Google’ın GPT-4’ü çürüten Gemini burada

Google, Gemini’yi “en büyük ve en yetenekli yapay zeka modeli” olarak nitelendirerek tanıttı. Çarşamba günü, şirketin yapay zeka araştırma laboratuvarı Google DeepMind, tanıtıldı Büyük kıyaslamalarda OpenAI’nin GPT-4’ünü geride bıraktığı söylenen, merakla beklenen model. OpenAI bir yıl önce ChatGPT’yi başlattığından beri önde gelen teknoloji şirketleri yapay zeka ilerlemeleri için bir rekabete kilitlendi. Şu ana kadar Microsoft, […]

Google’ın GPT-4’ü çürüten Gemini burada

Google, Gemini’yi “en büyük ve en yetenekli yapay zeka modeli” olarak nitelendirerek tanıttı.

Çarşamba günü, şirketin yapay zeka araştırma laboratuvarı Google DeepMind, tanıtıldı Büyük kıyaslamalarda OpenAI’nin GPT-4’ünü geride bıraktığı söylenen, merakla beklenen model.

OpenAI bir yıl önce ChatGPT’yi başlattığından beri önde gelen teknoloji şirketleri yapay zeka ilerlemeleri için bir rekabete kilitlendi. Şu ana kadar Microsoft, AI şirketinin büyük bir yatırımcısı olarak OpenAI modellerine erişimi nedeniyle hafif bir ilerleme kaydetti. Google alışılmadık bir şekilde düz ayaklı davrandı. ChatGPT rakibi olan Bard’ın ilk sürümü başarısız oldu. Ve Google, genellikle Bing ve Copilot ile OpenAI ve Microsoft’un sürümlerinin gerisinde kaldı. Ancak Google Gemini, OpenAI’nin önüne geçmek için yeterince büyük bir ilerleme olabilir.

AYRICA BAKINIZ:

Google Bard artık sizin için YouTube videolarını izleyebilir

İkizler Nedir?

Google’a göre Gemini’yi bu kadar iyi yapan şey, çok modlu yetenekleri, gelişmiş akıl yürütme ve gelişmiş kodlama yetenekleridir. Önce metin üzerine inşa edilen ve daha sonra görüntü verilerinin eklendiği diğer çok modlu yapay zeka modellerinden farklı olarak Gemini, doğal olarak çok modludur. Bu, başlangıçtan itibaren metnin yanı sıra ses ve görüntü yöntemleri konusunda da önceden eğitildiği anlamına gelir. Duyuruda, “Bu, Gemini’nin her türlü girdiyi mevcut multimodal modellerden çok daha iyi bir şekilde, sorunsuz bir şekilde anlamasına ve bunlar hakkında mantık yürütmesine yardımcı oluyor” dedi.

Gemini, çok disiplinli bilgi ve problem çözmeyi test eden MMLU’da (büyük çoklu görev dil anlayışı) GPT-4’ün yüzde 86,4’üne kıyasla yüzde 90 puan aldı.

Yani Gemini’nin iyi notlar aldığını biliyoruz ama gerçek dünyada durum nasıl? Hepimiz öğrenmek üzereyiz. Google, Gemini’yi üç farklı boyut için optimize etti: Oldukça karmaşık görevler için en büyük model olan Gemini Ultra, diğer görevlerin çoğunu gerçekleştirebilen orta ağırlıktaki model Gemini Pro ve telefonunuzda yaşayacak kadar küçük, verimli bir model olan Gemini Nano.

Bahsi geçmişken, Gemini Nano bugünden itibaren Google Pixel 8 Pro’da çalışacak. Gemini Nano şimdilik cihazdaki iki özelliği güçlendirecek. Kaydedici uygulamasında transkriptleri özetleyebilir ve ayrıca telefonun klavyesi (Gboard) için Akıllı Yanıt yanıtları önerebilir.

Android kullanıcısı olmasanız bile Gemini’yi bugünden itibaren Google Bard’da test edebilirsiniz. Akıl yürütme, planlama ve anlamada genel bir gelişme fark etmeyi bekleyin. Gemini Pro, Bard’a güç verecek, ancak yalnızca metin istemleri.

Çok modluluk yakında geliyor. Gelecek yıl Google, Bard’ın Gemini Ultra tarafından desteklenecek gelişmiş bir sürümünü duyurmayı planlıyor.

Teknory