iOS 17’nin harika olması için amiral gemisi özelliğine ihtiyacı yok

Geçen hafta kaçırdığınız tüm Apple haberlerini kullanışlı bir lokmalık özet halinde içeren Apple Kahvaltı sütunumuza hoş geldiniz. Sabahları bir fincan kahve veya çayın yanına çok yakıştığını düşündüğümüz için ona Elmalı Kahvaltı diyoruz ama öğle veya akşam yemeklerinde de okumak isterseniz harika. Özellik kayması Apple’ın en önemli ürünü nedir? Finansal olarak, elbette, diğer tüm ürün kategorilerinin […]

iOS 17’nin harika olması için amiral gemisi özelliğine ihtiyacı yok

Geçen hafta kaçırdığınız tüm Apple haberlerini kullanışlı bir lokmalık özet halinde içeren Apple Kahvaltı sütunumuza hoş geldiniz. Sabahları bir fincan kahve veya çayın yanına çok yakıştığını düşündüğümüz için ona Elmalı Kahvaltı diyoruz ama öğle veya akşam yemeklerinde de okumak isterseniz harika.

Özellik kayması

Apple’ın en önemli ürünü nedir? Finansal olarak, elbette, diğer tüm ürün kategorilerinin (Mac, iPad ve tüm giyilebilir cihazlar ve hizmet bölümleri) bir araya getirdiğinden daha fazla para getiren iPhone’dur. Ancak, bu iPhone’ları satın alan müşterilerin sadakatini güvence altına almak açısından, iOS’un daha da önemli olduğuna dair ileri sürülecek bir tartışma var. İnsanlar bir iPhone’u en iyi teknik özelliklere veya en yenilikçi tasarıma sahip olduğu için (ki bu en hafif tabirle tartışılır) olduğu için değil, büyük ölçüde işletim sisteminden kaynaklanan en samimi ve en akıcı deneyimi sunduğu için satın alıyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, yeni bir tam sürüm iOS güncellemesinin yıllık lansmanı, muhtemelen önceki nesildekilere benzer bazı yeni iPhone telefonlarının piyasaya sürülmesinden daha büyük bir hevesle beklenmelidir. Evet ve hayır. WWDC’deki yazılım duyuruları izlemeye değer olacak ve özellikle lezzetli bir iOS güncellemesi, bir kuruş harcamadan yeni bir iPhone’unuz varmış gibi hissettirebilir. Ancak önemli ile ilginç arasında bir fark vardır ve donuk yazılım güncellemeleri, Apple’ın sağlığı için parlak olanlar kadar önemlidir. iOS, iç mekan su tesisatı veya bir kriket hakemi gibidir: en iyi hali görünmezkendir. Kanalizasyon veya LBW yasası veya güvenlik ayarlarım hakkında düşünmeye zorlanırsam, o zaman arka planda sessizce işleri halletmek olan işinizi yapmamış olursunuz.

Bu hafta güvenilir bir rapor, Apple’ın bu yılın güncellemesi olan iOS 17 stratejisini hataları düzeltmekten özellik eklemeye değiştirdiğini iddia etti. Uzmanların daha önce performansı iyileştirmeye odaklanan bir “bakım güncellemesi” olmasını bekledikleri şey, şimdi görünüşe göre en sık talep edilenlerden birkaçı da dahil olmak üzere birkaç “sahip olmak güzel” özellikle övünecek. İşaret tezahüratları, genel neşe, şeritli bir geçit töreni vb.

Birinin geçit törenine yağmur yağdırmak bana düşmez ama bunun iyi bir fikir olduğuna tamamen ikna olmadım. Apple’ın yaratıcı yeni şekillerde ters gidebilecek bir sürü ek şey eklemek yerine enerjisini her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmaya odaklamasını tercih ederim. İOS’un mevcut haliyle özellikle hataya açık olduğu söylenemez. “Sadece işe yarıyor” ifadesi artık çoğunlukla alaycı bir şekilde alıntılanırken, Apple ürünleri basit güvenilirlik söz konusu olduğunda pazar lideri olmaya devam ediyor. Ama bazı sorunlar var ve daha az olmasını isterim. (Ya da daha az. Temel bilgileri doğru almanın ne kadar önemli olduğunu görüyor musunuz?) Siri’yi ele alalım. Siri’nin daha geniş bir yelpazede soruları yanıtlayabilmesini mi yoksa mevcut soruları daha güvenilir bir şekilde yanıtlayabilmesini mi tercih edersiniz? Bende böyle düşünmüştüm.

