Xiaomi’nin HyperOS’u ekosistem deneyimi için birleşik bir markadır

TL;DR Xiaomi, HyperOS işletim sistemi hakkında daha fazla ayrıntı sağladı. HyperOS, mobil cihazlar için AOSP’yi, IoT cihazları için ise açık kaynaklı Xiaomi Vela platformunu temel alıyor. HyperOS, 2024’ün ilk çeyreğinde uluslararası kullanıma sunulmaya başlayacak. Xiaomi, Çin’de yeni Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro’yu piyasaya sürdü ve ayrıca yeni HyperOS hakkında birkaç önemli ayrıntıyı da açıkladı. […]

Xiaomi’nin HyperOS’u ekosistem deneyimi için birleşik bir markadır

TL;DR

  • Xiaomi, HyperOS işletim sistemi hakkında daha fazla ayrıntı sağladı.
  • HyperOS, mobil cihazlar için AOSP’yi, IoT cihazları için ise açık kaynaklı Xiaomi Vela platformunu temel alıyor.
  • HyperOS, 2024’ün ilk çeyreğinde uluslararası kullanıma sunulmaya başlayacak.

Xiaomi, Çin’de yeni Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro’yu piyasaya sürdü ve ayrıca yeni HyperOS hakkında birkaç önemli ayrıntıyı da açıkladı. Bu yeni işletim sistemi, yavaş yavaş Xiaomi’nin Android akıllı telefonlarda 13 yıldır var olan eski MIUI işletim sisteminin yerini alacak.

HyperOS, Xiaomi’nin akıllı telefonlardan akıllı ev ürünlerine ve hatta gelecekteki arabalara kadar tüm ekosistemindeki işletim sistemlerini kapsayan daha büyük bir birleşik markadır. Bu nedenle Xiaomi HyperOS, yeni Xiaomi 14 serisi, Xiaomi Watch S3, Xiaomi TV S Pro 85 inç MiniLED TV ve diğer cihazlara önceden yüklenmiştir.

Ancak tek bir işletim sistemi bu kadar geniş bir ürün portföyünde farklı işlevsellik beklentilerini karşılayabilir mi? Aslında tek bir işletim sistemi değil, OEM’in ekosistem deneyimini genel olarak ifade eden bir şemsiye markalama ise olabilir.

HyperOS, IoT ürünleri için açık kaynaklı Xiaomi Vela platformunu kullanıyor ve bu platform da açık kaynaklı RTOS’u temel alıyor. NuttXAkıllı telefonlar ve tabletler için HyperOS, AOSP’yi temel alır.

Xiaomi HyperOS 1 2

Böylelikle akıllı telefonunuzda Android uygulama uyumluluğu sağlıklı kalacaktır. Temel Android sürümünüz HyperOS sürümünden de bağımsızdır. Örneğin, Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro, Android 14 tabanlı HyperOS v1 ile birlikte gönderilirken, Xiaomi Pad 5, Android 13 tabanlı HyperOS v1 sürümüne güncellenecektir.

Eğer bu MIUI’ye çok benziyorsa, bunun nedeni budur. Şu ana kadar gördüklerimize göre, Xiaomi akıllı telefonlarındaki HyperOS’u MIUI 14 deneyimine göre bir evrim olarak tanımlamak daha doğru olabilir. UX, yeni kilit ekranı özelleştirmeleri gibi bazı yerlerde değişti, ancak çeşitli sistem uygulamalarında görüldüğü gibi farklı MIUI lezzetini koruyor.

Xiaomi HyperOS Kilit Ekranının Özelleştirilmesi

Xiaomi, HyperOS’un akıllı telefonlar için 8,75 GB boyutunda, doğal olarak hafif bir işletim sistemi olduğunu söylüyor. Sınırlı işlem gücüne sahip cihazlarda HyperOS, donanım performansını en üst düzeye çıkarmak için değişiklikleri planlamakla övünür. Şirket ayrıca HyperOS’un oyun oynarken standart Android’e kıyasla istikrarlı bir kare hızına ve daha düşük güç tüketimine izin verdiğini iddia ediyor.

Xiaomi ayrıca dosya sistemi, bellek yönetimi, görüntüleme alt sistemi ve ağ sistemi gibi teknik modüllerin kapsamlı bir şekilde yeniden yapılandırılmasından da söz ediyor. Ancak şirketin basın açıklaması AOSP’den ve çıkan MIUI donanım yazılımından ne kadar farklı olduğuna dair teknik ayrıntıları açıklayamıyor.

Xiaomi’nin HyperOS’unun yenilik gösterdiği yer, cihazlarda mevcut olacak HyperConnect çerçevesidir. Xiaomi, HyperConnect aracılığıyla tüm cihazlarını uyumlu bir ekosistem deneyimi için bir araya getirmeyi hedefliyor. HyperConnect aracılığıyla etkinleştirilen deneyimlerin, Snapdragon Seamless gibi diğer bağlantılı girişimlerle birlikte küresel olarak nasıl bir arada var olabileceğini görmek ilginç olacak.

Xiaomi HyperOS 2

Xiaomi ayrıca yapay zeka kullanım durumları ve iyileştirmeler vaat ediyor ancak bir kez daha ekosistem ürünlerine ve akıllı telefon merkezli deneyime göre mesaj dağılımını anlamak zor. Toplayabildiğimiz kadarıyla, akıllı telefonlardaki AOSP tabanlı HyperOS’ta, mevcut görüntüleri “genişletmek” için üretken AI yeteneklerine sahip HyperOS Gallery uygulaması gibi AI işlevlerini görmeyi bekleyebilirsiniz.

Xiaomi akıllı telefonlar için HyperOS kullanıma sunuldu

Xiaomi HyperOS akıllı telefon tanıtımı

Xiaomi CEO’su Sn. O Haziran Xiaomi HyperOS’un 2024’ün ilk çeyreğinde uluslararası olarak kullanıma sunulmaya başlayacağını belirtiyor. Gönderide, ilk HyperOS güncellemelerinin küresel olarak hangi ürün platformunda ulaşacağı belirtilmiyor.

HyperOS çok geniş ve kafa karıştırıcı ve MIUI’yi gerçekten düzeltmiyor

Xiaomi’nin HyperOS hakkındaki mesajlarını kafa karıştırıcı buluyorum çünkü şirket iki (ve daha fazla) farklı deneyimi (akıllı telefonlar vs IoT) aynı marka altında bir araya getirmekte ısrar ediyor. Xiaomi, HyperOS’u “HyperOS IoT” ve “HyperOS Mobile” alt sınıflarına ayırmayı seçseydi, konuşmayı takip etmek daha kolay olurdu.

Ayrıca mobil cihazlarda HyperOS’un istediğimiz iyileştirmeleri getirdiğini gösteren hiçbir şey yok. MIUI ile ilgili bazı yaygın şikayetler (MIUI 14’ten itibaren), daha yavaş güncellemeler ve agresif pil optimizasyonlarıydı ve şu ana kadar yapılan duyurularda bunlara özel olarak değinilmedi. Android 14 gibi Android platformunun bir parçası olan tüm standart değişikliklerin HyperOS’ta mevcut olup olmadığına karar vermek de zordur. Umarız kararlı güncelleme dünya çapında yayılmaya başladığında bu hususları daha iyi değerlendirebiliriz.


Xiaomi’nin HyperOS’u ekosistem deneyimi için birleşik bir markadır

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow