Indiana Jones ve Temple of Doom, Hindistan Konumundaki Çok Yanlış Bir Ayrıntı Nedeniyle Uzman Tarafından Eleştirildi

Özet Halat köprü sahnesinde gösterilen timsahlar Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı aslında Amerikan timsahlarıdır, bu da sahnenin Hindistan’da geçmesi nedeniyle hatalıdır. Timsahlar, filmde tasvir edildiği şeklin aksine, vahşi doğada ortak bir şekilde yemek yemezler. Hemen tüketmek için av parçalarını kopardıkları biliniyor. Hint kültürünün ve dininin yanlış tasviri Kıyamet TapınağıThuggee’lerin ve uygulamalarının tasviri de dahil olmak […]

Indiana Jones ve Temple of Doom, Hindistan Konumundaki Çok Yanlış Bir Ayrıntı Nedeniyle Uzman Tarafından Eleştirildi

Özet

  • Halat köprü sahnesinde gösterilen timsahlar Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı aslında Amerikan timsahlarıdır, bu da sahnenin Hindistan’da geçmesi nedeniyle hatalıdır.
  • Timsahlar, filmde tasvir edildiği şeklin aksine, vahşi doğada ortak bir şekilde yemek yemezler. Hemen tüketmek için av parçalarını kopardıkları biliniyor.
  • Hint kültürünün ve dininin yanlış tasviri Kıyamet TapınağıThuggee’lerin ve uygulamalarının tasviri de dahil olmak üzere, zararlı stereotipleri sürdürüyor ve filmin Hindistan’da yasaklanmasına yol açıyor.


GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İÇERİĞE DEVAM ETMEK İÇİN KAYDIRIN

Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı en ikonik sahnelerinden birinde önemli bir hata içeriyor. Söz konusu sahne, Indy, Short Round ve Willie Scott’ın Mola Ram ve Thuggees tarafından takip edildiği ve kendilerini bir halat köprüde köşeye sıkıştırılmış buldukları sırada ortaya çıkıyor. Indy’nin meşhur beyanı: “Mola Ram! Kali ile buluşmaya hazırlanın… Cehennemde!” Halat köprüyü kesmeden ve Thugge’ların çoğunu timsahlar tarafından yutulacakları aşağıdaki sulara göndermeden önce.

Bir videoda İçeriden bilgiTimsah ve timsah uzmanı Frank Robb, sahnede gösterilen timsahların yanlışlığını açıklıyor. Yanlışlık Hindistan’da meydana gelen olayla bağlantılıdır. hangisi Kıyamet Tapınağı‘nin birincil ayarı. Bu aynı zamanda timsahların avlarını yemeleri ve Thuggee’leri tükettikten sonra onların kıyafetlerini çiğnemeleriyle de bağlantılıdır. Aşağıdaki videoya ve Robb’un yorumlarına göz atın:

Bunun Hindistan’da olması gerekiyordu ve Hindistan’da Amerikan timsahlarını gösteriyorlar. Hindistan’ın bazı yerlerinde de bulabileceğiniz Hint gavyali veya tuzlu su timsahı olabilir. Yani türü yanlış anladılar.

Onlar hiçbir şekilde ortak yiyici değiller. Bu hayvanlar birlikte yemek yemeye alışkındır. Vahşi doğada timsahları aynı yemeği paylaşırken bulamazsınız. Bu olmaz. Ellerinde bir şey varsa ve onun bir parçasını koparmak istiyorlarsa, o anda ve orada ona sahip olmak için avlarını bu şekilde alıp bir parçayı koparırlar.

Timsahlar ve timsahlar hemen hemen her şeyi sindirebilirler. Midelerinde mide taşı dediğimiz bir şey var. Kemik yiyorlar. Eğer kemikleri sindirebilirlerse bir parça kumaşın hiçbir anlamı kalmaz. Buna 2/10 verirdim. Birlikte yemek yeme şeklini hesaba katarsanız, bunu görür görmez bunun çılgınca bir durum olmadığını hemen anlarsınız. Bu bir çiftlik sisteminde veya hayvanat bahçesinde bir yerde.


Timsahlar Temple of Doom’daki Daha Büyük Bir Sorunun Parçası

Indiana Jones, kıyamet tapınağında, bir küre üzerinde Hindistan resminin yanında

Kıyamet Tapınağı en tartışmalı olanıdır Indiana Jones film, büyük ölçüde Hindistan’ın sorunlu tasviri nedeniyle. Amerikan timsahlarının Hindistan’da gösterilmesi, ülkenin, halkının ve kültürünün film boyunca nasıl tasvir edildiğiyle ilgili daha büyük sorunun yalnızca bir kısmı. Filmdeki tüm Hintli karakterler tek boyutlu karikatürlere dönüştürülüyor. Köylüler çaresizdir ve yalnızca beyaz kurtarıcı anlatısını besleyen Indy tarafından kurtarılabilirler.

Bu arada, Mola Ram ve Thuggee’ler de dahil olmak üzere geri kalan Hintli karakterler, kelimenin tam anlamıyla kan içen ve insan kurban eden acımasız kötü adamlardan başka bir şey değil olarak tasvir ediliyor. Arkasındaki gerçek hikaye Kıyamet Tapınağı‘nin kötü adamları, Thuggee’lerin soygun yapan ve yolcuları öldüren gerçek bir çete olması, ancak filmdeki etkili tarikattan çok daha küçük bir ölçekte faaliyet göstermeleridir. Kali’nin kanını içen ve Hinduizm’de öne çıkan bir tanrıça olan tanrıya tapınan Thuggee’ler, Hindu dini ve Hint kültürü hakkında sürekli zararlı ve yanlış stereotipler ilave olarak.

film, Hint karakterlerinin yanı sıra, Indy ve diğer akşam yemeği misafirlerine soğutulmuş maymun beyinleri ve canlı yılanların servis edildiği Pankot Sarayı’ndaki kötü şöhretli akşam yemeği sahnesi nedeniyle de eleştirildi. Hindistan’da bu tür yiyeceklerin yenilmesinin tarihsel veya kültürel bir temeli yoktur ve bu tamamen saldırgan stereotiplere dayanmaktadır. Bu duyarsız tasvirler, Hindistan hükümeti izin vermiyor Kıyamet Tapınağı Hindistan’da çekilecekve filmin orada gösterime girmesi de yasaklandı.

Kaynak: İçeriden bilgi

Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı <a href=film Posteri” style=”display:block;height:auto;max-width:100%;” data-img-url=”https://static1.srcdn.com/wordpress/wp-content/uploads/2023/05/indiana-jones-and-the-temple-of-doom-movie-poster.jpg”/>
Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı

Steven Speilberg’in klasik film serisi Indiana Jones ve Kıyamet Tapınağı’nın ikinci bölümünde, baş kahramanın Hindistan’da bir maceraya atılması, uzak bir köyün çocuklarını tanrıça Kali’nin şiddetli bir tarikatından kurtarmaya çalışması anlatılıyor. Harrison Ford, Kate Capshaw, Ke Huy Quan, Amrish Puri ve Philip Stone’dan oluşan yardımcı oyuncu kadrosuyla Indiana Jones rolünü yeniden canlandırıyor.

Yayın tarihi
8 Mayıs 1984
Döküm
Harrison Ford, Kate Capshaw, Ke Huy Quan, Amrish Puri, Roshan Seth, Philip Stone, Roy Chiao

Değerlendirme
sayfa-13

Çalışma süresi
118 Dakika

Yazarlar
Willard Huyck ve Gloria Katz

Bütçe
28 Milyon Dolar

Stüdyo(lar)
Paramount Resimleri

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow