Hyundai ve Kia, ‘Kia Challenge’ araba hırsızlığı nedeniyle 200 milyon dolar tazminat ödeyecek

Araba hırsızlarının belirli Hyundai ve Kia araçlarını nasıl çalabileceklerini açıklayan viral videolar, sonunda bu iki araba şirketine çok pahalıya mal olacak. Hyundai ve Kia var kabul(yeni bir sekmede açılır) araçlarının araba hırsızlığındaki artışla ilgili bir toplu dava davasının 200 milyon dolarlık uzlaşmasına. Sorunun merkezinde, “Kia Boyz” olarak bilinen bir grup tarafından TikTok ve YouTube’a yüklenen […]

Hyundai ve Kia, ‘Kia Challenge’ araba hırsızlığı nedeniyle 200 milyon dolar tazminat ödeyecek

Araba hırsızlarının belirli Hyundai ve Kia araçlarını nasıl çalabileceklerini açıklayan viral videolar, sonunda bu iki araba şirketine çok pahalıya mal olacak.

Hyundai ve Kia var kabul(yeni bir sekmede açılır) araçlarının araba hırsızlığındaki artışla ilgili bir toplu dava davasının 200 milyon dolarlık uzlaşmasına. Sorunun merkezinde, “Kia Boyz” olarak bilinen bir grup tarafından TikTok ve YouTube’a yüklenen bir dizi viral video var. Bu videolar izleyicilere belirli Hyundai ve Kia modellerine nasıl girileceğini gösterdi. eksiklik(yeni bir sekmede açılır) “düğmeli ateşlemeler ve hırsızlığa karşı koruma cihazlarını hareketsiz hale getirme.”

Videolar 2021’de sosyal medyada patlak verdi ve daha 12 yaşındaki çocuklar daha sonra “Kia Challenge”a katıldı. Milwaukee Journal Sentinel(yeni bir sekmede açılır). Kısa süre sonra gençler tarafından, araba hırsızlıklarının yalnızca bir USB kablosuyla gerçekleştirilebileceğini açıklayan eğitici videolar kullanılarak TikTok ve YouTube’a videolar yüklendi. Videolar #theKiaboys ve #Kiaboyz gibi hashtag’ler kullanılarak yüklendi.

Gibi Sınır(yeni bir sekmede açılır) ülke çapında kaç Hyundai ve Kia aracının çalındığına dair herhangi bir kayıt bulunmadığına dikkat çekiyor. Fakat, Nepal Rupisi(yeni bir sekmede açılır) “Kia Mücadelesinin” tek tek şehirleri nasıl etkilediğine dair şaşırtıcı rakamlara sahip. Milwaukee’deki polis, 2020’de 469 Kia ve 426 Hyundai’nin çalındığını bildirdi. 2021’de çalınan araç sayısı 3.557 Kia ve 3.406 Hyundai’ye sıçradı.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) göre, bu araba hırsızlıkları sonuçlandı(yeni bir sekmede açılır) 14 kaza ve sekiz ölüm bildirildi.

Anlaşma kapsamında yaklaşık 9 milyon ABD’li Hyundai ve Kia sahibi bulunuyor. Arabası çalınanların tazminatı için 145 milyon dolara kadar tazminat kullanılacak. 8,3 milyon araç, güvenlik sorununu kapatmak için bir yazılım güncellemesi alacak. Yazılım yükseltmesinin uygulanamadığı araçlar için, araba şirketleri sahibine direksiyon kilidi veya diğer araba hırsızlığı caydırıcıları satın alabilmesi için 300 $’a kadar teklif verecek.

Teknory