Google’ın yeni teknolojisi herhangi bir ANC kulaklığını kalp monitörlerine dönüştürebilir

Austin Kwok / Android Otoritesi TL;DR Google’daki bir araştırma ekibi, mevcut ANC kulaklıklarını kalp monitörlerine dönüştürebilecek yeni bir teknoloji geliştirdi. APG olarak adlandırılan bu sistem, bir yazılım güncellemesiyle mevcut kulaklıklara yüklenebilen bir akustik algılama sistemidir. Google, bunun pil ömrü üzerinde çok az etkisi olduğunu ve hatta iyi oturmayan kulaklıklarda bile çalıştığını iddia ediyor. Google yayınladı […]

Google’ın yeni teknolojisi herhangi bir ANC kulaklığını kalp monitörlerine dönüştürebilir

Austin Kwok / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google’daki bir araştırma ekibi, mevcut ANC kulaklıklarını kalp monitörlerine dönüştürebilecek yeni bir teknoloji geliştirdi.
  • APG olarak adlandırılan bu sistem, bir yazılım güncellemesiyle mevcut kulaklıklara yüklenebilen bir akustik algılama sistemidir.
  • Google, bunun pil ömrü üzerinde çok az etkisi olduğunu ve hatta iyi oturmayan kulaklıklarda bile çalıştığını iddia ediyor.

Google yayınladı bir araştırma makalesi mevcut herhangi bir şeyi dönüştürebilecek yeni bir deneysel teknolojiyi detaylandırıyor ANC kulaklıkları bir yazılım güncellemesi yardımıyla kardiyak monitörlere aktarılabilir. Bu benzersiz yöntem, Google’ın gürültü engelleme tomurcuklarını, ek sağlık izleme sensörlerine ihtiyaç duymadan kalp atış hızını ve kalp atış hızı değişkenliğini izleme yeteneğiyle donatmasına olanak tanıyor.

Makalenin başlığı “APG: İşitilebilir Cihazlarda Kardiyak İzleme için Odyopletismografi” olup bu yeni yeniliğin nasıl çalıştığını anlatıyor (h/t 9to5Google). Google, APG’nin, ANC kulaklık başlıkları ve kulaklıklardaki hoparlörleri kullanarak düşük yoğunluklu bir ultrason tarama sinyali gönderen ve yankıları yerleşik mikrofonlar aracılığıyla alan bir akustik algılama sistemi olduğunu söylüyor. Şirket ayrıca ultrason yankılarını analiz edip kalp atış hızı okumalarına dönüştürmek için bir matematiksel model de oluşturdu.

Google, makalenin özetinde şöyle yazıyor: “Kan damarı deformasyonları nedeniyle kulak kanallarının hacmi hafifçe değiştikçe, kalp atışlarının bu ultrason yankılarını modüle edeceğini gözlemledik.”

Google, APG’yi değerlendirmek için 153 katılımcıyla sekiz aylık bir saha çalışması gerçekleştirdi.

teknoloji, kulaklıklarda müzik çalarken ve koşma gibi aktiviteler sırasında vücut hareket halindeyken bile kalp aktivitesini izlemek için çalışıyor. Google’a göre APG aynı zamanda cilt tonu değişimi, kulağın optimal olmayan yalıtımı ve kulak kanalı boyutu gibi faktörlere karşı da dayanıklıdır. Şirket ayrıca teknolojinin ANC tomurcuklarının pil ömrü üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olduğunu iddia ediyor.

Peki gerçek hayatta işe yarıyor mu? Cevap Evet. Google, APG’yi çeşitli koşullar altında değerlendirmek için 153 katılımcıyla sekiz ay süren bir saha çalışması gerçekleştirdi. Teknolojinin, kalp atış hızı okumalarını (%3,21 medyan hata) ve kalp atış hızı değişkenliği okumalarını (%2,70 medyan hata) bildirirken yüksek düzeyde doğruluk sunduğunu buldu. Araştırma ekibinin bulguları Google’ın dahili sağlık ekibi, ürün ekibi, kullanıcı deneyimi (UX) ekibi ve hukuk ekibi tarafından daha ayrıntılı olarak incelendi, bu nedenle oldukça sağlam görünüyor.

Google’ın araştırma ekibi artık teknolojinin performansını artırmak için APG’yi yürüyüş, halter, boks ve HIIT (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman) gibi daha zorlu hareket etkinlikleriyle test etmeye odaklanacak.

Araştırma makalesinin kapanış düşüncesinde, “APG dalga biçiminin yalnızca HR ve HRV’nin ötesinde pek çok nüans içermesi nedeniyle, APG’nin diğer birçok heyecan verici sağlık araştırmasına olanak sağlayabileceğini öngörüyoruz” dedi.

Google’ın yeni teknolojisi herhangi bir ANC kulaklığını kalp monitörlerine dönüştürebilir

Teknory