Hayır, Threads, Twitter gibi bir oran sınırına sahip değildi. İşte Meta’nın yaptığı.

Tam olarak internetin yaşadığı sulu ikiyüzlülük türü gibi görünüyordu. Pazartesi günü, Instagram başkanı Adam Mosseri ilan edildi şirketin yeni Twitter rakibi Threads’teki istenmeyen e-posta sorununu çözmek için platforma daha sıkı oran sınırları getireceğini söyledi. Tanıdık geliyor? Bunun nedeni, oran sınırlarının, Elon Musk tarafından Temmuz ayı başlarında Twitter’da uygulamaya konulan ve platforma karşı büyük tepkilere yol […]

Hayır, Threads, Twitter gibi bir oran sınırına sahip değildi.  İşte Meta’nın yaptığı.

Tam olarak internetin yaşadığı sulu ikiyüzlülük türü gibi görünüyordu.

Pazartesi günü, Instagram başkanı Adam Mosseri ilan edildi şirketin yeni Twitter rakibi Threads’teki istenmeyen e-posta sorununu çözmek için platforma daha sıkı oran sınırları getireceğini söyledi.

Tanıdık geliyor? Bunun nedeni, oran sınırlarının, Elon Musk tarafından Temmuz ayı başlarında Twitter’da uygulamaya konulan ve platforma karşı büyük tepkilere yol açan tartışmalı kararlardan biri olmasıydı. Kullanıcılar, belirli sayıda tweet’i görüntüledikten sonra, günlük ücret sınırlaması nedeniyle Twitter’da içerik görmeleri engelleniyordu.

Ancak, ortaya çıktığı gibi, hayır, Threads, platformunda Twitter’ın yaptığı aynı tartışmalı oran sınırlarını uygulamadı. Bunun yerine ileti dizileri, tüm sosyal medya platformlarının çoğunda bulunan, Twitter’ın bile Musk şirketi satın almadan çok önce kullandığı aynı tür oran sınırlarını güçlendirdi.

Threads’in kendi oran limitleriyle ilgili haberler yayıldıkça, Twitter çalışanları bu konuda hızlı bir şekilde tweet attı.

“Taklit, dalkavukluğun en samimi halidir.” gönderildi ağlayarak gülen bir emoji ile birlikte bir Twitter çalışanı.

“Sonraki durak: Meta Onaylı aboneler için artan oran limiti” tweet attı bir diğeri, Musk’ın ayda 8 ABD doları ödeyen Twitter Blue abonelerine ödeme yapmayan kullanıcılara göre daha yüksek limitler sağladığına atıfta bulunuyor.

Musk’ın kendisi bile futbolu zirveye taşımaktan kendini alamadı.

“Lmaoooo Kopyala [cat],” cevap verdi Musk, gerçek kelime yerine bir kedi emojisi kullanarak Threads’in oran sınırlarını gönderen bir kullanıcıya.

Threads’in oran sınırlarının kullanıcı deneyiminizi nasıl etkilemesi olası değildir?

Ancak, gerçekte, Threads’in oran limitleri, Musk’ın çok kötü niyetli limitlerine hiç benzemez. Meta çalışanlarına göre, Threads, Twitter’ın yaptığı gibi, kullanıcıların görüntüleyebileceği gönderi miktarını sınırlamıyor.

Konulardaki oran sınırları, bunun yerine, yapılan yorumların miktarı ve bir hesabın belirli bir süre boyunca takip edebileceği kullanıcı sayısı gibi yaygın spam içerikli davranışları hedefler.

Threads mühendisi Jesse Chen, “Umarım, oran sınırlarını görüntülemek yerine işlem oranı sınırlarından (örn. takip etme, yorum yapma) bahsettiğimizi anlamışlardır.” söz konusu platformdaki hız limitleriyle ilgili gönderilerimden birine yanıt olarak bana. “Her iki platform da her zaman eski tip oran limitlerine sahipti…”

Gerçekten de, diğer sosyal medya platformlarının yanı sıra Twitter da, platformdaki spam ile mücadele etmek için uzun süredir eylem oranı limitleri uygulamaktadır. Twitter, resmi eylem sınırlarını bile bir yardım sayfası web sitesinde. Sayfa, kullanıcılara günde kaç tweet atılabileceği (2.400), bir hesabın günde kaç DM gönderebileceği (şu anda 500 mesaj) ve bir hesabın günde kaç kullanıcının takip edilebileceği (günde 400 takip, teknik olarak, ancak bir kullanıcı 5.000 hesabı takip ettiğinde takip edenlerin oranına bağlı olarak değişir.)

İnternet Arşivi’nin Wayback Machine tarafından tutulan arşivlere göre, platformun eylem oranı sınırlarını zorlayan bu Twitter yardım sayfası, vardı Ocak 2018’den beri bu URL’de.

Sosyal medya platformlarında görülen olağan eylem limitlerinin aksine, Musk’ın bu ayın başlarında duyurduğu yeni oran limiti kuralları, birçok Twitter kullanıcısının görüş platformdaki içerik. Aslında, Twitter’daki bu yeni sınırlara geri dönüş, muhtemelen Konular’da hızlı bir şekilde rol oynadı. büyüyen lansmanından sadece birkaç gün sonra 100 milyon kullanıcıya ulaştı – tesadüfen Twitter’ın bu hız limitlerini uygulamaya koymasından bir hafta sonra gerçekleşen bir lansman.

Mosseri’nin Threads’in kendi oran limitleri hakkındaki gönderisi ise belirsizdi ve neyin sınırlandırılacağını açıkça detaylandırmadı.

Mosseri, “Spam saldırıları arttı, bu nedenle oran limitleri gibi konularda daha katı olmamız gerekecek, bu da aktif insanları istemeden daha fazla sınırlamak (yanlış pozitifler) anlamına gelecek” dedi. “Eğer yakalanırsan bu korumalar bize haber ver.”

Mashable, daha fazla yorum için Meta’ya ulaştı, ancak bir sözcü bizi Mosseri’nin gönderisine yönlendirdi.

Ancak, Meta mühendisleri o zamandan beri Konular konusunda netlik kazandı. Ve Mosseri’nin gönderisine verilen yanıtları incelerken, kullanıcı deneyiminin bu iddialarla eşleştiği görülüyor. Bazı kullanıcılar günlük vurduklarını paylaştılar aşağıdaki sınırlar veya kaç kez yapabileceklerini sınırlar “beğenmek” gönderiler. Mashable, oran limitleri nedeniyle kullanıcıların Konularda görüntüleyebileceklerinin sınırlı olduğuna dair raporlar bulamadı.

Mosseri’nin oran sınırlamalarının nedeni olarak bahsettiği Threads’teki spam sorunu, en çok platformda görünür hale geliyor. Kullanıcıları ikna etmek gibi diğer sorunların yanı sıra etrafta dolanmak Lansmandan sonra, Threads, birkaç hafta önce kullanıma sunulduğundan beri spam içerikli yanıtlarda ve bahsetmelerde bariz bir artışla uğraşıyor. Threads’in oran sınırlarının bu kötü oyuncuları dizginlemek için herhangi bir şey yapıp yapmayacağı henüz belli değil. Ancak, Twitter’ın bu ayın başlarındaki daha aşırı eylemlerine bakılırsa, alışkanlık.

Teknory