Kabul edelim, Twitter artık ücretsiz bir uygulama değil

Muhtemelen havuç ve sopa rutinini duymuşsunuzdur. İnsanları bir şey yapmaya zorlamanız gerektiğinde, bir uçta onlara hediyeler (havuçlar) yağdırın ve diğer uçta bir sopayla dövün (istenmeyen davranışları için cezalandırın). Elon Musk, bu yönteme kesinlikle aşinadır; Twitter’ı devraldığından beri, kullanıcıların ayda 8 ABD doları tutarındaki Twitter Blue abonelik katmanına geçmesini sağlamak için elinden geleni yaptı. Tweet’leri düzenleme, […]

Kabul edelim, Twitter artık ücretsiz bir uygulama değil

Muhtemelen havuç ve sopa rutinini duymuşsunuzdur. İnsanları bir şey yapmaya zorlamanız gerektiğinde, bir uçta onlara hediyeler (havuçlar) yağdırın ve diğer uçta bir sopayla dövün (istenmeyen davranışları için cezalandırın).

Elon Musk, bu yönteme kesinlikle aşinadır; Twitter’ı devraldığından beri, kullanıcıların ayda 8 ABD doları tutarındaki Twitter Blue abonelik katmanına geçmesini sağlamak için elinden geleni yaptı. Tweet’leri düzenleme, daha uzun tweet’ler ve videolar gönderme ve profillerine gururla mavi onay işareti takma yeteneği de dahil olmak üzere abonelerine her türlü havucu teklif etti.

Pazarlığın en uç noktasında, Musk’ın Twitter’ı ödeme yapmayanlardan bir şeyler alıyor. Mavi onay işareti, hangi hesapların doğrulanmış ve gerçek olduğunu söylemenin bir yoluydu; şimdi platformu kullanmak için kimin para ödediğini söylemenin bir yolu. Mart ayında abone olmayanlar, önemli bir güvenlik özelliği olan iki faktörlü kimlik doğrulamanın bir yolunu kaybetti. Belki de en önemlisi, konuşmalarda ve aramalarda doğrulanmış (ücretli) hesaplara öncelik verilmesi, ücretsiz hesapların platformda görünürlük elde etmesini çok daha zorlaştırıyor. Her seferinde bir özellik, Twitter bunu doğrulanmamış, ödeme yapmayan kullanıcılara yapıştırıyor.

Ancak son birkaç gün içinde, Twitter kullanıcıları sopayı özellikle sert hissettiler. Birdenbire (kelime oyunu amaçlı), Twitter, kullanıcıların belirli bir süre içinde kaç tweet görebileceğini etkili bir şekilde sınırlayan oran limitleri getirdi.

Tahmin ettiğiniz sayı, Twitter Blue abonesi olup olmamanıza bağlıydı. Başlangıçta, “doğrulanmamış yeni hesaplar” günde yalnızca 300 tweet okumakla sınırlıydı; normal doğrulanmamış hesaplar günlük 600 gönderiyle sınırlandırılırken, ödeme yapan aboneler günde 6.000 gönderiyi okuyabiliyordu.

Musk, “aşırı düzeyde veri kazıma ve sistem manipülasyonunu ele almak için” geçici bir önlem olduğunu açıkladı. Şirketin yakın zamanda atanan yeni CEO’su, Linda Yaccarino(yeni bir sekmede açılır), “platformu güçlendirmeye devam etmek için büyük hamleler” yapmanın meselesi olduğunu söyledi. Ve son zamanlarda yayınlanan bir yazıda Twitter’ın İş blogu(yeni bir sekmede açılır)şirket “platforma zarar veren botları ve diğer kötü aktörleri tespit edip ortadan kaldırabilmemiz için kullanımı geçici olarak sınırladığını” açıkladı ve bunu aniden ve bildirimde bulunmadan yaptı çünkü “bu eylemlerle ilgili herhangi bir önceden bildirim, kötü oyuncuların Tespit edilmekten kaçınmak için davranışlarını değiştirirler.”

Twitter’ın bu ani ve çoğu zaman radikal değişiklikler için yaptığı açıklama sallantıda. Aynı blog gönderisinden: “Şu anda kısıtlamalar, platformu kullanan kişilerin küçük bir yüzdesini etkiliyor ve çalışma tamamlandığında bir güncelleme sağlayacağız. Müşterilerimizle ilgili olduğundan, reklamcılık üzerindeki etkileri minimum düzeyde.”

