Instagram Neden Doğum Günümü İstiyor?

Uygulamaya doğum tarihinizi verene kadar kilitlendiğinizi bulmak için yakın zamanda Instagram’ınızı açtıysanız, yalnız değilsiniz. Instagram, uygulamayı kullanmaya devam etmek için bu bilgileri girmeyi zorunlu hale getirdi. Doğum gününüzü eklemek neden gerekli, uygulama neden bunu tekrar tekrar istiyor ve bir hata durumunda ne yapılmalı – öğrenmek için etrafta dolaşın. Doğum Günümü Neden İstiyorlar? Instagram her zaman […]

Instagram Neden Doğum Günümü İstiyor?

Uygulamaya doğum tarihinizi verene kadar kilitlendiğinizi bulmak için yakın zamanda Instagram’ınızı açtıysanız, yalnız değilsiniz. Instagram, uygulamayı kullanmaya devam etmek için bu bilgileri girmeyi zorunlu hale getirdi.

Doğum gününüzü eklemek neden gerekli, uygulama neden bunu tekrar tekrar istiyor ve bir hata durumunda ne yapılmalı – öğrenmek için etrafta dolaşın.

Doğum Günümü Neden İstiyorlar?

Instagram her zaman minimum yaş şartına sahip olmuştur. Ancak, o gün hiç kimse gerçekten hedefe ulaştığınızdan emin olmak için doğum belgenizi kontrol etmese de, bugün hikaye biraz farklı. Bu fotoğraf paylaşım sosyal medya platformu, son birkaç yılda önemli değişiklikler geçirdi ve ek güvenlik özellikleri getirildi.

Ağustos 2021’de platform, Instagram’ı kullanmaya devam etmek istiyorsa her kullanıcının doğum tarihini girmesini gerektireceğini duyurdu. Bu adımın birincil nedeni genç kullanıcıları korumaktır.

Instagram’ın Hizmet Şartlarına göre, uygulamayı kullanmak için en az 13 yaşında olmalısınız. Doğum tarihinizi girdiğinizde Instagram yaşınızı hesaplayacak ve 13 yaşından küçükseniz hesabınız yasaklanacaktır. Instagram ayrıca platformu reşit olmayan kullanıcılar için daha güvenli hale getirmek için bazı güvenlik önlemleri almıştır. Örneğin, Instagram’a kaydolduğunuzda doğum tarihiniz 16 yaşından küçük olduğunuzu gösteriyorsa, hesabınız otomatik olarak gizli olacaktır. Instagram ayrıca yetişkinlerin, onları takip etmeyen reşit olmayan kullanıcılara mesaj göndermesini de kısıtlar.

Ancak Instagram yaşınızı yalnızca sizi diğer kullanıcılardan korumak için kullanmaz. Bu bilgiler, genç Instagram kullanıcılarının bilgilerini de korumak için gereklidir. Reklamverenler, yalnızca sınırlı miktarda veriye dayalı olarak reşit olmayan kullanıcıları hedefleyebilecektir.

Instagram Neden Her Zaman Doğum Günümü İstiyor?

Instagram, uygulamayı reşit olmayan kullanıcılar için güvenli bir alan haline getirmeye çalışıyor. Bunu yapmak için, kullanıcıların onay için doğum tarihlerini girmeleri gerekir. İstemi birkaç kez atlayabilmenize rağmen, Instagram’a doğum tarihinizi vermek isteğe bağlı değildir. Bilgilerinizi girmediğiniz sürece, uygulama sizden tekrar tekrar istemeye devam edecektir. Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak doğum tarihinizi profilinize ekleyin.

Eğer istemin sizi tekrar rahatsız etmesini istemiyorsanız, profil ayarlarınıza giderek doğum tarihinizi girebilirsiniz.

 1. Instagram’ı açın ve sağ alt köşedeki profil simgenize dokunun.
 2. Biyografinizin altındaki “Profili Düzenle”yi seçin.
 3. Alt kısımdaki “Kişisel Bilgi Ayarları”nı bulun.
 4. “Doğum Günü”ne dokunduğunuzda doğum tarihinizi girebileceksiniz.

Doğum gününüzü profilinize kaydetmek, Instagram’ın gelecekte bunu istemesini durdurmalıdır.

Instagram Neden Uygulamayı Her Açtığımda Doğum Günümü Soruyor?

Instagram, reşit olmayan kullanıcıları ve verilerini daha güvenli tutmak için yaşa bağlı bazı güvenlik özellikleri sunmuştur. Bu nedenle, uygulama tüm kullanıcıların doğum tarihlerini girmelerini gerektirir.

