Google’ın reklam engelleyici baskısı insanların YouTube’u kullanma şeklini değiştiriyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Veriler, Google’ın insanları YouTube reklamlarını izlemeye zorlama girişimlerinin kullanıcı davranışı üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. Ankete katılan kullanıcıların %22’si, bu baskının kendilerini reklam engelleyici kullanmaya yöneltme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi. Ankete katılan kullanıcıların %16’sı platformda daha az zaman geçireceklerini iddia ediyor. YouTube, reklam engelleyicilere yönelik baskısını uygulamaya koyduğundan beri […]

Google’ın reklam engelleyici baskısı insanların YouTube’u kullanma şeklini değiştiriyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Veriler, Google’ın insanları YouTube reklamlarını izlemeye zorlama girişimlerinin kullanıcı davranışı üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.
  • Ankete katılan kullanıcıların %22’si, bu baskının kendilerini reklam engelleyici kullanmaya yöneltme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.
  • Ankete katılan kullanıcıların %16’sı platformda daha az zaman geçireceklerini iddia ediyor.

YouTube, reklam engelleyicilere yönelik baskısını uygulamaya koyduğundan beri kullanıcılar, platformdaki reklamları küçümsediklerini oldukça yüksek sesle dile getiriyor. Artık yeni veriler, bu baskının site kullanıcılarının davranışlarını nasıl etkilediğini gösteriyor.

Veri güvenliği ve gizlilik web sitesi Çerezler Hakkında Her Şey 1.000 YouTube kullanıcısıyla anket yapıldığı bildirildi. Bu ankette kullanıcılar, aşağıdakileri içeren altı seçenekten oluşan listeden birden fazla seçeneği seçebildiler:

  • Reklam engelleyici kullanmak isteme olasılığım daha yüksek
  • Muhtemelen YouTube’da daha az zaman geçireceğim
  • YouTube’a reklamsız alternatifler arayacağım
  • YouTube Premium için ödeme yapma olasılığım daha yüksek
  • Reklam engelleyici kullanmayı deneme olasılığım azalıyor
  • Değişiklik yok

Çıkış, baskının kullanıcıların %22’sinin reklam engelleyici kullanma olasılığını artırdığını buldu. Ayrıca kullanıcıların %16’sının platformda daha az zaman geçirmeyi planladığı, %15’inin ise web sitesini değiştirecek alternatifler aradığı ortaya çıktı.

Yalnızca %12’si YouTube’un önlemlerinin YouTube Premium aboneliği satın alma olasılıklarını artırdığını söyledi. Aynı zamanda %11’i, baskıların kendilerini reklam engelleyici kullanmaktan vazgeçirdiğini söyledi. Ancak %44’ü bu baskının şu anda YouTube’u kullanma şeklini değiştirmeyeceğini söyledi.

YouTube Premium’dan bahsetmişken, ankete katılanların çoğunluğu reklamsız bir YouTube deneyimi için para ödemeye istekli olmayacaklarını söyledi. Ancak bu herkes için geçerli değil çünkü bazıları belirli miktarları ödemeye razıydı. %23’ü 5 $ veya daha az ödemeye, %14’ü 10 $ veya daha az ödemeye, %9’u 20 $ veya daha az ödemeye ve %2’si 20 $ veya daha fazla ödemeye hazır görünüyor.

Konu bu soruna geldiğinde, insanların YouTube yasağını gizlice aşabilecek daha iyi bir reklam engelleyici aramak için kendi yollarından çıkmaya istekli oldukları açık. Hatta bazı insanlar bu daha gelişmiş reklam engelleyici için para ödemeye bile hazır. Bu bizi meraklandırıyor: YouTube Premium’a ödeme yapmak yerine YouTube’da çalışan bir reklam engelleyiciye ödeme yapmayı mı tercih edersiniz? Aşağıdaki ankette bize bildirin.

YouTube Premium’a ödeme yapmak yerine YouTube’da çalışan bir reklam engelleyiciye ödeme yapmayı mı tercih edersiniz?

425 oy

Google’ın reklam engelleyici baskısı insanların YouTube’u kullanma şeklini değiştiriyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow