Kaliforniya’da sürücüsüz araçlara trafik cezası yok

Kaliforniya’da trafik cezasından kurtulmak mı istiyorsunuz? Araba sürme. Tamam, bu biraz açık görünebilir, o yüzden başka bir şekilde ifade edeyim: Kaliforniya’da sürücüsüz araçlar, eyaletin mevcut yasalarına göre trafik cezasına tabi değildir. NBC Körfez Bölgesi’ne göre. Bu boşluk, aktivistlerin devleti yeni yasalar çıkarmaya ve sürücüsüz arabaları daha yakından yönetecek gözlemcileri uygulamaya koymaya teşvik etmesine yol açtı. […]

Kaliforniya’da sürücüsüz araçlara trafik cezası yok

Kaliforniya’da trafik cezasından kurtulmak mı istiyorsunuz? Araba sürme.

Tamam, bu biraz açık görünebilir, o yüzden başka bir şekilde ifade edeyim: Kaliforniya’da sürücüsüz araçlar, eyaletin mevcut yasalarına göre trafik cezasına tabi değildir. NBC Körfez Bölgesi’ne göre. Bu boşluk, aktivistlerin devleti yeni yasalar çıkarmaya ve sürücüsüz arabaları daha yakından yönetecek gözlemcileri uygulamaya koymaya teşvik etmesine yol açtı.

NBC Körfez Bölgesi Soruşturma Birimi, San Francisco Polis Şefi Bill Scott’tan, memurlara “eğer bir hareket ihlali için herhangi bir alıntı yapılamaz” talimatını veren dahili bir not aldı. [autonomous vehicle] sürücüsüz modda çalıştırılıyor.”

AYRICA BAKINIZ:

California DMV yollarda daha az sayıda otonom araba istiyor

NBC Bay Area’ya göre Scott, “teknoloji hızla gelişiyor ve bazen mevzuat veya düzenlemelerin değişikliklere uyum sağlayabilmesinden daha hızlı oluyor” diye ekledi.

Bir göre San Francisco Standardından Haziran raporuşehrin hareket ihlalleri için sürücüsüz arabalardan bahsetmemesinin bir nedeni de aslında alıntı yapacak kimsenin olmamasıydı.

“Sahada bir polis memuru olduğunuzda ve araç kodunu ihlal eden bir araç olduğunda, ki bu San Francisco’da her gün oluyor, cezayı kime verirsiniz?” SFMTA’nın ulaşım direktörü Jeffrey Tumlin, çıkışa söyledi. “Otonom bir aracın kanunları ihlal etmesi durumunda ne olacağını açıklığa kavuşturmak için yapılması gereken ek çalışmalar var.”

Bu kadar hızlı değişen teknolojiye ilişkin iyi bir yasa çıkarmanın zor olması mantıklı ancak imkansız da değil. Sonuçta, NBC News’in haberine göre Teksas ve Arizona, sürücüsüz araçların trafikte yasayı ihlal etmesi durumunda ceza kesilebilmesini sağlamak için eyaletlerinin trafik yasalarını yeniden yazdı.

Bu yeni direktif politikada bir değişiklik gibi görünüyor. 2018 yılında Cruise sürücüsüz otomobilindeki bir yolcu, biletli otonom araç tarafından gerçekleştirilen bir hareket ihlali nedeniyle, ki bu da belki de en iyi politika değildi. İşleri daha da kafa karıştırıcı hale getirmek için Kaliforniya’daki otonom araçlar olabilmek hala park cezası alıyorlar; sadece hareket ihlallerine karşı bağışıklılar. Ancak birçok sürücüsüz araç için sorunların asıl kaynağı taşınmak.

İçinde Ağustos 2023Kaliforniya’daki düzenleyiciler, en popüler sürücüsüz otomobil şirketlerinden ikisi olan Waymo ve Cruise’un San Francisco’da 7/24 taksi hizmeti olarak çalışmasına izin vermeye başladı. Sadece on gün sonra bir Cruise sürücüsüz otomobil ve itfaiye aracı şehirde çarpıştı ve Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Departmanı, şirketten yollardaki sürücüsüz araç sayısını azaltmasını istedi.

Bir yandan, bu otonom araçların üreticileri, arabaların daha iyi olabilmesi için daha fazla kilometre kat etmesi gerektiğini söylüyor. Ancak aktivistler, arabaların elbette daha fazla kilometreye ihtiyaç duyabileceğini, ancak bu kilometrelerin insanların kullandığı ve yayaların yürüdüğü yoğun yollarda mı kaydedilmesi gerektiğini savunuyorlar? Ve eğer bu arabalar kanunları çiğnerse, onların da insanlarla aynı standartta tutulmasını sağlamanın bir yolu olması gerekmez mi?

Teknory