İngiltere az önce Xbox/Activision Blizzard anlaşmasını engelledi

Oliver Cragg / Android Yetkilisi TL;DR İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma teklifini engelledi. Düzenleyici, büyük ölçüde bulut oyun sektörüyle ilgili endişeleri dile getirdi. Activision Blizzard, karara itiraz etmeyi planladığını doğruladı. Microsoft, Ocak 2022’de Activision Blizzard’ı satın almak için 68 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu. Satın alma yasal onaya tabiydi ve şimdi […]

İngiltere az önce Xbox/Activision Blizzard anlaşmasını engelledi

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

TL;DR

  • İngiltere’nin rekabet gözlemcisi, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma teklifini engelledi.
  • Düzenleyici, büyük ölçüde bulut oyun sektörüyle ilgili endişeleri dile getirdi.
  • Activision Blizzard, karara itiraz etmeyi planladığını doğruladı.

Microsoft, Ocak 2022’de Activision Blizzard’ı satın almak için 68 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurdu. Satın alma yasal onaya tabiydi ve şimdi İngiltere’nin rekabet gözlemcisi bu hareketi engelledi.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) ilan edildi bugün anlaşmayı engelleme kararı (26 Nisan). “Anlaşmanın hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceği” endişelerini dile getirdi.

Microsoft, CMA’nın anlaşmayla ilgili endişelerini gidermeyi teklif etti, ancak bekçi, teklifte birkaç “önemli” eksiklik olduğunu belirtti. Bunlar, Microsoft’un teklifinin farklı bulut oyun iş modellerini (“çoklu oyun abonelik hizmetleri” gibi) yeterince kapsamadığına dair endişeleri içeriyordu. Ayrıca, teklifin Windows dışındaki masaüstü platformlarını barındırmadığını da kaydetti. CMA ayrıca, birleşme kapsamında çeşitli oyunlar için hüküm ve koşulların standardizasyonunu önemli bir endişe olarak gösterdi.

Bunu söylerken CMA, anlaşmanın Birleşik Krallık konsol oyun alanındaki rekabeti önemli ölçüde azaltmasını beklemediğini de sözlerine ekledi.

Microsoft’tan Martin Coleman, “Microsoft, bu sorunları çözmeye çalışmak için bizimle yapıcı bir şekilde çalıştı ve bunun için minnettarız, ancak önerileri endişelerimizi gidermek için etkili değildi ve yeni ve dinamik bir pazarda rekabeti etkisiz düzenlemelerle değiştirecekti” dedi. Soruşturmanın arkasındaki panelin başkanı.

Microsoft ve Activision Blizzard: Sırada ne var?

konsola karşı xbox series x inceleme denetleyicisi

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

Activision Blizzard onaylanmış çalışanlara bir e-posta göndererek karara karşı Birleşik Krallık Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne itirazda bulunacağını bildirdi. Yani iki taraf henüz tüm seçeneklerini tüketmedi.

Her halükarda, bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliği aracılığıyla Call of Duty veya Overwatch 2’yi telefonunuza aktarmayı umuyorsanız, bu kötü bir haber. Başarısız bir itiraz, ya bu oyunları sahip olduğunuz mevcut bir platformda satın almanız gerekeceği ya da önce yeni bir konsol veya bilgisayar satın almanız gerektiği anlamına gelir.

Sizce Xbox/Activision anlaşması engellenmeli mi?

0 oy

Söylemeye gerek yok, başarısız bir anlaşma, yeni Activision Blizzard oyunlarının ilk günden itibaren Xbox Game Pass’te olmasını beklememeniz gerektiği anlamına da gelir.

Microsoft ayrıca NVIDIA ile anlaşma imzaladı Bu yılın başlarında, Activision Blizzard’ın satın alınması tamamlandığında PC’de Xbox tarafından yayınlanan tüm oyunları Geforce Now akış hizmetine getirecekti. Microsoft ve Activision Blizzard’ın İngiltere’deki temyizinin başarılı olmaması durumunda bu anlaşmanın geçerli olmayacağı artık mantıklı görünüyor.

İngiltere az önce Xbox/Activision Blizzard anlaşmasını engelledi

Teknory