Her iki şekilde de olamayacağına inanıyorum; abone olmayanlar belirli, oldukça düşük bir noktayı geçen tweetleri bile okuyamıyorsa (oran sınırı sayıları artırılmış(yeni bir sekmede açılır) daha sonra, ancak mesele hala geçerli), özellikle de son duyduğumuza göre, Twitter kullanıcılarının büyük çoğunluğunun hala Twitter Blue’ya abone olmadığı göz önüne alındığında, reklamcılığın platformda etkili olduğunu hayal etmek zor.

Ayrıca, hız limitlerini uygulayarak Twitter’ın kendi müşterisi TweetDeck’i kırdığını ve düzeltmenin bir kez daha olduğunu belirtmekte fayda var. bunu bir Twitter Blue özelliğine dönüştürmek(yeni bir sekmede açılır).

Daha önce duyduk. Ödeme yapmayan kullanıcılardan mavi onay işaretini kaldırmak, doğrulamayı iyileştir(yeni bir sekmede açılır)ve botlarla savaşın. SMS doğrulamasını iki faktörlü bir kimlik doğrulama yöntemi olarak kaldırmak faydalı oldu çünkü ücretsiz olan kimlik doğrulama uygulamaları daha güvenli(yeni bir sekmede açılır).

Bu son değişiklikler gerçekten platformu iyileştirmekle ilgili olsa bile, Blue için ödeme yapmayan kullanıcılar için Twitter hızla kötüleşiyor. İlk olarak, mavi onay işaretlerini kaybettiler. Sonra görünürlüğü kaybettiler. TweetDeck’i kaybettiler. Son olarak, sınırsız tweet okuma yeteneği bile (geçici olarak) elinden alındı.

Ücretsiz bir Twitter kullanıcısı olmayı sinir bozucu yapan şey sadece azalan özellikler değil, bundan sonra ne olacağının belirsizliğidir. Hiç bitmeyen bir diziyi izlemek gibi Game of Thrones bölüm: Bir gün sonunda yeteri kadar sahip olana kadar, bir sonraki özelliği öldüreceklerini görmek için ortalıkta dolanıyorsunuz. Çubuk çok büyüdü ve şu soruyu soruyor: Havuç ayda 8 dolar ödemeye değer mi?

Kesinlikle düşündüm. Sık tweet atmam ama on yıldır kullanıcısıyım ve Twitter’ın bazı yönlerini seviyorum: daha gevşek bir arkadaş ve tanıdık ağıyla bağlantı kurma yeteneği ve belirli konularda bir grup uzmanı takip etme yeteneği konular. Ama sürekli olarak ödemeye itilme şeklim beni yanlış yola sürüklüyor.

AYRICA BAKINIZ:

Twitter’ın alternatifi SPILL çevrimiçi oluyor

Yalnız değilim. Her gün insanların Twitter’ı bıraktığını veya bunun hakkında konuşmak(yeni bir sekmede açılır). Şu anda, Meta’nın yaklaşmakta olan bir rakibi olan Threads, ABD’de Twitter’da trend oluyor ve Twitter her “yenilik yaptığında” Mastodon veya BlueSky gibi diğer rakiplere yönelik benzer ilgi artışları gördük.

Bazen nasıl hissettiğine rağmen, Twitter ölmekten çok uzak. misk oldu dalga geçmek(yeni bir sekmede açılır) medyanın vaktinden önce çağrı yapması ve onun için bir şey var: Rakiplerin hiçbiri Twitter’dan büyük bir pazar payı almaya yaklaşmadı.

Ancak Musk’ın Twitter’ı son aylarda ödeme yapmayan kullanıcılarını zorluyor ve seçim giderek daha fazla görünüyor. ödemek veya ayrılmak. Musk, birçok kullanıcının eninde sonunda ilkini seçeceğinden emin görünüyor. Görünüşe göre Threads çok yakında başlayacak ve Bluesky deneyimliyor rekor düzeyde trafik(yeni bir sekmede açılır) son birkaç gün içinde, yakında onun haklı olup olmadığını öğrenebiliriz.

Teknory