iPhone 15 Pro kullanıcıları hala önemsiz miktarda RAM ile sıkışmış olabilir

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Yeni bir söylenti, iPhone 15 Pro’nun işlemcisi hakkında detaylar veriyor. Söylentiye göre A17 Bionic çip, 6GB RAM ile eşleştirilecek. Ancak SoC, bir GPU çekirdeği kazanabilir ve saat hızında iyileştirmeler görebilir. iPhone 15 Pro serisinin yepyeni A17 Bionic işlemciyi alması bekleniyor. Ancak, Apple’ın bir sonraki SoC’si hakkında çok az şey […]

iPhone 15 Pro kullanıcıları hala önemsiz miktarda RAM ile sıkışmış olabilir

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Yeni bir söylenti, iPhone 15 Pro’nun işlemcisi hakkında detaylar veriyor.
  • Söylentiye göre A17 Bionic çip, 6GB RAM ile eşleştirilecek.
  • Ancak SoC, bir GPU çekirdeği kazanabilir ve saat hızında iyileştirmeler görebilir.

iPhone 15 Pro serisinin yepyeni A17 Bionic işlemciyi alması bekleniyor. Ancak, Apple’ın bir sonraki SoC’si hakkında çok az şey biliniyor. Ancak yeni bir söylenti, beraberinde gelebileceği RAM miktarı da dahil olmak üzere bazı ilginç detayları bize verdi.

X’te (eski adıyla Twitter), yoldan geçen bir ihbarcı UReditor Apple’ın A17 Bionic çipi hakkında bazı söylentiler paylaştı. Gönderiye göre, Apple’ın önemsiz 6GB’ına bağlı kalabileceği için RAM’de yükseltme olmayacak gibi görünüyor. Bu, 8GB RAM’e işaret eden önceki söylentilerle çelişirdi. Tipster, daha sonraki bir gönderide “yalnızca 6GB gördüklerini; 8GB pek olası görünmüyor (ama belki de imkansız değil).

Bununla birlikte, çipin gelişebileceği yerler, üretim sürecinde, GPU çekirdeklerinin sayısında ve saat hızında görünüyor. Söylentiler, A17 çipinin altı CPU ve GPU çekirdeğine sahip olabileceğini, bir TSMC 3nm işlemi kullanabileceğini ve maksimum 3.70GHz hızında çalışabileceğini iddia ediyor. Buna karşılık, A16 Bionic işlemci altı CPU çekirdeğine ve beş GPU çekirdeğine sahiptir, bir TSMC 4nm işlemi kullanır ve maksimum 3,46 GHz hızında çalışır.

A17 Bionic çip hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeye dayanarak bu mantıklı olacaktır. Bu faktörlerin tümü, çipin maliyetini, performansını ve verimliliğini etkiler. Apple içinden Mark Gurman, Apple’ın bir sonraki yongasının “fark edilir derecede daha hızlı” olduğunu söyledi ve %35 daha az güç tüketimine sahip olabileceğine dair söylentiler duyduk. Bununla birlikte söylentiler, Apple’ın 2024’te TSMC’nin 3nm N3B sürecinden 3nm N3E sürecine geçerek verimliliği olumsuz yönde etkileyecek maliyetlerden tasarruf edebileceğini de iddia etti.


iPhone 15 Pro kullanıcıları hala önemsiz miktarda RAM ile sıkışmış olabilir

Teknory