“Doğum tarihinizi ekleyin” açılır penceresini gördüğünüzde, “Şimdi Değil”e dokunarak kapatabilirsiniz. Ancak bu, sorunu yalnızca geçici olarak çözecektir ve uygulamayı bir sonraki açışınızda istem tekrar geri gelecektir. Artık seçeneğiniz kalmayacak kadar önce onu yalnızca birçok kez reddedebilirsiniz. Instagram’a doğum tarihinizi vermemeniz, hesabınızın yasaklanmasına neden olur. Bu nedenle, uygulamanın sizi bu istekle rahatsız etmesini engellemenin tek yolu gerekli bilgileri girmektir.

Doğum tarihinizi profilinize eklemek için açılır pencereyi beklemeniz gerekmez. Profil ayarlarınızdaki seçeneği aşağıdaki şekilde bulun.

 1. Instagram profilinize gidin.
 2. “Profili Düzenle” düğmesine basın.
 3. “Kişisel Bilgi Ayarları”na dokunun.
 4. Doğum tarihinizi “Doğum Günü” bölümünden girebilirsiniz.

Instagram Doğum Günümü Soruyor Hatası

Instagram’da zaten doğum gününüzü girdiyseniz ancak bir hatayla karşılaştıysanız, talihsiz olaylar dizisi nedeniyle hesabınızı kaybedebilirsiniz. Genel olarak, kullanıcıların karşılaştığı iki yaygın hata vardır. Bunlardan biri kullanıcıya kaydetme işleminde bir hata olduğunu bildirirken, diğeri kullanıcıyı yaş şartının üzerinde olmasına rağmen hesabından yasaklar. Her sorun için ne yapacağımıza bakalım.

Instagram Doğum Günü Hatası

Instagram’da doğum gününüzü girdiğinizde “Beklenmedik bir hata oluştu” diyen bir mesaj gördünüz mü? Evet ise – Facebook profilinizi kontrol edin. Instagram ve Facebook hesaplarınız bağlıysa, iki platformdaki doğum tarihinizin uyuşması gerekir. Facebook’ta doğum tarihinizi girerken bir hata yapmış olabilirsiniz, dolayısıyla Instagram hatası.

Facebook’ta doğum gününüzü bulmak için şu adımları izleyin.

 1. Facebook uygulamasını açın ve profilinize gidin.
 2. Bilgilerinizin altında “Hakkında Bilgilerinizi Gör” seçeneğini bulun.
 3. Doğum gününüz “Temel bilgiler” bölümünün altında olacaktır.

Instagram’da aynı tarihi girdiğinizden emin olun, hata ortadan kalkacaktır. Facebook’taki doğum gününüzü Instagram’a girdiğiniz doğum günüyle de değiştirebilirsiniz, bu doğum günlerinizi otomatik olarak senkronize eder ve sorunu çözer.

Instagram Kullanacak Yaşta Değilsiniz Hatası

Verilerinizi girdikten sonra “Instagram Kullanacak Yaşta Değilsiniz” şeklinde bir hata mesajı görürseniz Instagram hesabınızı banlar. Bu bir hataysa ve yaş şartının üzerindeyseniz yeniden erişim elde etmesi için Instagram’a başvurabilirsiniz. İşte adımlar.

 1. Hata mesajının altındaki “İtiraz” düğmesine dokunun.
 2. Instagram sizden bazı kişisel bilgiler isteyecektir. Alanları doldurun ve yaşınızı doğrulamak için kimliğinizin bir resmini ekleyin.
 3. Formu gönderin ve Instagram’dan bir e-posta bekleyin.

Ek SSS

Doğum günümü Instagram’dan kaldırabilir miyim?

Doğum gününüzü Instagram’a ekledikten sonra onu kaldıramazsınız. Ancak, bir hata yaptıysanız veya başka bir nedenle değiştirmek isterseniz, birkaç kez değiştirebilirsiniz.

Başkaları Instagram’da doğum günümü görebilir mi?

Hayır – doğum gününüz Instagram’da herkese açık değil. Uygulama, bu bilgileri yalnızca size yaşınıza uygun bir deneyim sağlamak için kullanır.

Instagram’da doğum günümü düzenleyebilir miyim?

Evet, profil sayfanıza gidip “Profili Düzenle”ye basarak Instagram’da doğum gününüzü düzenleyebilirsiniz. Ancak, bu bilgiyi yalnızca sınırlı sayıda düzenleyebileceğinizi unutmayın. Uygulama, yakın zamanda değiştirdiyseniz, onu değiştirmenizi de engeller.

Instagram Neden Doğum Günümü İstiyor – Çözüldü!

Instagram’ın sizden doğum gününüzü istemek için geçerli nedenleri vardır. Ayrıca, siz nihayet istenen bilgileri girene kadar bunu tekrar tekrar yapacaktır. Ancak, uygulamaya bu verileri vermek yalnızca kullanıcı deneyiminizi artıracak ve daha genç kullanıcıları koruyacaktır, bu nedenle endişelenmenize gerek yok.

Instagram’ın yaşla ilgili yeni politikaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Diğer uygulamalar benzer önlemler almalı mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory