştiricileri, Manifest V3 uyumlu bir Lite sürümü yayınladı ancak bu, tam bir alternatif değil. uBlock Origin, Google […]

Google’ın Manifest V3 değişiklikleri yakında Chrome’da uBlock Origin’i devre dışı bırakacak

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, Manifest V3’ün Haziran 2024 gibi erken bir tarihte kararlı olmayan şubelerde Chrome’da kullanıma sunulacağını duyurdu.
  • Bu, uBlock Origin gibi birçok reklam engelleyicinin işlevleri için kullandığı Manifest V2’yi kullanımdan kaldıracaktır.
  • uBlock Origin geliştiricileri, Manifest V3 uyumlu bir Lite sürümü yayınladı ancak bu, tam bir alternatif değil.

uBlock Origin, Google Chrome’a ​​yükleyebileceğiniz en iyi reklam engelleyici uzantılardan biri olarak kabul edilir ve ben de aynı fikirdeyim. Ancak Chrome, uzantıların tarayıcıda çalışma şekliyle ilgili bazı değişiklikler yapmayı planlıyor ve bu değişiklikler, reklam engelleyicilerin bugünkü varlığını tehdit ediyor. Google, Temmuz 2024 tarihini belirleyerek bu değişikliklere devam edeceğini ve ne yazık ki değişikliklerin uBlock Origin’i devre dışı bırakacağını duyurdu.

Chrome’un Manifest V3’üyle ilgili haberler neler?

Google’ın var duyuruldu eski Manifest V2’yi kullanımdan kaldırma ve daha yeni Manifest V3’ü Google Chrome’da kullanıma sunma planlarını sürdürdüğünü söyledi. Manifest V2 uzantıları, Chrome Dev, Canary ve Beta sürümlerinde Haziran 2024’ten itibaren Chrome 127 ve sonraki sürümlerde devre dışı bırakılacaktır.

Google geçiş yaptığında bu uzantılar tarayıcıda otomatik olarak devre dışı bırakılacak ve kullanıcılar artık Manifest V2 uzantılarını Chrome Web Mağazası’ndan yükleyemeyecektir. Google, değişikliğin kararlı Chrome’a ​​ne zaman geleceğini açıklamadı, ancak mantıksal olarak Haziran 2024’ten önce gelmeyecek.

Peki Manifest V3 nedir ve bununla ilgili sorun nedir?

Bir uzantı bağlamındaki bildirim sürümü, belirli yetenekleri belirli bir uzantı sınıfıyla sınırlandırmaya yönelik bir mekanizmadır. Yeni manifest sürümü, Chrome’un API’leri ve özellikleri bu yeni manifest sürümüyle kısıtlamasına olanak tanıyarak, kullanıcı deneyimi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle uzantı geliştiricilerini belirli eski API’lerden uzaklaşmaya zorluyor.

Google, 2018’in sonlarından bu yana Manifest V3 üzerinde çalışıyor ve onu 2019’da yayınlamayı planlıyor. Ancak Manifest V3, Chrome uzantılarının çalışma şekliyle ilgili geniş değişiklikler öngördü ve geliştiricilerden gelen geri bildirimler, Google’ın değişiklik yapmak için zaman çizelgelerini ertelemesine yol açtı.

Web İsteği API’si ve Bildirime Dayalı Net İstek API’si

Manifest V3’teki en tartışmalı değişikliklerden biri, chrome.webRequest API’sinin çalışma biçimini değiştirerek onu mevcut engelleme güçleri yerine daha gözlemleyici hale getirmesidir. Engelleme yetkileri daha sonra chrome.declarativeNetRequest API’sine aktarılacaktır.

Google bu değişikliği, Web İsteği API’sini kullanan uzantıların bir ağ isteğindeki tüm verilere nasıl erişebildiğini ve değiştirebildiğini, yani aslında bir kullanıcının web üzerinde yapabileceği her şeyi değiştirebildiğini (bu, düşünüldüğünde oldukça korkutucu ve sorunlu) vurgulayarak bu değişikliği haklı çıkardı. BT).

Google Chrome'da Web İsteği API'si

uBlock Origin gibi reklam engelleyiciler, kapsamlı bir reklamsız kullanıcı deneyimi sağlamak için API’yi kullanıyor.

Bildirime Dayalı Net İstek API’si ile uzantının tüm ağ bilgilerine erişmesine gerek yoktur. Bunun yerine, belirli türde isteklerle karşılaştığında tarayıcının ne yapması gerektiğini belirleyen kuralları tarayıcıya kaydedebilir.

Google Chrome'da Bildirime Dayalı Net İstek API'si

Bildirime Dayalı Net İstek hem Manifest V2 hem de Manifest V3’te mevcuttur, ancak Google’ın Manifest V3’te ağ isteklerinin değiştirilmesine izin vermesinin birincil yolu olacaktır.

uBlock Origin ve Web İsteği API’si

uBlock Origin de dahil olmak üzere Chrome’daki birçok reklam engelleyici, reklam engelleme işlevlerini gerçekleştirmek için Web İsteği API’sini kullanır. Dolayısıyla, Web İsteği API’sinin kullanımdan kaldırılması, esasen uBlock Origin’i sonlandıracaktır.

Bunun alternatifi, uzantının Bildirime Dayalı Net İstek API’sine geçmesidir. Bununla birlikte, bu API’nin yaklaşımının bir şekilde sınırlı olduğu kararına varıldı ve uzantı topluluğu oybirliğiyle bunun giden Web İsteği API’si için 1:1 işlevsellik klonu olmadığı konusunda hemfikirdi.

İlk eleştirilerden itibaren Google, Bildirime Dayalı Net İstek API’sinde teorik olarak belirli reklam engelleyici sınıflarının çalışmasına izin verecek birkaç değişiklik yaptı. uBlock Origin’in artık Bildirime Dayalı Net İstek API’sine geçip geçmeyeceği henüz belli değil, ancak ben bunun değişmeyeceğine dair paramı yatırıyorum.

uBlock Origin’i kullanmaya devam etmek istiyorsanız, sonunda Chrome’dan Firefox’a geçmeniz gerekecektir. Chrome’a ​​sadık kalacaksanız diğer çözümleri keşfetmeniz gerekecek.

Endişelenmeyin, çünkü uBlock Origin Lite var

uBlock Origin’in Chrome’da sona ermesi yakın görünse de aynı geliştirici, uBlock Origin Lite, yeni API’yi kullanan uBlock Origin’in Manifest V3 uyumlu bir sürümü. Ayarla ve unut reklam engelleyiciyi seven kullanıcılar için Lite sürümü de aynı deneyime yakın olacaktır, ancak Google’ın en son değişikliklerinin işleyişini nasıl genişleteceğini zaman gösterecek.

Google’ın Manifest V3 değişiklikleri yakında Chrome’da uBlock Origin’i devre dışı bırakacak

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow