İtalyan Havasına Sahip Unutulmuş Cadillac Konsept Otomobili

General Motors ayrıca direksiyon kolonu ve jant kapaklarıince ayarlı bir ön panel, dört tekerlekte disk frenler, bir süspansiyon kiti (üzerinden GM Yetkilisi) ve dört vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş bir Turbo Hydra-Matic (üzerinden En yüksek hız). Arka farlar 1966 Pontiac GTO’dan alınmıştır (üzerinden Jalopnik). Bu muhtelif parçalar, belirtilmemiş Avrupalı ​​üreticilerin bir ürün yelpazesi de dahil olmak […]

İtalyan Havasına Sahip Unutulmuş Cadillac Konsept Otomobili

General Motors ayrıca direksiyon kolonu ve jant kapaklarıince ayarlı bir ön panel, dört tekerlekte disk frenler, bir süspansiyon kiti (üzerinden GM Yetkilisi) ve dört vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş bir Turbo Hydra-Matic (üzerinden En yüksek hız). Arka farlar 1966 Pontiac GTO’dan alınmıştır (üzerinden Jalopnik).

Bu muhtelif parçalar, belirtilmemiş Avrupalı ​​üreticilerin bir ürün yelpazesi de dahil olmak üzere (üzerinden Malzemeler Nasıl Çalışır?), ünlü İtalyan karoser yapımcısı Zagato’ya teslim edildi. Ön koltuk sırasına sahip 2+2 coupe’nin kaplaması tamamen alüminyumdan yapılmıştır. Arabanın çevresinde “Z” arması ve “NART” adı belirgin bir şekilde sergilendi. O zamanın tüm standart olanaklarıyla da geldi (örn. güç donanımı, klima kontrolü, AM/FM stereo, vb.).

Araba 1970’te bittiğinde, başka olaylar bir araya geldi – sürekli yapım gecikmelerini veya ekonomik sıkıntıyı suçlayın – ve GM projeyi tamamen terk etmeye karar verdi. TopSpeed’e göre NART, arabanın “kambur” balina arka ucunun değiştirileceği ikinci bir geliştirme turuna geçti ve hatta bir “ekmek kamyonu” versiyonunun geliştirileceği üçüncü bir aşamaya bile ulaştı. Bu tasarımların hiçbiri gerçeğe dönüştürülmedi ve muhtemelen hepimiz onlarsız daha iyi durumdayız.

Tek Cadillac NART, 1971’deki Torino Otomobil Fuarı sırasında Zagato’nun standında göründü, ardından New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (Jalopnik aracılığıyla) Chinetti’nin standında göründü.

Teknory