Sorun şu ki, Apple yeni bir iOS sürümünü piyasaya sürdüğünde aynı anda iki farklı grubu memnun etmeye çalışıyor: yazılımı bir yıl boyunca her gün, hakkında hiçbir şey bilmeden kullanmaya başlayacak olan iPhone sahipleri ve değişen her şey hakkında ahkam kesen, analiz eden ve takıntılı olan şimdiki yazar gibi ukalalar. “Bakım güncellemesi” ifadesi çoğunlukla aşağılayıcı bir şekilde kullanılır ve amiral gemisi özelliği olmayan bir güncelleme, tüm büyük teknoloji sitelerinde bir ahududu eşdeğeri ile karşılanır. Ancak, iOS 16’daki çok abartılı özel Kilit Ekranı gibi ortalama amiral gemisi yeni özelliğin, klavyenin üzerinde otomatik olarak görünen SMS şifreleri gibi basit bir ince ayardan dünyanın mutluluğunu artırmak için daha az şey yaptığını ileri sürüyorum. İlki iPhone’unuzu kullanma şeklinizi değiştirmeye çalışır, diğeri ise hayatınızı kolaylaştırmaya çalışır.

Bunu akılda tutarak, bir söz vermeye hazırım. iOS 17’nin bir bakım güncellemesi olduğu ortaya çıkarsa, bu konuda sıcak bir eleştiri yazmaktan kaçınacağım. Kim benimle?

dökümhane

Popüler: En çok okunan haberler

Welp, herkes Apple’ın AR kulaklığından nefret ediyor ve daha kargoya bile verilmedi.

Apple Watch Ultra’nın Eylem düğmesi iPhone 15’in eksik olduğu şey tam da bu.

Artık Apple Music Classic’i indirebilirsiniz, ancak bazı beklenmeyen sınırlamalar.

Apple Daha Sonra Öde nihayet kullanılabilir – ancak yalnızca ABD’deki ‘rastgele seçilmiş’ kullanıcılar için

Apple, “içeriğe duyarlı” konusunda uzmanlaşmış bir girişimi satın aldı AI video sıkıştırma.

söylenti değirmeni

tanışmak üzere miyiz B1 çipi? Bir sızıntı, Apple’ın bir sonraki çipinin iPhone 15 Pro’nun düğmelerine tahsis edileceğini iddia ediyor.

haftanın podcast’i

xxxx

Macworld Podcast’in her bölümünü Spotify’da, ses bulutuPodcasts uygulaması veya kendi sitemiz.

Yazılım güncellemeleri, hatalar ve sorunlar

iOS 16.4 şimdi yeni emojilerle çıktı ve kritik güvenlik güncellemeleri. Şu anda yükseltme yapmak için 3 nedenimiz ve bazı harika gizli özelliklerimiz var.

korkutucu ‘MacStealer’ kötü amaçlı yazılımı iCloud şifrelerinin ve kredi kartı verilerinin peşine düştü.

Apple sonunda aktif olarak istismar edilen bir yama yaptı WebKit kusuru eski iPhone’larda.

ile mükemmel zamanlama iOS 17 yakın: Apple’ın betalarını yüklemek artık daha kolay.

Apple şimdiden test etmeye başladı macOS Ventura 13.4.

İlk iOS 16.5 beta iOS 17’nin lansmanı yaklaşırken ‘küçük’ değişikliklerle geldi.

Ve bununla, bu haftayı bitirdik. Düzenli özetler almak istiyorsanız, haber bültenlerimize kaydolun. Bizi de takip edebilirsiniz Twitter’dan veya son dakika Apple haberlerini tartışmak için Facebook’ta. Gelecek cumartesi görüşmek üzere, hafta sonunun geri kalanının tadını çıkarın ve Appley ile kalın.


iOS 17’nin harika olması için amiral gemisi özelliğine ihtiyacı yok

Teknory