Güney Dakota, TikTok’u devlet çalışanları için yasakladı, diğer eyaletlerin de takip etmesini istedi

Joe Hindi / Android Yetkilisi TL;DR Güney Dakota Valisi Kristi Noem, TikTok’u devlete ait cihazlarda yasaklamak için bir icra emri imzaladı. Noem, hareketin Çin’in “eyaletimizde istihbarat ve nüfuz” kazanmasını engellemeyi amaçladığını söylüyor. Noem, diğer eyaletlerin de Güney Dakota’nın izinden gitmesini umduğunu söylüyor. Devlet çalışanlarının TikTok kullandığı günler sona erdi veya en azından daha kesin olmak […]

Güney Dakota, TikTok’u devlet çalışanları için yasakladı, diğer eyaletlerin de takip etmesini istedi

Joe Hindi / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Güney Dakota Valisi Kristi Noem, TikTok’u devlete ait cihazlarda yasaklamak için bir icra emri imzaladı.
  • Noem, hareketin Çin’in “eyaletimizde istihbarat ve nüfuz” kazanmasını engellemeyi amaçladığını söylüyor.
  • Noem, diğer eyaletlerin de Güney Dakota’nın izinden gitmesini umduğunu söylüyor.

Devlet çalışanlarının TikTok kullandığı günler sona erdi veya en azından daha kesin olmak gerekirse Güney Dakota’daki devlet çalışanları için. Cumhuriyetçi Vali Kristi Noem, uygulamayı kendi eyaletinde devlete ait cihazlarda yasakladı.

Göre GizmodoNoem imzaladı icra emri dün, popüler sosyal uygulamayı internete erişebilen herhangi bir devlete ait cihazdan yasakladı. Emir derhal yürürlüğe girer ve yükleniciler de dahil olmak üzere tüm Güney Dakota hükümet çalışanları için geçerlidir. Devlet çalışanlarının uygulamayı telefonlarında kullanmalarına veya indirmelerine izin verilmeyecek ve TikTok web sitesini ziyaret etmeleri engellenecek.

Vali, Noem’in bu yürütme emrini neden çıkardığına ilişkin olarak, gerekçesinin uygulamanın sunduğu ulusal güvenlik endişelerine dayandığını belgede açıkladı.

Güney Dakota, bizden nefret eden ulusların istihbarat toplama operasyonlarında yer almayacak. Çin Komünist Partisi, TikTok’ta topladığı bilgileri Amerikan halkını manipüle etmek için kullanıyor ve platforma erişen cihazlardan veri topluyor.

Noem, ordu, Ulaştırma Güvenliği İdaresi ve daha fazlası gibi hükümet sektörlerinin benzersiz ulusal güvenlik riskleri nedeniyle benzer adımlar attığını söyleyerek gerekçesini daha da destekledi. Ayrıca Federal İletişim Komisyonu yetkililerinin de TikTok’un tamamen yasaklanmasını desteklediğini belirtiyor.

Noem, sosyal uygulamayı kendi eyaletinde yasaklamanın yanı sıra diğer eyaletlerin de aynısını yapacağını umuyor.

Güney Dakota vatandaşlarının özel verilerini koruma konusundaki ciddi görevimiz nedeniyle bu eylemi derhal gerçekleştirmeliyiz. Umarım diğer eyaletler de Güney Dakota’nın izinden gider ve Kongre de daha geniş adımlar atmalıdır.

TikTok kendisini hükümetin nişangahında bulmaya devam ederken, YouTube uygulamaya verdiği yanıtı YouTube Shorts olarak değiştirmeye devam ettikçe rekabet daha da zorlaşıyor.

Teknory